Skocz do zawartości

Bąblowanie roślin po podmiance wody


mrkojiro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Od dłuższego czasu zauważam, że moje rośliny zaczynają intensywnie bąblować tuż po podmiance wody. Z czego to wynika? Czy jest to niedobór mikroelementów? Zachowują się tak samo bez względu na to czy podmieniana woda zawierała nawóz mikro czy też nie. Bąblowanie takie trwa nawet do kilku godzin. Obecnie zaprzestałem nawożenia i świecę krócej ze względu na zielenice... Jedyne co wciąż działa to bimbrownia CO2. Wcześniej nawoziłem produktami Aqua Art: Classic, Macro Red, K+. 

Flora:

- Bacopa australis

- Ceratopteris siliquosa

- Hygrophila difformis

- Hygrophila polysperma

- Hygrophila siamensis

- Ludwigia repens

- Sagittaria subulata

 

Akwarium 54 litrowe oświetlone jest świetlówką 15W 6500K. Dodatkowo dołożyłem na tył pokrywy żarówkę energooszczędną 15W 6500K, która dobrze doświetla tył, jednak ze względu na to, że taka żarówka jest krótka, można uznać, że środkowo-tylny plan jest znacznie intensywniej oświetlony od reszty akwarium. 

 

Przy okazji: jakieś sugestie, podpowiedzi co do walki z zielenicami? Podmieniam też wodę ok 30% 2 razy w tygodniu (2 razy póki co). Obecnie świecę ok 7-8 godzin świetlówką, w tym 5-6 godzin dodatkowo żarówką. Wcześniej świeciłem pełnym światłem przez 10 godzin.

 

Podłoże to piasek bazaltowy 0.8-1,6mm. Bez ziemi ogrodowej czy nawet kulek GT

 

Woda:

ph - 6,8

kh- 6

gh - 7

no2 - 0

no3 - 20

 

Innych testów wody nie posiadam.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem możliwe,że dostarczasz własnie czegoś czego im wcześniej brakowało - domyślam się,że podmieniasz kranówką więc pewnie będą to jakieś mikro, tym bardziej,że piszesz,że niczym teraz nie nawozisz. Chociaż z tym bąbelkowaniem to powiem Tobie,że ja już w ogóle nie zwracam na to uwagi. Miałam wiechcia, który ledwo żył, a bąbelkował, a teraz mam gąszcz, który rośnie jak głupi, a prawie wcale nie bąbelkuje ;)

 

Dlaczego nie nawozisz już roślin? Jeśli ledwo zipią to glonów się nie pozbędziesz, tym bardziej,że światło masz spore. Sposobem na glony nie jest zaprzestanie nawożenia bo wtedy padną Ci rośliny i glony będą miały żarcie ;) Trzeba nawozić tylko odpowiednio.

 

Nie napisałeś co to dokładnie są za zielenice. Ogólnie zielenice często wysypują właśnie po drastycznych zmianach w nawożeniu, szczególnie przy nadmiarach mikro (punktowe) - to by się u Ciebie zgadzało. Przestań na razie podawać ten nawóz mikro, zobaczysz co się będzie działo - pamiętaj tylko,że do zmian potrzeba czasu. Nie rób tak dużych podmian wody - rób takie standardowe 20%, raz w tygodniu.

