Skocz do zawartości

[375l] Podłoże, rośliny, obsada


Bizone
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Szykuje się do startu akwarium o pojemności 375 litrów.

 

Wymiary: 150x50x50

 

Oświetlenie (122cm - T8):

1 x Aqua-Glo  40w

1 x Oceanic Blue 38w

 

Filtracja:

- Fluval 305

 

W pierwszej fazie zamiarem jest stworzenie akwarium roślinnego.

Dokładniej chodzi o:

- Trawnik na większości powierzchni.

- Mech obrastający kamienie z lawy wulkanicznej.

- Kilka większych roślin przy bocznej ściance (50cm) w celu zakrycia ściany.

- Plus prawdopodobnie jakiś korzeń także obrośnięty mchem.

 

 

Pytania:

 

Jakiego podłoża użyć w zasięgu kwoty około 150zł?

Chodzi dokładniej o podłoże, zestaw podłoży - najlepiej substrat, wspomagający filtrację, ukorzenianie roślin, pochłanianie nadmiaru pierwiastków i oddawanie ich w razie niedoboru.

Prosiłbym o konkretne przykłady, ja sam już tyle się naszukałem, i naczytałem, że zgłupiałem  :-?

 

Druga kwestia, to jakich roślin mogę użyć przy tym oświetleniu do kamieni, korzenia i trawnika.

 

Dodam, że w przyszłości w zbiorniku prawdopodobnie zamieszkają krewetki i neony.

Co do obsady ryb to także wysłucham ciekawych propozycji :)

 

Z góry dziękuje za propozycje oraz sugestie. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy oświetleniu 0,21W/l raczej nie uda Ci się wychodować trawnika. Na tym świetle to jedynie rośliny cienolubne http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-roślin-cieniolubnych/. Dołożyłbym na Twoim miejscu chociaż 40W, a nawet i 60W to byłoby już znacznie lepiej, a i dla ryb nie byłoby to uciążliwe.

 

 

 

Fluval 305

Moim zdaniem niestety jest to za słaby filtr do tak dużego baniaczka (tylko 6,6l pojemności). Pamiętając, ze filtr to serce akwarium, polecam dokupić coś jeszcze lub obecny wymienić na jakiegoś dużego Unimaxa chociażby.

 

Co do podłoża to ja będę monotematyczny. Za tą kasę nie zakupisz odpowiedniej ilości "supersubstratów" które uważam, że są zbytecznym bajerem :) Polecam Ci zakupienie piasku do piaskownicy (z atestem) w markiecie budowlanym i pod to jako nawóz dać kulki gt. Tanio, uniwersalnie i przyjemnie. Dając piasek nie ograniczysz sobie wyboru obsady (jeśli chciałbyś poszerzyć obecne plany o pięlęgnice czy ryby denne).

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy oświetleniu 0,21W/l raczej nie uda Ci się wychodować trawnika. Na tym świetle to jedynie rośliny cienolubne http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-roślin-cieniolubnych/. Dołożyłbym na Twoim miejscu chociaż 40W, a nawet i 60W to byłoby już znacznie lepiej, a i dla ryb nie byłoby to uciążliwe.

 

 

Moim zdaniem niestety jest to za słaby filtr do tak dużego baniaczka (tylko 6,6l pojemności). Pamiętając, ze filtr to serce akwarium, polecam dokupić coś jeszcze lub obecny wymienić na jakiegoś dużego Unimaxa chociażby.

 

Co do podłoża to ja będę monotematyczny. Za tą kasę nie zakupisz odpowiedniej ilości "supersubstratów" które uważam, że są zbytecznym bajerem :) Polecam Ci zakupienie piasku do piaskownicy (z atestem) w markiecie budowlanym i pod to jako nawóz dać kulki gt. Tanio, uniwersalnie i przyjemnie. Dając piasek nie ograniczysz sobie wyboru obsady (jeśli chciałbyś poszerzyć obecne plany o pięlęgnice czy ryby denne).

 

Powodzenia.

 

Odnośnie oświetlenia

Jeżeli wymienił bym je na takie: http://ekotaniej.pl/swietlowka-led-21w-t8-1200mm-przezroczysta

Lub do dotychczasowych dodał dwa paski po 120cm?

 

Odnośnie filtra i podłoża:

Ile bym musiał wydać na podłoże takie jak zamierzałem (piasek wydaje mi się mało estetyczny), i czy ono by uzupełniło pracę filtra?

Edytowane przez Bizone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...