Skocz do zawartości

Akwarium 200Litrów. Jakie roślinki? Jaki sprzęt?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem nowa na forum, więc proszę o wyrozumiałość. Aktualnie posiadam akwarium o wymiarach 60x23x33. W nim:

- żwirek

- sztuczne roślinki

- korzeń

- domek

- filtr wewnętrzny gąbkowy

Ryby:

- 2 żałobniczki, które są od 3 lat czyli odkąd założyłam akwarium

- kosiarka również od 3 lat

- kirysek lat 3

- glonojad biały

- 5 neonków

- danio czerwone

- 2 mieczyki

- i jeszcze trzy inne rybki, których nazw nie znam

 

Mam w planie kupno akwarium 200 litrowego + dokupienie nowych ryb

- Nie wiem co powinno się znajdować w takim akwarium (jaki filtr, czy grzałka i napowietrzacz jest konieczny? Pytam, gdyż w aktualnym akwarium nie mam ani grzałki ani napowietrzacza a ryby mi długo żyją, więc nie wiem czy jest sens wydawania kasy w błoto, jeśli bez tego można się obejść). Jeśli chodzi o filtr to wchodzi w grę tylko wewnętrzny.

- żwirek czy piasek? I czemu?

- wiem, że roślinki powinny być naturalne a nie sztuczne, ale czy jest taka konieczność? a jeśli tak to jakie?

- podobno pod akwarium powinna być umieszczona mata. Jest to konieczne czy znowu ktoś chce zarobić?

 

Jeśli nie zadałam jeszcze jakiegoś istotnego pytania to bardzo proszę o pomoc

 

Dziękuję za odpowiedzi,

pozdrawiam

Paulina.

 

Witamy i informujemy, że czerwona czcionka jest zarezerwowana dla administracji forum.

andy102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr wewnętrzny do akwarium 200 l. to słaby pomysł ale jak już się upierasz to niech ma jak największą powierzchnię użytkową , czytaj. duża gąbka. Napowietrzacz to rzecz zbędna , natlenianie wody powoduje ruch tafli wody wywołany przez filtr. Grzałka obowiązkowa w przypadku ryb ciepłolubnych . Ryb na razie nie dokupuj póki nie zrobisz porządku z obecną obsadą. Piasek polecam na podłoże, daje to większa możliwość doboru obsady. Przy żwirze odpadają ryby przydenne w tym kiryski. Rośliny tylko żywe. Tak jest taka konieczność . Mata to nie wymysł by zarabiać na akwarystach. Stanowi amortyzację dla szkła i zapewnia równomierne przyleganie powierzchni dna. Acha , zanim kupisz 200 litrów to poczytaj i to dużo . No i pytaj ,nie obrażaj się na krytykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zaznaczył psycho39 - czytaj i wertuj forum, chłoń wiedzę a dowiesz się jak masę błędów popełniasz i jak w przyszłości możesz ich uniknąć. Od siebie dodam tylko, że do 200-litrowego akwarium dałbym wyłącznie filtr zewnętrzny-kubełek, nawet jakiś chińczyk, oby solidnie wykonany i z dużą powierzchnią filtracyjną. Roślinki żywe dlatego, że są naturalnym wrogiem glonów, dlatego że dają tlen, dlatego że wszystko co sztuczne należy wyrzucić z akwarium - również wspomniany przez Ciebie domek. Poczytaj w pierwszej kolejności przyklejone tematy w tym dziale i pytaj o wszystko, co do czego masz jakiekolwiek wątpliwości. Zanim cokolwiek kupisz - również zapytaj i przedyskutuj. Bądź cierpliwa, a wspólnymi siłami urządzimy idealne mieszkanie dla ryb :) No i na początek rzecz bardzo ważna, czyli budżet - jak duży? 200 litrów to spore koszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ślicznie za odpowiedzi i przyjmę każdą ewentualną krytykę. Jeśli chodzi o koszt to chciałabym, aby wyniosłoby mnie to jak najmniej - innymi słowy bez szaleństw. Macie wiedzę ile mnie może wynieść wyposażenie akwarium (wyłączając ryby) tj. rośliny, ewentualne korzenie, piasek bądź też żwir, filtr wewnętrzny i grzałka? Wiem, że mogę mieć dużo pytań, ale wolę zapytać niż kupić coś "na oko" i potem żałować.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam,

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam filtr do takiego akwarium to pewnie z 400-500 zł będzie a jest on chyba najważniejszą rzeczą jeśli chodzi o wyposażenie... Bez szaleństw powiadasz jeśli chodzi o kasę tylko dla jednych wydanie 500 zł na akwarium to już szaleństwo a dla innych to dopiero np 3k zł. Dlatego pomyśl ile możesz kasy przeznaczyć na ten cel a będzie łatwiej coś dobrać  

