Skocz do zawartości

zbiornik 200l w rękach początkującego


tomo321
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Czy warto, aż tak wysoko zaatakować? Mam ochotę na duży zbiornik, ale w związku z tym, że mieszkam w bloku, myślałem o zbiorniku 80-110l. Pojawiła się okazja na zakup w dobrej cenie zbiornika 200l i mam obawy. Proszę o szczerą krytykę, albo zachętę. Od razu dodam, że sprzętowo stoję słabo, brak kubełka i oświetlenia (dobrego, szczególnie na taki duży zbiornik) , ale mam dużo chęci. Odwiedźcie mnie albo zachęćcie do pomysłu.

 

Dodam tylko, że na chwilę obecną mam 45l, wracam do akwarystyki po 20 latach przerwy, choć moje wcześniejsze doświadczenia, pozostawiają wiele do życzenia (małe zbiorniki dużo ryb). Test wody, filtr kubełkowy raczej w najbliższych miesiącach nie da rady (finanse). Dużo czytam, uczę się, ale 200l czuję respekt.Sugestie?

Edytowane przez tomo321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz silną wolę? Powstrzymasz się od dokupowania nowych rybek "bo takie szkło puste stoi"?

 

Jak rozsądnie dobierzesz obsadę (nie za wielką) to i na wewnętrznym pociągnie. Oświetlenie też nie będzie problemem, albo rośliny mało wymagające, albo biotopowo (jakieś BW, czy coś z CA - tu zależy od wody).

Większe szkło daje większe możliwości, jak podejdziesz do tego z głową to i majątku nie stracisz na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo solidna szafkę, po małym przemeblowaniu byłaby akurat. Co do obsady to mi się nie spieszy, nie chcę mieć takiego akwarium jak 20 lat temu - problematycznego, przerybionego. Kolejność zakładania takiego zbiornika: przeprowadzka ze starej 45l z tm co mam, tj. 4 rybki, 5 krewetek i rośliny. Sukcesywne dokładanie roślin - w najbliższą sobotę jadę do znajomego, który podzieli się ze mną swoimi. W dalszej kolejności rozsadzanie swoich roślinek. 

Jeśli chodzi o sprzęt to właśnie nie wiem w jakiej kolejności - budowa oświetlenia - mam już pomysł, albo wzmocnienie filtracji poprzez budowę filtra zewnętrznego diy.

 

W przemyśleniach wygląda całkiem całkiem, jednak nie chciałbym przeszarżować. Może jednak lepiej dać sobie czasu, rośliny przygotowywać w obecnym akwarium i spokojnie szukać zbiornika 80-110l. Tak się wciągnąłem, że chciałbym szybko szybko, a jak dobrze wiemy pośpiech, szczególnie w akwarystyce, jest nie wskazany.

 

No i co najważniejsze - zbiornik miałby być prowadzony cały czas w technologii LT. Nie chcę iść (na chwilę obecną) w HT.

Edytowane przez tomo321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200l już odpuszczę, ale 112l to chyba to co będzie najbardziej odpowiednie dla mnie. Cena nowego akwarium 112l to 90 zł u mnie. Używane można już za 50-70 zł dostać. I tu rodzi się kolejne pytanie - czy warto za parę złotych oszczędności ryzykować i kupić stare akwarium? Ile lat akwarium jest szczelne zanim silikon zacznie puszczać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak akwarium było przechowywane po wylaniu wody. Moja rada lepiej kup nowe.

Z ogółu co czytałem na internecie to żywotność takiego silikonu w akwarium to 8 lat później bezpiecznie na nowo skleić. Osobiście radze kupić nowe przynajmniej wiem jak długo je możemy mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...