Skocz do zawartości

Ogólne 54 litrowe krótka historia


bont
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, opisze tutaj po trochu swoje akwarium by w razie problemów nie kopiować wszystkiego tylko będzie odnośnik do info.A wieć tak :

 

1.Akwarium 54l Wymiar 60x30x30
2.Oświetlenie 1x 24 W T5 barwa 4600k. możliwość odpalenia 2x24 . Swiece ok 13-15 godzin dzienne. Ostatnio staram sie ograniczyć bo chyba za długo.
3. Zbiornik całkowicie nowy założony ok. października 2014 czyli jakieś 4 miesiące.

4. Woda podmieniana co tydzien ok 20%. 10l kranowki GH 18-20, KH  16, PH 7,6 - 7,8 i 5l demineralizowanej, czyli 15l

Aktualne parametry wody w akwarium GH 13 KH 9-10 Ph 7,6. Do wody dodaje tylko odżywkę Tetra PlantaMin.

Testów na NO3, PO4 itp nie posiiadam.
5.Od tyg 18.01.15 pojawiła sie ospa. Uzywane leki to Tetra General Tonic na początke (nie miałem nic innego pod reką a chciałem działać) później Tetra Medica Contralck typowo przeznaczony na ospe i choroby skory.

7. Ok 3 tyg temu  6.01.15 miała miejsce mała awangarda w akwarium, przesadzanie i dosadzenie sporej ilości roślin, pozatym co tygodniowe delikatne odmulanie.

8. Temperatura 24-26 ostatnio spowodu choroby podniesiona do 27-28 krótko do 33.Grzałka z termostatem.

9. Nawożenie jak wyżej napisane póki co tylko ten środek.

10. W zbiorniku żyją:

 

Dadaje pare kiepskich zdjęć podglądowych żeby nie było że galeria bez zdjęć :)

 

   2 Pielegniczki ramireza, młode ok 3cm samiczki (dwa samce zgineły podczas nieuwagi podczas montażu filtru :()

  15x Neon czerwony

  2x Kirysek

  2x Zbrojnik niebieski (młody ok 2cm)
  2x Gupiki (parka) plus ok 15-20 sztuk narybku, najstarszy ok 1cm. Jak podrośnie jeszcze pójdzie do zoologa.

Obsada w komplecie jest do ok 2 tyg, Po założeniu były tylko 2 gupiki i 5 neonów
11. Rosliny usupelnie pozniej razem ze zdjecie,
12. Dno - żwirek prosto ze żwirowni, ok 3-4 mm mieszany dobrze wypółkany.

13.Filtr zewnętrzny kubełkowy Tetra Tec 700. Media filtracyjne:

  Biokulki

  Ceramika

  Gąbki

  Wata filtracyjna

  Włuknina

  Praca 24g/h pracyje do 3 miesięcy, póki co nieczyszczony. Wcześniej byl wewnętryny aquael zdecydowanie za maly.

14. Ryby karmione mrożoną rozwielitką, suszoną artemią oraz płatki po których neony zaczynają plywać troche jak spławiki czyli głowami do dołu i sprawiają wrażenie jak by mialy trudności doplynąc do dna. Karmione 1x żadko 2x dzienne.
15. wiecej grzechów nie pamiętam, prosze o komętowanie i rady. Zdjęcia będą jak tylko coś fajnego uda sie zrobić.

 

 

Dadaje pare kiepskich zdjęć podglądowych żeby nie było że galeria bez zdjęć :)

ae084bcb0b8e16bfm.jpg

eb0d0cb1345fab40m.jpg

6734b3bd385beed1m.jpg

I tutaj moje ulubione pieleniczki. podczas składania ikry mimo że w akwarium nie było samca :(

4c6a4ac7545ca951m.jpg

 

//Pisownia.

Nantai

Edytowane przez Nantai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Nie dokładaj światła, bo będzie solarium dla ryb. Świeć max 10h.
3. Mam nadzieję, że dojrzał 2 tyg. zanim wpuściłeś ryby.
10. Zła obsada ! Do pielęgniczek i ryb dennych PIACH ! Na zbrojniki za małe akwarium, kiryski trzyma się w grupach. Gupiki tutaj nie pasują.
12. Piach, piach i jeszcze raz piach.
14. Skoro ryby po tym pokarmie dziwnie się zachowują, to chyba trzeba odstawić ten pokarm, chyba że śmieszy Cię jak ryby cierpią. Ryby należy karmić 1 raz dziennie i głodówkę 1 w tygodniu.
15. Akwarium nie ocenię do puki go nie pokażesz.

