Jump to content

Biały nalot na rybkach, sumy pływają po górze. 4 rybki umarły w ciągu dnia.

Fu-Fu
 Share

Recommended Posts

Witam!

Od 2 dni opaczek, który ZAWSZE siedzi w kokosie zaczął dziwnie sie zachowywać, tzn pływie po gorze, pionowo do góry i pod prąd wody z filtru. Kiryśniki pływaja po górze, dodatkowo wiekszość rybek ma biały nalot na całym ciele.

Wczoraj i dzisiaj umarły łącznie 4 rybki (skalar, 2 bystrzyki i molinezja)

Prosze o szycką radę póki jeszcze sklepy sa otwarte, jeżeli jest jakies lekarstwo.

Dodatkowo zbrojnik miał białą plamkę ponad tydzień, ale już zmalała o połowę, więc chyba się goi . Co to mogło być?

Załączam zdjęcie opaczka.

post-8465-0-32710500-1422094692_thumb.jpg

post-8465-0-77033100-1422094704_thumb.jpg

Zaraz mi umrze opaczek, którego mam 6 lat... już za bardzo nie pływa. Teraz mam wyrzuty sumienia, bo mogłem się zorientować, że coś jest nie tak, skoro zaczął pływać, a nigdy tego nie robił.

240litrów

Akwarium mam w tym stanie już ponad 2 lata.

2 litry auqa shut 750- działają cały cza + napowietrzacz z kurtyna.

Rośliny to moczarki, jakaś liściasta niska która mam 4 lata

UWAGA- dokupiłem roślinkę z długimi listkami podobna jak na zdjęciu w sklepie zoologicznym ok tydzień temu.

Pokarm raczej tylko płatki i granulki

Temperatura ok 25-26

Woda podmieniana jak jest potrzeba. Filtry czyszczone na zmianę.

Wyczarujcie coś, bo mnie coś zaraz strzeli jak widzę, że one umierają. Kolejna molinezja padła. 

Wszystkie ryby koło filtra.

post-8465-0-62182500-1422099606_thumb.jpg

Nalot na sumie przypomina mi oodinozę i to dość zaawansowaną, ciężko to wyleczyć, ale można. Na szybko, to sól niejodowana w sporej dawce, ale zbrojniki tego nie wytrzymają. Z lekarstw to : omnipur (omniforte) - nie wiem pod jaką nazwą obecnie występuje. Resztę doczytaj.

Pokazałem w sklepie zdjęcie i otrzymałem lekarstwo ICHTIO.

Wklejam jeszcze jedno zdjęcie opaczka.

Kolejny ładny mieczyk już leży na kamieniach i słabo się porusza. Jak tak dalej pójdzie to całe akwarium padnie w ciągu 4 dni. 7 rybek od wczoraj...

Od czego to cholerstwo mogło się zacząć ?

Mieczyk 10 minut pływał, teraz już nie żyje.

post-8465-0-54403800-1422106821_thumb.jpg

post-8465-0-31275600-1422107508_thumb.jpg

Nie bardzo wiem czego oczekujesz bo jak widać i tak robisz po swojemu :) Kolega zasugerował oodinoze,a Ty poleciałeś do sklepu i kupiłeś lek na ospę... Tak na chłopski rozum  wklep w google ospa rybia - charakterystyczny objaw to białe kropki - czy te ryby wyglądają jakby je miały? A wklep sobie oodinoza i zobacz jak wyglądają ryby na to chore, jak się leczy i od czego powstaje.

Woda podmieniana jak jest potrzeba.

Ciekawa teoria :) Tak się tylko zastanawiam skąd wiesz,że jest potrzeba?

Większość chorób u ryb powstaje w skutek nieprawidłowych warunków jakie mają więc jeśli tego nie uporządkujesz to będzie wracać więc zamiast wydawać pieniądze na leki kupowane bez sensu zaopatrz się chociaż w podstawowe testy wody, bez tego nie wiesz nawet czy Twoje ryby mają odpowiednie warunki do życia.

Edited by V_i

Kolego pierwsze poszedłem do sklepu zanim dostałem odpowiedź. Sklep jest do 13, a odpowiedź była o 13:20. Co do podmieniania wody to akwarium mam od 8 lat , więc to dla Ciebie może jest ciekawa teoria.

Pierwszy raz mam problem z akwarium od tylu lat - łącznie 4 zbiorniki.

Po pierwsze to nie jestem "kolegom", po drugie nie trzeba mieć 8 lat 4 zbiorników, żeby wiedzieć, że ryby które masz mają inne wymagania i nie powinny się znaleźć w jednym akwarium, testy wody to podstawa, a podmiany robi się regularnie - bez względu na to czy akwarium ma się rok czy 10 lat. Poza tym takie sztuczności jak ten ceramiczny korzeń w ogóle nie powinny się znaleźć w akwarium, a bazalt jest za ostrym podłożem dla zbrojników. Podejrzewam,że jakbyś podał resztę danych i pełną obsadę czego jak widać unikasz jak ognia to okazałoby się,że jest jeszcze sporo do poprawy, a do tego masz spore przerybienie. To,że od lat nie miałeś problemów nie zmienia faktu,że nie było dobrze bo teraz w ciągu kilku dni pada Ci cała obsada więc jakby nie patrząc skądś się to wzięło.

Pomoc na forum jest bezinteresowna, nikomu tutaj za poświęcony czas nie płacą ale skoro Ty uwagi co mógłbyś zrobić i poprawić aby rybom żyło się lepiej i w przyszłości nie było tego typu problemów, odbierasz jako atak to pozostaje mi tylko życzyć Ci powodzenia.

Edited by V_i

Nie odbieram tego jak atak PANIE V_i. Gościu w sklepie dał mi co mi dał to wziąłem, bo przyznam, że na chorobach ryb się w ogóle nie znam. Raz tylko miałem krasnorosty w akwarium, poza tym nigdy nic. Rybki się mają dobrze, rozmnażają się regularnie.

Myślę, że przyniosłem chorobę na nowej roślince.

Sztuczne ozdoby jak ceramiczny korzeń jest tylko po to, że rybki lubią się tam chować.

PANIE Margin sól odpada, ponieważ podobno zbrojniki tego nie wytrzymają.

Przejechałem 2 hipermarkety, ale niestety nie mieli lekarstwa Omnipur.

Kupiłem ABIOSEPTYNE. Był tylko taki odkażalnik uniwersalny, ale nie wiem czy on pomoże, no i wlałem już Ichtio, a na opakowaniu pisze, e nie można używać z innym preparatem.

Jeżeli Abioseptyna jest potrzebna to może podmienić trochę wody, dolać nowej i ją zastosować.

Zauważyłem też jakby pleśń.

V_i oraz Margin to nie koledzy ani nie PANOWIE. To są kobiety. /splend

post-8465-0-27131300-1422125895_thumb.jpg

post-8465-0-15162900-1422125906_thumb.jpg

Za szybko ryby "schodzą" jak na odinozę drogie panie, przy takim nagromadzeniu jak na mieczyku by było widać charakterystyczny dla niej brązowy lub złocisty kolor, bakterie dopadły bardzo osłabione ryby i ucztują.