Edytowane przez misiek1784
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wydać jak najmniej to proponuję założenie akwarium na ziemi ogrodowej + żwirek kwarcowy o małej granulacji. Skoro planujesz kupno akwarium to zapewne z pokrywą. To koszt około 350zł minimum. Za około 50zł mniej możesz jednak mieć akwarium 160-litrowe, które będzie od typowego 200-litrowego zbiornika niższe o 10cm, długość i szerokość pozostaną takie same, a sumarycznie będziesz mieć więcej światła w akwarium. Przy pokrywie z dwiema świetlówkami po 30W byłoby to około 0,38W/litr. Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest belka oświetleniowa zamiast pokrywy ale to dodatkowy koszt i jak sądzę wystrzegamy się tego. Akwarium mniejsze o 40 litrów to także mniej wody do filtrowania. Dobrym wyborem byłby filtr kaskadowy FZN-3 ale ze względu na pokrywę jego zamontowanie może być niemożliwe bez przeróbek pokrywy. Chyba, że o czymś nie wiem ;) Koszt takiej kaskady to 120zł. Chińska kubełek HW-302 to koszt około 150zł. Multikani trochę tańszy. Albo faktycznie zostać przy wewnętrznym i kupić Aquael Turbo1000 lub 1500 - koszt około 80-100zł. Grzałka będzie potrzebna aby w razie potrzeby utrzymywać nawet 28 stopni w zależności od tego jakie ryby będą w akwarium. Oczywiście z termostatem, a koszt to około 50zł. Kupując dwa ładne korzenie do ozdoby takiego akwarium trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 50-100zł. Rośliny jakie można dać to zwartki, anubiasy, cryptocoryny, microsoria, mchy, ogólnie mniej wymagające zielsko. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarystyka kasy wymaga, szczególnie na początku . Nie oszczędzaj na filtrze. To serce akwarium (taki banał ,ale weź go do siebie). Jeżeli jednak nie chcesz wydawać mega dużo to poszukaj używanego dobrej marki na aukcjach internetowych. Chińczyka nie polecam pomimo dobrej niby ceny. Roślin szukaj na lokalnych forach akwarystycznych ,często ludzie oddają za darmo .Piasek kup w budowlanym markecie. Za 20kg. zapłacisz 10 zł. Korzenie też kupuj taniej z internetu. Nie napiszę ci dokładnych cen twojego wyposażenia bo nawet nie napisałaś co byś chciała. Sama możesz poszukać w necie tego co w głowie sobie wymyśliłaś. Jednak nie widzę mimo wszystko zrobienia takiego akwarium niskim kosztem. Pewne rzeczy można uznać za gadżety i ich zakup można pominąć ,ale kosztów nie da się uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszczędzaj na filtrze. To serce akwarium (taki banał ,ale weź go do siebie). Korzenie też kupuj taniej z internetu.

Filtr to serce akwarium - prawda. Jednak w typowych akwariach low-tech (zaznaczam słowo "typowych") wręcz rezygnuje się z wydajnej filtracji, a skupia się uwagę głównie na cyrkulacji. Z drugiej jednak strony wydajna filtracja = mniej kłopotów, co także obserwuję u siebie. Tak więc wszystko zależy od podejścia i budżetu. A co do cen, które podawałem - wszystkie są cenami z allegro. Tego typu zakupy tylko przez allegro i najlepiej jak najwięcej od jednego sprzedawcy z dobrymi opiniami. Można naprawdę sporo zaoszczędzić. Oczywiście można kupić w sklepie stacjonarnym, ale musiałby to być sklep pokroju wrocławskiego Trzmiela - duży, znany, zaopatrzony, prowadzący sprzedaż w internecie. W małych, lokalnych sklepach akwarystycznych ceny przyprawiają o ból głowy.

 

Jeśli sam zakładałbym większe akwarium mając do dyspozycji niewiele pieniążków to najprawdopodobniej poczekałbym i dozbierał by zrobić je tak idealnie jak to tylko możliwe. A to dlatego, że warto celować w jak największe akwarium względem możliwości, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia, bo więcej wody to mniej problemów i większe możliwości. Jeśli jednak miałbym ściśle określony budżet i 200 litrów przerastałoby mnie, wybrałbym 160, a jeśli i tutaj byłby problem to wówczas postawiłbym na 128 litrów.

 

Dodam jeszcze, że wymieniając powyższy sklep nie mam zamiaru robić żadnej reklamy. To wyłącznie przykład wielkości sklepu i jego renomy lokalnej.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...