Jump to content

Rybka się otarła

2001maja2001
 Share

Recommended Posts

Mam od wczoraj kardynałki w 72l dziś zauważyłam że jeden z nich otarł sie o roslinke i korzeń :/.Nie mam oddzielnego zbiornika na kwarantanne bo nie miałabym gdzie postawić.Myśle że to moze być ospa,ale nie jestem pewna wiem że otarła się i na ogonie ma białą kropeczke,ale tam małą że to jak kropka prawie nie wygląda.Wlałam ich z tropicala za 3 dni podmienie 20% co powinnam teraz zrobić?

Pod względem parametrów wody takich jak pH i GH kardynałki są dość plastycznymi rybami i tolerują dość szeroki ich zakres, natomiast co do temperatury wody to nie powinna ona być wyższa niż 22*C.

To że rybka się otarła wcale nie musi oznaczać że jest chora. Oczywiście należy teraz dokładnie przyglądać się rybom i w razie potrzeby odpowiednio interweniować.

Pod względem parametrów wody takich jak pH i GH kardynałki są dość plastycznymi rybami i tolerują dość szeroki ich zakres, natomiast co do temperatury wody to nie powinna ona być wyższa niż 22*C.

To że rybka się otarła wcale nie musi oznaczać że jest chora. Oczywiście należy teraz dokładnie przyglądać się rybom i w razie potrzeby odpowiednio interweniować.

Z tym że właśnie ta rybka ma białą kropeczke na ogonie.Wlałam ten preparat jak pisałam i podwyższyłam do 2-5-28 stopni przez pierwsze dni zobaczymy jak rybki będą się zachowywać.A kiedy zakończyć kurację?

Za wysoka temperatura do leczenia kardynałków, chyba, że tylko na parę dni i przy mocnym napowietrzaniu wody. Potem obniż do 25*C na czas 2 tygodni.

Ze względu na niższą temperaturę rozwój kulorzęska będzie trwał dłużej niż "zwykle". Trzeba zrobić powtórki dawki minimum takie:

Wlać połowę dawki za trzy dni, za następne trzy dni znowu podmiana 20% i połowa dawki. I potem znowu czekasz trzy dni, i robisz podmianę i połowa dawki.

Jeśli po tym czasie jeszcze jakaś ryba będzie miała kropki, to jeszcze raz powtarzasz podmianę i połowę dawki.

Nie przerywaj leczenia, nawet jak kropki znikną. Minimum cztery razy musisz wlać ICHTIO - 1x cała dawka (już dałaś) i 3x połowa dawki 

Leczenie oczywiście wszystkich ryb, także tych które nie mają wysypki, więc tych z kropkami nie musisz izolować od reszty.

Edited by maziama