Jump to content

Co z tym zrobić

Recommended Posts

Witam serdecznie. 

Jako że jest to mój pierwszy post, i nie znam dokładnie zasad panujących w danym dziale, postaram się krótko aczkolwiek zwięźle opisać mój problem. 

Mianowicie od kilku lat bawię się w akwarystykę. Posiadałem baniaki od 20L ( pierwsza nieszczęsna kula gdy nie wiedziałem jeszcze totalnie nic o akwarystyce) do 250L które posiadam teraz. 

Niestety sytuacja zmusiła mnie do wyjazdu do pracy za granice, i pozostawienie dobytku w rękach brata oraz matki. 

Co za tym idzie przy zjazdach do polski walczyłem z chorobami rybek (problem rozwiązany). Walczyłem z plagami egipskimi ślimaków (problem rozwiązany). Borykałem się z problematyką glonów i innych niepotrzebnych w zbiorniku rzeczy... 

Na roślinach oraz na podłożu posiadam jakieś glony, ale nie jestem w stanie stwierdzić jakie, ponieważ na forach nie znalazłem odpowiedzi na to nurtujące mnie pytanie, ale udało mi się zahamować ich wzrost i mam nadzieję, że niebawem pozbędę się i tego problemu

Teraz zjechałem na dłuższy okres czasu i chcę zrobić z baniakiem porządek.

Napiszcie mi proszę co proponujecie?

Akwarium 250L 

podłoże - piaskowo kamienne 

Filtracja - kubeł JBL CristalProfi e1501

Wkłady - Węgiel aktywny, keramzyt, ceramika, gąbki filtrujące

Napowietrzanie - Kurtyna JBL 15 cm za pomocą pompki JKA-AP 7500

Światło 

2x t8 36W + Led (własnoręcznie robiony więc nie przeliczałem ile wat ale świeci idealnie).

Temperatura w baniaku -  24C/27C w zimę 25C/28C Lato

Obsada:

Molinezja - 8

Neony - 10

Miedziki - 5
Hokejki - 6

Glonojad - 2

Krewetka filtrująca - 3

Krewetki red (tego się nie da policzyć ale w granicach 20-30 sztuk)

ślimaki :)

Rośliny jak na zdjęciach (niestety nie mam pamięci do ich nazw.. ale chętnie się dowiem co tam rośnie).

Za wszelkie porady oraz rozwiązania z góry dziękuje serdecznie.

post-22302-0-30585500-1421911527_thumb.jpg

post-22302-0-47679600-1421911532_thumb.jpg

post-22302-0-53195800-1421911539_thumb.jpg

post-22302-0-93997900-1421911552_thumb.jpg

post-22302-0-03782700-1421911560_thumb.jpg

post-22302-0-72018800-1421911568_thumb.jpg

post-22302-0-90058800-1421911577_thumb.jpg

post-22302-0-43583600-1421911582_thumb.jpg

post-22302-0-07308500-1421911748_thumb.jpg

post-22302-0-83541800-1421911755_thumb.jpg

Witaj. Osobiście zacząłbym od restartu. Akwarium postawiłbym na ziemi ogrodowej + kulki gliniano-torfowe + żwir 2-3mm, lub  kulki GT + piasek. Tło zmieniłbym na jednolite czarne. Te kolorowe tła naprawdę niefajnie się prezentują. Ewentualnie może być ciemno-niebieskie, z naciskiem na słowo "ewentuaaalnie". Dorzuciłbym drugie tyle roślin i sadziłbym je w większych skupiskach. Przede wszystkich skorygowałbym obsadę, masz wymieszane gatunki Neona Innesa i Czerwonego, które żyją w różnych temperaturach. Ale żeby się za to wszystko zabrać konieczne są testy wody - pH, KH, GH, NO2, NO3

Edited by mrkojiro

Ph 7,3

Kh 9d

GH >12d

NO2 0,3

NO3 34

Neon czerwony sztuk 2 przygarnąłem od znajomego któremu baniak zalał mieszkanie i tak jakoś już sobie długi okres czasu żyje u mnie w baniaku... 

