Skocz do zawartości

Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus)


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bocja wspaniała Chromobotia macracanthus

 

post-15884-0-17106000-1422126823.jpg

 

 

Rodzina: karpiokształtne (Botiidae)

Występowanie: Azja, rzeki i zbiorniki o zamulonym dnie głównie Sumatry i Borneo, a także gęsto porośnięte tereny bagienne i zalewowe.

Długość: w akwarium ok 25 cm, w naturze nawet do 40cm.

Dymorfizm płciowy: Piękne złotożółte ubarwienie z ciemnymi pasami wzdłuż tułowia i charakterystycznymi 4 parami wąsików przy otworze gębowym. Wyróżnia się 7 odmian barwnych bocji, różniących się kształtem lub ilością ciemnych pasów - odmianę podstawową z trzema ciągłymi pasami, odmianę z 4 pasami, odmianę tzw. "puzzle" z pasami przypominającymi element układanki, odmianę tzw."siodło" gdzie środkowy z 3 pasów przypomina kształtem siodło, odmianę z 4 pasami, gdzie tylko przedostatni pas jest przerywany lub w kształcie siodła, odmianę z okrągłą plamą między 2 i 3 pasem oraz odmianę gdzie środkowy pas jest znacznie grubszy niż zewnętrzne. Bocje posiadają pod oczami kolce, które podnoszą w sytuacji zagrożenia trzeba na nie uważać przy łapaniu ich w siatkę aby się nie zaczepiły i ich nie uszkodzić. Dorosłe samice są nieco większe i pełniejsze niż samce. Samce posiadają charakterystyczne wcięcie i zaokrąglone końce na płetwie ogonowej.

Usposobienie: Spokojna, nieco płochliwa rybka, nadająca się do akwarium towarzyskiego. Bardzo aktywna i ciekawska. Jest rybą stadną, należy ją trzymać w grupie min 5-6 sztuk, staje się wtedy bardziej pewna siebie. W stadzie przejawia się hierarchia gdzie jeden s samców staje się dominujący. Podgryzają płetwy ryb weloniastych dlatego nie powinny być z nimi trzymane.

Akwarium: Ze względu na duże rozmiary akwarium powinno mieć min 300 litrów 120x50x50cm . Temperatura 25-27*C, PH 6,0 - 7,0 woda miękka do średnio twardej. Akwarium powinno mieć liczne kryjówki, rozproszone światło, yć gęsto zarośnięte. Ze względu na przekopywanie podłoża konieczny na dnie jest piasek, a w akwarium nie powinno znajdować się żadnych elementów o ostrych krawędziach – bocje mają wrażliwe na poranienie ciało i wąsiki. Lubią wyskakiwać z akwarium i wciskać się w szczeliny dlatego akwarium powinno posiadać przykrycie oraz jego elementy być oddalone od siebie na tyle daleko aby ryba się nie zaklinowała. Ryba wrażliwa na jakość wody i infekcje dlatego musi przebywać tylko w akwariach dojrzałych, ustabilizowanych, konieczne są regularne podmiany wody, dobra filtracja i natlenienie. Prąd wody umiarkowany.

 

Rozmnażanie: W warunkach akwariowych uważane za praktycznie niemożliwe ze względu na bardzo mało informacji o tym procesie. Wiadomo,że jest to ryba jajorodna i ,że migruje w celu rozmnożenia, a przystępuje do tarła w porze deszczowej więc w akwarium teoretycznie można ją pobudzić poprzez podmianę wody na chłodniejszą i zmniejszenie PH. Niestety i ta się to nie udaje. Podejrzewa się,że podczas migracji zmieniają się parametry w jakich te ryby żyją lecz nadal jest mało danych na ten temat. Ryby rozmnażają się w grupach, a ikra składana jest w kryjówkach. Odnotowuje się przypadki wywołania sztucznego tarła, które powstaje na skutek podania gonadotropiny, jest to jednak nienaturalna i dość kontrowersyjna metoda.

 

 

Pokarm: Różnego rodzaju pokarmy suche żywe i mrożone, szczególnie chętnie je pokarmy opadające dla ryb przydennych.

 

UWAGA: Bocje często są kupowane ze względu na ich skłonność do zjadania małych ślimaków jako alternatywa na pozbycie się ich plagi. Często jednak zapomina się o tym do jakich rozmiarów dorastają, jak dużego akwarium potrzebują i jak są wrażliwe na parametry wody. Warto zastanowić się przed kupnem bocji wspaniałej czy kiedy już upora się z plagą ślimaków jesteśmy w stanie zapewnić jej dobre warunki na resztę życia. Poprzez kupowanie ryby „na chwilę”, z zamiarem oddania jej po uporaniu się ze ślimakami narażamy ją na niepotrzebny stres i tym samym osłabienie, które może być dla niej śmiertelne w skutkach. Trzymanie bocji w zbyt małych akwariach prowadzi do jej karłowacenia, pamiętajmy,że karłowacenie to też choroba.

Ciekawostka: Podczas karmienia ryby te wydają dźwięki, charakterystyczne „kliknięcia”. W 1974 r niejaki Werner Novak jako jeden z nielicznych rozmnożył bocje wspaniałe w akwarium i odchował 39 sztuk. Jest to opisane w książce "Schmerlen im Aquarium" autorstwa Gerharda Otta .

 

Opracowanie: V_i

Zdjęcia: superakwarium

post-15884-0-12496800-1422126785_thumb.jpg

post-15884-0-17106000-1422126823_thumb.jpg

post-15884-0-41829000-1422126858_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...