 

Co to za zwrot: "do puki"? Może być: "do stu tysięcy beczek zjełczałego tranu", "do jasnej ciasnej", ale to? DOPÓKI się pisze. /ahr/

Edytowane przez ahr
"Puki" ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za galeria bez zdjęć? ;)

15l z 54 to nie jest chyba 20%? ;)

Trochę błędów jest, głównie ortograficznych, ale w akwarium również. ;) Doinstaluj sobie do przeglądarki słownik jak nie masz, nie lubimy błędów na tym forum.

Sporo pracy przed Tobą.

 

Aha. Witamy na forum. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Nie dokładaj światła bo nabawisz się glonów, jeśli nie masz ich obecnie a rośliny rosna nie musisz zmiejszać

4) Wymieniesz ponad 30% wody (samej wody masz ok 40-45l). Jeśli roślinom się nic nie dzieje i nie masz glonów nawożenie zostaw (każde zmiany mogą powodować rozruch glonów)

10) Obsade bym zostawił, skoro rybki sa małe, widze że jak coś podrośnie to oddajesz. Gupikom nie jest źle skoro się rozmnażają a to cieszy hobbystów. Ja zawsze przy zakładaniu wpuszczam jedną rybke, jeszcze nigdy nie padała a bardzo wspomaga dojżewanie akwarium, z dobrą filtracją nie przekroczyłem NO2 0,5 pmm, trzeba tylko obserwować rośliny i jak coś pada wyciągać zanim zacznie się skok azotynów

14) U mnie neonki po płatkach też tak miały, to trwa pare godzin i nie wszystkie tak pływają, ja nie widziałem u siebie cierpienia u nich z tego powodu

 

Bez testów nie zaczniesz dobrego nawożenia, a testy pokażą Ci zużywanie fosforanów i azotanów i bedziesz wiedział czy nie masz przerybienia. Jeśli musisz azot i fosfor dodawać jako nawóz (przy dobrym świetle i co2 to się zdaża) mozna dokupić jeszcze pare rybek no ale lepiej żeby było mniej niż za duzo

 

Punkt 10. Znasz wymagania tych ryb? W tym akwarium są ryby o różnych wymaganiach, a więc bez względu na to czy ryby są małe czy nie to co niektórych w ogóle nie powinno tam być.

To że Ty przy dojrzewaniu akwarium wpuszczasz jedną rybkę i jeszcze żadna nie padła to wcale nie oznacza że ta ryba nie cierpi - takie rady zostaw dla siebie.

A co do przerybienia to ono już w tym akwarium jest. A co za tym idzie rybek dokupić nie można. Najpierw należy zrobić porządek z obecną obsadą.

Podsumowując, za kolejne pisanie takich głupot dostaniesz osta.

 

splend

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za cenne uwagi. Parę rzeczy mam juz na uwadze np to że gupiki pójdą do zoologa raczej na 99% wszystkie razem z dorosłymi nie tylko młode. Co do piachu to już to wiem ale co mam teraz zrobić jak akwarium już gotowe, wymiana podłoza równa sie restart. Niestety nie wiedziałem tego na początku tak jak nie wiedziałem że chce hodować pielegniczki :( Co do pokarmu to wałasnie miałem dylemat bo płatki są niby najbardziej zróznicowanym pokarmem z witaminami itp dlatego do czasu do czasu dawał go też. Ale chyba racje bede musiał go odstawić bo to zachwanie po tym pokarmie nie jest normalne. A co do zbrojników, póki co są bardzo młode = małe i jedzą glony ale na przyszłość czym mógł bym je zastąpić?

Co do nawożenia to własnie mam problem z roślinami ale to już w innym temacie.

http://forum.superakwarium.pl/topic/46581-dziury-w-li%C5%9Bciach-li%C5%9Bcie-staj%C4%85-sie-prze%C5%BAroczytre-z%C5%82%C3%B3kn%C4%85-i-znikaj%C4%85/

 

//Pisownia. Na forum wymagana jest poprawna pisownia.

 

Nantai

Edytowane przez Nantai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W akwarium ograniczyłem świecenie do ok, 10h na dobe i jak by marnienie rośli troche zachamowało.

Mam jednak pytanie co do filtracji w moim akwa. Jak pisałem w opisie akwa ma Tetra Tec 700 i akwarium 54l czyli filtr jest stanowczo na wyrost. Kupilem go jako używany i możliwe że, nawet na maxa nie ma tych 700l/h ale mimo wszystko zapas jest.

Filtr na maxa rozkręcony nie robi wirówki, ale widać że jest prąd wody, szczególnie przy karmieniu, roślinu stoją prosto.

I teraz pytanie, czy przy mojej obsadzie taki prąd wody jest wskazany czy raczej przykręcić?

 

 


Regulamin - Pisownia 6.1. Na forum  wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.

Zaakceptowałeś regulamin podczas rejestracji, to go przestrzegaj.

andy102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...