Kulki gliniano-torfowe były stosowane przez 3-4 miesiące ale nie dawały żadnego efektu, bądź znikomy więc zaaplikowałem Easy Carbo i coś zaczęło rosnąć. Dodam że te rośliny które widać, żyją sobie już długi czas w baniaku :)

Co do restartu... Zgadzam się ale w tej chwili chciałem zobaczyć czy da się coś jeszcze z tym baniakiem zrobić bo w planach mam salonowy baniak 500L :) 

Pozdrawiam 

No więc tak: Neon Innesa ze względu na to, że woli chłodniejszą wodę nie pasuje do reszty obsady. Z Neonem Czerwonym troszkę lepiej jeśli chodzi o temperatury. Nadal jednak mamy zgrzyt co do twardości... Neon Czerwony to 10 lub mniej dGH, Molinezja natomiast to powyżej 15 dGH. Tego także się nie da pogodzić. Wg mnie albo trzeba się pozbyć Innesów i Molinezji, albo Innesów i Czerwonych... Roślinki masz dość mocno zaglonione. Osobiście spróbowałbym wystartować na żyznym podłożu.  Może jednak wypowie się ktoś bardziej doświadczony z lepszymi pomysłami ;)

Napiszcie mi proszę co proponujecie?

Restart.

Obsada:

Molinezja - 8

Neony - 10

Miedziki - 5

Hokejki - 6

Glonojad - 2

Krewetka filtrująca - 3

Krewetki red (tego się nie da policzyć ale w granicach 20-30 sztuk)

ślimaki :)

Określ się w który biotop chcesz , bo takie pomieszanie wiąże się ze złymi parametrami jednych ryb albo drugich co je osłabia a potem masz:

Co za tym idzie przy zjazdach do polski walczyłem z chorobami rybek (problem rozwiązany).

Ale będzie wracał jak bumerang.

Filtracja - kubeł JBL CristalProfi e1501 Wkłady - Węgiel aktywny, keramzyt, ceramika, gąbki filtrujące Napowietrzanie - Kurtyna JBL 15 cm za pomocą pompki JKA-AP 7500

Flitracja... węgiel do kosza, wkładasz go jak chcesz np. po leczeniu wyciągnąć resztę leku z wody, zastąp go ceramiką.

Bąbelki Ci nie są potrzebne, po pierwsze wygląda to sztucznie, po drugie wybija  CO2 z wody, po trzecie wodę napowietrza najbardziej ruch jej tafli (masz to od JBL-a).

podłoże - piaskowo kamienne

Zapewne próbowałęś zrobić rzeczkę, no cóż, nie wygląda to dobrze, od czasu od kiedy mam piasek nie polece nic innego, Łatwe w zadbaniu czystości nie zbiera się po między nim żadem syf.

U Ciebie na zaleganie nieczystości resztek roślin pomiędzy nim, pięknie wskazują krasnorosty, które kochają DOC.

Co jeszcze się wiąże z takim podłożem zalegające resztki pleśnieją, tworzy sie grzyb, bakterie mają raj i wtedy niech tylko jakaś ryba będzie osłabiona... A Twoje są.

Kulki gliniano-torfowe były stosowane przez 3-4 miesiące ale nie dawały żadnego efektu, bądź znikomy więc zaaplikowałem Easy Carbo i coś zaczęło rosnąć.

Dały, bo rośliny pouzupełniały braki podstawowych pierwiastków, a węgiel jest ich głównym budulcem tylko Ty go wybijasz z wody kurtyną, więc nie ma co się dziwić, że po carbo ruszyły.

Co proponuje? Oddanie wszystkiego (obsady) spokojny start wszystkiego od nowa, zmiana podłoża, wyczyszczenie roślin z krasnali, zmiana tła, i dopasowanie obsady do parametrów wody, bo jak mniemam robisz podmiany na kranówe.