Szkoda,że nie masz testów na PO4 bo to mogłoby okazać się u Ciebie kluczowe. Stosunek NO3 do PO4 powinien wynosić 10/1 (to ważne przy glonach) więc PO4 u Ciebie przy NO3 20 powinno wynosić 2. Książkowo należy dążyć do utrzymania NO3 10 i PO4 1. Jeśli to zielenice nitkowate to dobre rezultaty daje "przedawkowanie" węgla w wpłynie, podanie jednorazowo 3-4 krotnie większj dawki. Powinien rozpuścić nitki bez szkody dla roślin - pamiętaj tylko,że to sposób na skutek,ale kluczem do sukcesu jest wyeliminowanie przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie bardzo wiem jak mam nawozić. Wcześniej dawałem mikro raz w tygodniu przy podmianach, czyli 4ml i codziennie wieczorem macro red i k+ po 1ml. Rośliny generalnie mają się dobrze, rosną szybko, Sagittaria subulata wypuściła ostatnio młode pędy obok siebie, co wcześniej się nie zdarzało. Ludwigia repens wybarwia się jednak tylko na kolor lekko pomarańczowy. Do intensywnej czerwieni mnóstwo jej brakuje. Ale rośnie szybko. Te zielenice wyglądają na taki drobniutki, pięknie zielony puch, bardzo małe niteczki. Jest ich najwięcej tam, gdzie jest najwięcej światła. Na szybach natomiast szybko pojawiają się nowe punkciki.

 

Co więc proponujesz? Nie podaje mikro, ale nie podaję też makro i potasu. Kontynuować makro i potas małymi, codziennymi dawkami? W końcu będę musiał kupić test po4, ale póki co krucho z budżetem ;)

 

Test po4 zoolek wystarczy? Jeśli tak to zamówię, albo kupię przy najbliższej okazji. Na allegro nieco ponad 11zł ale w zoologicznym również je widziałem. Jeszcze jakieś testy byłyby mi potrzebne, przydatne? Na żelazo? 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zielenice wyglądają na taki drobniutki, pięknie zielony puch, bardzo małe niteczki.

 

Oedogonium? Ja stawiam na niedobory w makro w stosunku do zbyt mocnego światła i nadmiar mikro. Test na Fe jak najbardziej - może za chwilę się okazać,że classica nie będziesz musiał lać w ogóle ale za to będziesz musiał osobno kupić żelazo, to istotny pierwiastek i warto mieć go pod kontrolą.

 

Na Twoim miejscu przestałabym na razie lać ten classic ale makro i potas zaczęła podawać (wg zaleceń producenta na opakowaniu), do tego standardowe podmiany - rozumiem,że odstana kranówka? Światła już nie zmniejszaj - pamiętaj,że zmniejszasz je glonom ale też roślinom, a one muszą śmigać jeśli ma nie być glonów ;) Jak kupisz PO4 i Fe to zobaczymy jak ta kwestia będzie wyglądać. Możesz też póki co spróbowac z tym węglem w płynie.

 

Z solami jest prościej niż z tymi gotowymi nawozami, chcesz podnieść azot to podnosisz, chcesz zmniejszyć fosfor to zmniejszasz, a tu lejesz wszystko razem i nawet nie wiesz dokładnie ile czego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leję kranówkę, owszem, ale nie jest odstana. To dlatego, że woda miejska nie zawiera chloru lub zawiera tylko śladowe ilości (niewykrywane przez testy). Ogólnie woda jest dobrej jakości. O nawożeniu solami myślałem od dawna. Tylko brak testów nie pozwala mi na to. Czytałem trochę o nawożeniu solami, ale nadal nie do końca rozumiem, które testy są przy tym niezbędne. Tylko NO3, PO4 i Fe wystarczą wtedy? Jeśli tak to nie ma sensu, żebym kupował dodatkowo Carbo i Żelazo Aqua Artu, po prostu kupię sole i testy. Z drugiej strony patrząc nabiorę niezbędnego doświadczenia, bo nie ukrywam, że w określonej przyszłości planuję minimum 240 litrowy zbiornik, a najchętniej 375 litrów.

