Skocz do zawartości

Nowe 240l, czy nowe 375l?


zaq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Drodzy forumowicze! Chciałem doradzić się Was w jednej sprawie.

Otóż jestem posiadaczem, od około roku, akwarium panoramicznego 240l o wymiarach 120x40x50cm. W chwili obecnej udało mi się uzbierać troszkę grosza na nowe akwarium. I tu mam dylemat, a właściwie dwa:

 

1) Zastanawiam się nad akwarium prostokątnym optiwhite wymiary 120x40x50 z belką oświetleniową LED. Link tutaj: http://allegro.pl/zestaw-led-optiwhite-120x40x50najwyzsza-jakosc8mm-i4998013220.html, albo 375l z pokrywą Aquael'a, ale już nie optiwhite.

 

2) Drugim dylematem jest, czy akwarium 375l nadaje się do bloku - chodzi o wytrzymałość stropu? Czy strop z czasem nie zapadnie się lub, co gorsza, nie zawali się sąsiadom na głowy?

 

Żeby było ciekawiej mieszkam na 4-tym piętrze w czteropiętrowym bloku.

 

Jak byście postąpili na moim miejscu? Tylko proszę o konstruktywne wypowiedzi, żeby coś wnosiły do tego tematu.

 

Dziękuję za wypowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawie budowlanym się nie znam ale kolega miał ten sam dylemat w bloku z 1990roku. Mieszkanie na 4 piętrze, pojemność baniaka 450l.

Zapytał o wytrzymałość inżyniera ze spółdzielni i ten mu powiedział tylko, że w tych czasach to było solidne budowanie i że strop wytrzyma minimum 6 takich baniaków.

Oczywiście nie wiadomo tak naprawdę ile w tym prawdy jednak ma te 450l od ponad roku i nic się nie dzieje.

 

filowane zza cegłówki...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Jeśli ten blok to nie jakaś dziwna konstrukcja, co przy silniejszym wietrze buja jak okrętem to spoko da radę. Możesz sprawdzić, czy np. regulamin spółdzielni nie zawiera jakichś kwiatków typu zakazy posiadania akwariów właśnie.

Zresztą zobacz szafkę kolegi Pleya, oprócz 405 ma tam jeszcze dwa akwa po 120l. A jest znany przypadek z tego forum, że kolega postawił akwa 600l na stropie drewnianym (oczywiście konstrukcja stelaża przenosiła sporą część ciężaru na ścianę).

 

A jeśli zdecydowałbyś się na akwa z belką to (w związku z tym, że i tak w zasadzie klejone na zamówienie) rozważ opcję odwrócenia wymiarów, czyli 120x50x40. Większe możliwości aranżu i te sprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zresztą zobacz szafkę kolegi Pleya, oprócz 405 ma tam jeszcze dwa akwa po 120l.


A blok z płyty, lata 70-80.
Pierwsze piętro.

Ja bym brał 375 bo większe, a OW? Mam przy 10mm szybie...
Jeżeli nie doświetlisz mocno baniaka (co jest niezalecane) to nie zauważysz gigantycznej różnicy pomiędzy dobrej jakości floatem. 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie doprecyzowałem. Blok jest z lat 80-90 raczej z płyt, ponieważ na suficie widać, jak przez środek przebiega łączenie płyt (widoczna linia przez całą szerokość pokoju.
Aha, akwarium by stało przy ścianie nośnej (na tej, gdzie są drzwi wejściowe - to chyba nośna ściana, nie?), a oprócz tego przy tej ścianie stoi szafa i dość ciężka witryna z BRW.
No i jak? Nadal można stawiać 375l? A jak by była taka belka na 375l (chodzi o długość 150cm) to bardziej się opłaca brać, czy lepiej pokrywa aquael'a?
Cieszę się, że tyle wypowiedzi jest na zadane pytanie. Jeszcze prosiłbym o wypowiedzi po doprecyzowaniu mojego pytania.

Edytowane przez zaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie odpisuje, nie potwierdza, a ja zamówiłem nie 240, nie 375, a 450L i teraz mam stresa. No cóż raz się żyje, zobaczymy jak będzie finał.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i trzymajcie za mnie kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...