Jump to content

zbiornik 200l w rękach początkującego


Recommended Posts

Jak w temacie. Czy warto, aż tak wysoko zaatakować? Mam ochotę na duży zbiornik, ale w związku z tym, że mieszkam w bloku, myślałem o zbiorniku 80-110l. Pojawiła się okazja na zakup w dobrej cenie zbiornika 200l i mam obawy. Proszę o szczerą krytykę, albo zachętę. Od razu dodam, że sprzętowo stoję słabo, brak kubełka i oświetlenia (dobrego, szczególnie na taki duży zbiornik) , ale mam dużo chęci. Odwiedźcie mnie albo zachęćcie do pomysłu.

 

Dodam tylko, że na chwilę obecną mam 45l, wracam do akwarystyki po 20 latach przerwy, choć moje wcześniejsze doświadczenia, pozostawiają wiele do życzenia (małe zbiorniki dużo ryb). Test wody, filtr kubełkowy raczej w najbliższych miesiącach nie da rady (finanse). Dużo czytam, uczę się, ale 200l czuję respekt.Sugestie?

Edited by tomo321
Link to comment
Share on other sites

A masz silną wolę? Powstrzymasz się od dokupowania nowych rybek "bo takie szkło puste stoi"?

 

Jak rozsądnie dobierzesz obsadę (nie za wielką) to i na wewnętrznym pociągnie. Oświetlenie też nie będzie problemem, albo rośliny mało wymagające, albo biotopowo (jakieś BW, czy coś z CA - tu zależy od wody).

Większe szkło daje większe możliwości, jak podejdziesz do tego z głową to i majątku nie stracisz na to.

Link to comment
Share on other sites

Mam bardzo solidna szafkę, po małym przemeblowaniu byłaby akurat. Co do obsady to mi się nie spieszy, nie chcę mieć takiego akwarium jak 20 lat temu - problematycznego, przerybionego. Kolejność zakładania takiego zbiornika: przeprowadzka ze starej 45l z tm co mam, tj. 4 rybki, 5 krewetek i rośliny. Sukcesywne dokładanie roślin - w najbliższą sobotę jadę do znajomego, który podzieli się ze mną swoimi. W dalszej kolejności rozsadzanie swoich roślinek. 

Jeśli chodzi o sprzęt to właśnie nie wiem w jakiej kolejności - budowa oświetlenia - mam już pomysł, albo wzmocnienie filtracji poprzez budowę filtra zewnętrznego diy.

 

W przemyśleniach wygląda całkiem całkiem, jednak nie chciałbym przeszarżować. Może jednak lepiej dać sobie czasu, rośliny przygotowywać w obecnym akwarium i spokojnie szukać zbiornika 80-110l. Tak się wciągnąłem, że chciałbym szybko szybko, a jak dobrze wiemy pośpiech, szczególnie w akwarystyce, jest nie wskazany.

 

No i co najważniejsze - zbiornik miałby być prowadzony cały czas w technologii LT. Nie chcę iść (na chwilę obecną) w HT.

Edited by tomo321
Link to comment
Share on other sites

200l już odpuszczę, ale 112l to chyba to co będzie najbardziej odpowiednie dla mnie. Cena nowego akwarium 112l to 90 zł u mnie. Używane można już za 50-70 zł dostać. I tu rodzi się kolejne pytanie - czy warto za parę złotych oszczędności ryzykować i kupić stare akwarium? Ile lat akwarium jest szczelne zanim silikon zacznie puszczać?

Link to comment
Share on other sites

To zależy jak akwarium było przechowywane po wylaniu wody. Moja rada lepiej kup nowe.

Z ogółu co czytałem na internecie to żywotność takiego silikonu w akwarium to 8 lat później bezpiecznie na nowo skleić. Osobiście radze kupić nowe przynajmniej wiem jak długo je możemy mieć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...