Załączam zdjęcia moich glonów zanim zdecyduję się wlać do akwarium makro i potas. Proszę się nie sugerować intensywną czerwienią Ludwigii, to pozostałość po zakupie. Od połowy w górę jest bladziutka.

post-21668-0-93662400-1421848073_thumb.jpg

post-21668-0-49936200-1421848077_thumb.jpg

post-21668-0-50264500-1421848080_thumb.jpg

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O solach dobrze wyjaśnione masz tutaj: http://forum.superakwarium.pl/topic/37183-obliczenia-soli-kalkulator-zulixa/

 

Jak chcesz zacząć z solami to pewnie,że nie musisz kupować już gotowych nawozów ;) Ja osobiście korzystam z testów na PH, KH, GH, NO3, PO4 i Fe i wystarcza mi to aby nie mieć glonów,i rosliny w dobrej kondycji. Wiem,że sporek grupie osób też przydaje się test na potas. Carbo mimo nawożenia solami i podawania co2 leje nadal. Pod korzenie też przydałoby się coś wsadzić - może przy okazji zakupu testów zobacz czy sprzedawca nie ma kulek G-T, koszt niewielki, a zielsku pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc przy najbliższej okazji wyposażę się w testy PO4 i Fe no i w sole rzecz jasna. Mam nadzieję, że kulki G-T również dostanę bez problemu. Tymczasem wleję do baniaka makro i potas. 

 

Dziękuję Ci bardzo V_i za pomoc. Życzyłbym sobie aby wszyscy na tym forum wykazywali takie zainteresowanie, chęć przekazania wiedzy i okazywania pomocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co, jest sporo osób nie mających w zwyczaju dziękować za pomoc więc tym bardziej mi miło :) Trzymam kciuki żeby zakończyło się sukcesem i pamiętaj,że w akwarystyce cierpliwośc jest bezcenna ;) Każde akwarium jest inne i każdy musi sobie powoli, metodą prób i błędów swoje "wyczuć", my tutaj możemy tylko coś podpowiedzieć bo nie ma złotego środka na wszystko. Sole na początku wyglądają jak czarna magia, ale wszystkiego idzie się nauczyć. Jak sobie wyliczysz kalkulatorem Zulixa to napisz osobny temat i wstaw na forum print screena, na pewno ktos pomoże i sprawdzi czy dobrze wyliczyłeś- nie zapomnij u góry zmienić litrażu akwarium na swoje. Powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Kupić tylko sole makro i chelat żelaza? Czy mikro intermag również? Mój Planta Gainer Classic nie zastąpi tego koncentratu mikro? Po 200 gram każdej z soli i 100g chelatu żelaza wystarczy? Czy lepiej kupić więcej? Nie chcę co miesiąc robić zakupów. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Classic w porównaniu do intermagu zawiera jeszcze potas i magnez- w jakich ilościach chyba producent nie podaje. Ty nawożąc solami będziesz podawał te pierwiastki osobno więc teoretycznie musiałbyś uwzględnić tą nadwyżkę która jest w classicu, co (nie wiedząc dokładnie ile) uważam to za niewykonalne więc bym nie kombinowała, tym bardziej,że koszt 100ml buteleczki intermagu plus to jakieś 6 zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sądzę, że brakuje roślinom magnezu, w podawanych przez Ciebie poprzednio nawozach go nie ma za dużo, więc lejesz go tylko z kranówą, wody twardej nie masz to i nie dostarczasz go za dużo.

 

 

 

Której soli idzie najwięcej? Chcę zamówić tak, bym nie musiał co miesiąc dokupować. Niech wystarczy chociaż na 3 miesiące. Po 100 gram z każdej soli + 50g chelatu żelaza + 100ml mikro wystarczy?

 

Magnezu, najmniej fosforu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole już zamówione. W tym tygodniu powinny przyjść. Być może w sobotę, a jak nie to w poniedziałek kupię testy PO4 i Fe i zaczynamy nawożenie solami :) Mam nadzieję, że to pomoże mocno ograniczyć glony i rośliny będą w genialnej kondycji. Jeśli to magnez to i ta sprawa łatwo się wyjaśni.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie: co sądzicie o tym, żeby zrobić restart zbiornika? Nawożenie zmieni się na sole, ale myślałem też żeby dać ziemię ogrodową pod piasek bazaltowy i dodatkowo rozkruszyć delikatnie kulki GT. Wtedy i podłoże byłoby dobre i nawożenie byłoby kompletne. Czy nawożenie solami + podłoże z ziemi ogrodowej mija się z celem i restart nie jest niezbędny? Chcę aby to wszystko grało jak najlepiej. Póki co denerwuje mnie, że rośliny wypuszczają korzenie niemal na całej swojej powierzchni, a nie tylko przy podłożu..

