Skocz do zawartości

Gruby otosek


Aga009
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Litraż zbiornika.

96l. 80x30x40

 

2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb.

12.01.2015 dojrzewał 2,5 tygodnia

 

3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas.

Aquael fan 1 plus JKA MIF300 24/h

 

4. Gatunki i ilość ryb.

x3 otoski x7 hokejówka amazońska

 

5. Ilość i rodzaj roślin.

Java moss

Zwratka

Ricca fluitans

Cladophora aegagropils

Vallisneria americana gigantea

Ceratopteris thalictroides

Limnobium

Limnophilia sessiflora

Moczarka

 

6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp.

Brak

 

7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.

Nowozy sole + kulki GT

 

8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.).

pH 7,6

GH 14

KH 10

NO2 0

NO3 10

 

9. Temperatura w zbiorniku.

23 °C

 

10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra).

Wczoraj wymieniłam 10l wody na kranówkę.

 

11. Problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane).

Jeden z otosków jest bardzo gruby. Inne są normalne. Otosek jest taki odkąd go kupiłam (31.01.2015)

 

12. Zdjęcie chorej rybki.

 

13. Zdjęcie zbiornika.

post-19956-0-57886400-1422957972_thumb.jpg

post-19956-0-24008800-1422957998_thumb.jpg

post-19956-0-57724200-1422958027_thumb.jpg

post-19956-0-71221400-1422958080_thumb.jpg

post-19956-0-00773900-1422958122_thumb.jpg

post-19956-0-56869200-1422958259_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie 3 otoski były kupione razem? Czy ten "gruby" jako pojedynczy dokupiony?

Świadomie kupiłaś podejrzanie wyglądającą rybę, czy w domu się zorientowałaś?

Czym karmisz ryby (konkretnie: firma i nazwy pokarmów), ile razy dziennie i czy robisz raz w tygodniu głodówkę?

Czy zauważyłaś inne objawy: apatia, brak apetytu, ciągnące się odchody, zaczerwienienie w okolicy brzucha, odstające łuski?

Proponuję na początek zakup grzałki i podniesienie temperatury do 25*C oraz 3-5 dniowa głodówka (dla wszystkich ryb). Dokładne odmulenie podłoża z resztek pokarmów również wskazane.

 

Na marginesie: otosek to ryba stadna, więc minimum 6 sztuk dobrze byłoby mieć.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie 3 otoski były kupione razem? Czy ten "gruby" jako pojedynczy dokupiony?

Świadomie kupiłaś podejrzanie wyglądającą rybę, czy w domu się zorientowałaś?

Czym karmisz ryby (konkretnie: firma i nazwy pokarmów), ile razy dziennie i czy robisz raz w tygodniu głodówkę?

Czy zauważyłaś inne objawy: apatia, brak apetytu, ciągnące się odchody, zaczerwienienie w okolicy brzucha, odstające łuski?

Proponuję na początek zakup grzałki i podniesienie temperatury do 25*C oraz 3-5 dniowa głodówka (dla wszystkich ryb). Dokładne odmulenie podłoża z resztek pokarmów również wskazane.

Otoski były kupione razem i w domu zauważyłam, że jeden jest taki. W niedzielę była głodówka, a przedwczoraj i wczoraj dałam im połowę tabletki GREEN ALGAE WAFERS firmy TROPICAL. Wczoraj po południu dałam liść sałaty sparzony wrzątkiem na ślimaki. Ryby karmię: spirulina, dark zuebi, dark zueflo - próbki pokarmów, płatki wysokoproteinowe firmy tropical, suszone larwy ochotki firmy tropical. Ryby karmię 1 raz po południu. Jak wrzuciłam tabletki to nie widziałam, aby ryby "rzuciły" się na to. Potem taż nie widziałam aby to jadły. Nie wiem jakie ma odchody, ale sądząc po leżących na ziemi, mogę stwierdzić, że normalne. Łuski nie są odstające, ryba pływa normalnie, siada na gałązkach, roślinach, liściach. Zachowuje się normalnie. Zaraz zabiore się za "porządki" i włożę grzałkę do akwarium.

 

EDIT !!! WAŻNE !!!

Podczas odmulania dna przypadkowo wsiągnęłam chorego otoska to rurki, ale szybko go wyciągnęłam, a zdażyło sie to, ponieważ ryba nie uciekała przed rurką. Podem leżała na grzbienie i myślałam, że zdechła, ale gdy ją lekko dugnęłam rurką przewruciła się na brzuch i tak leży. Mam dalej odmulać czy jak ?

Edytowane przez Aga009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstających łusek rzeczywiście nie widać. Jak mniemam ten "gruby" to ten z prawej? ;)

Nie znam się za dobrze na tych "płciach", ale chyba masz 1 samca i 2 samiczki.

Jeśli po tych 5-7 dniach głodówki brzuszek się nie zmieni, to zastanawiałabym się nad tym czy to nie jest samiczka, pełna ikry. Ale to tylko taka moja luźna sugestia. Moje otoski nigdy tak nie grubły ;) Jak jest tu jakiś znawca konkretnie otosków, to prosiłabym o potwierdzenie lub obalenie tej mojej herezji :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoski to nie ryby haremowe tylko stadne.3 sztuki to za mało, o czym wspominała juz Maziama.

W dodatku miałaś zejść z parametrami, a nadal lejesz kranówkę.

Wiem, ale w sklepie były tylko 3. Planuję dokupić jeszcze 7. Do ilu mam zejść z parametrami ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety zdarza się. Weź tego otoska pod lupę, czy nie ma jakichś uszkodzeń mechanicznych.

Polecam wrzucenie liści ketapangu do zbiornika (jako całe liście, lub zmielone w saszetce). Obniżają nieco PH, ale też fajnie działają przy wszelakich uszkodzeniach naskórka itp.

Będą oczywiście nieco zabarwiać wodę na brązowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie otosy to wyłowiłem dopiero jak wywaliłem wszystko z akwa i zostało 0,5cm wody, inaczej nie do złapania. A Ty sobie łapiesz jak chcesz, do kotnika, do odmulacza... Moim zdaniem to niezbyt normalne.

Ale przecież nie specjalnie złapałam go do odmulacza. Cały czas piszę, że to wypadek, a do kotnika je dałam żeby ta sytuacja się nie powtórzła i od kilku godzin pływają w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ahr ma na myśli to, że zdrowy Otos, trzymany w ustabilizowanym zbiorniku z odpowiednimi parametrami, jest nie do złapania ;)  (czy to przy odmulaniu, czy to przy próbie odłowu). Mam to samo u siebie...

A u Ciebie łatwość chwytania tych ryb (wszystkich, nie tylko tego "grubszego") jest co najmniej zastanawiająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ahr ma na myśli to, że zdrowy Otos, trzymany w ustabilizowanym zbiorniku z odpowiednimi parametrami, jest nie do złapania ;) (czy to przy odmulaniu, czy to przy próbie odłowu). Mam to samo u siebie...

A u Ciebie łatwość chwytania tych ryb (wszystkich, nie tylko tego "grubszego") jest co najmniej zastanawiająca.

Może są chore. Mam je pięć dni i nie wiem czy już w sklepie nie były chore. Parametry zbijam. Edytowane przez Aga009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

 

 

Tak jak pisałam 5 dni głodówki, jak zajdzie taka potrzeba to nawet do tygodnia, dopóki brzuszek nie zrobi się normalny.

 

W przypadku otosków jest to fatalna rada - otoski są roślinożerne i podobnie jak np owca, czy krowa, żeby utrzymać zdrowie muszą jeść praktycznie przez cały czas. Gruby otosek - to zdrowy otosek. Jestem uczulony na przekarmianie ryb, ale z tym jednym wyjątkiem. Otoski żywiąc się przede wszystkim glonami są dość wybredne i łatwo je zagłodzić. Otosek na zdjęciach był niemal na pewno samiczką wypełniioną ikrą - najwspanialszy widok :razz: .

 

Na zdjęciu z kotnika widać na pewno, że jest to samiczka. Osobnik na dole musi być osobnikiem młodym, lub samcem. Ten w środku to prawdopodobnie młoda samiczka. Czytam o tych rybach z pasją maniaka i nie spotkałem się z przypadkami przekarmienia, niezwykle rzadko wspomina się o chorobach. Te rybki żyją zdrowo albo szybko zdychają, raczej nie zauważa się ich chorób układu trawiennego.

 

Jedyne na co należy zwrócić uwagę to kształt płetwy ogonowej - 3. miniatura z 1. posta ukazuje płetwę ogonową, która jest zaokrąglona. Powinna mieć kształt znaku większości >= a była niczym literka c= - jeśli wyobrazimy sobie, że rybka wygląda tak -   >==DDDDD> a twoja rybka wyglądała C==DDDDD>  Wskazywać to może na dwa problemy, które doprowadziły do osłabienia (faktycznie zdrowego otoska nie sposób złapać)

- albo wysokie stężenie związków azotowych powodujące erozję poprzez stany bakteryjno - grzybiczne,

- albo uszkodzenie mechaniczne będące wynikiem obskubywania przez kąsaczowate (teraz sprawdziłem dopiero obsadę - hokejówka ;)).

 

Gdybyś wrzuciła kilka zdjęć z profilu - łatwiej by.oby ocenic kondycję rybek - widzę, że azotany u Ciebie sa dość niskie - więc powodem może być fosfor. 

 

Ostatnia rzecz - dokupując otoski poczytaj trochę od dostępnych gatunkach - aby żyły razem szczęśliwe najlepiej, żeby były z jednego z wielu gatunków - w twoim wypadku chyba Vittatus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...