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana podłoża jak najbardziej ale ja polecałabym piasek kwarcowy-nie zmienia parametrów wody, naturalny i tani. Możesz kupić w markecie budowlanym tylko wybierz taki z atestem. Nie ma czegoś takiego jak piasek bazaltowy, to jest pokruszony bazalt. Osobiscie nie miałam i nie chce się wypowiadać ale spotkałam się z opiniami,że zatwardza wodę no i to ostre podłoże więc w przyszłości gdybyś chciał obsadę to dla niektórych gatunków ryb (np. kirysy) się nie nadaje.

 

Tu masz o ziemi: http://forum.superakwarium.pl/topic/35041-ziemia-w-akwarium-czyli-strach-ma-wielkie-oczy/

 

Kulki G-T też są fajne i mniej ewentualnego "syfu" przy sadzeniu roślin jak przy ziemi ;) Nie musisz ich rozkruszać, wystarczy upchnąć pod korzenie po posadzeniu roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki G-T też są fajne i mniej ewentualnego "syfu" przy sadzeniu roślin jak przy ziemi ;) Nie musisz ich rozkruszać, wystarczy upchnąć pod korzenie po posadzeniu roślin.

Masz na myśli, że dając kulki GT i nawożąc solami, samo posiadanie ziemi ogrodowej nie jest już takie niezbędne? Rozważam też kupno belki oświetleniowej 2x15W lub 2x24W. Tylko ta bimbrownia... :P

 

Marzy mi się roślinniak z prawdziwego zdarzenia, z porządnym oświetleniem, podłożem, nawożeniem. Byłoby to dla mnie spore doświadczenie przed założeniem o wiele większego baniaka w przyszłości.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma sensu - albo kulki albo ziemia. Jeśli to ma być typowy roślinniak bez obsady to możesz poszaleć ze światłem ale przy rybach "solarium" niewskazane.Pamiętaj,że oprócz watów ważna jest też barwa światła: http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

 

Teraz bimbrownia jest ok ale przy znacznie większym baniaku to będzie za mało-będziesz musiał zainwestować w butlę-tym bardziej przy mocnym świetle.

 

Zobacz w mojej galerii mój baniaczek, to jest 112 litrów. Nie jest to typowy roślinniak bo zależy mi na rybach ale zielsko też bardzo lubię i myślę,że roślin jest dość dużo. To jest na piasku kwarcowym + kulki G-T (pod roślinami z rozbudowanym systemem korzeniowym jak żabienice jak mi się przypomni to jeszcze dam jakieś tabletki ale często o tym zapominam) nawożenie solami + carbo. Do tego jest jedna bimbrownia (klasyczny zacier 1410, chodzi 24h) i przy tym litrażu daje radę ale do większego myślę,że by było za mało. Jak widzisz bez ziemi na samych kulkach śmiga, a i glona Panie nie uświadczysz ;)

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoją galerię widziałem i podziwiałem nie raz i przyznam, że naprawdę robi wrażenie :) Nie będę więc robił restartu skoro nie jest to niezbędne. Włożę trochę kulek GT w podłoże, zbadam wodę i zaczynam przygodę. 30W światełka na 54 litry to nie jest aż tak dużo chyba. Czarne podłoże i czarne tło dodatkowo zdają się to niwelować. Jest się także gdzie schować rybkom, a mimo to chętnie pływają na widoku. Po prostu boję się, że to nierównomierne oświetlenie spowoduje mi plagę glonów i nie zapanuję nad tym. Teraz zauważam je właśnie tam, gdzie światła jest najwięcej. 

 

Myślę, że równomierne oświetlenie belką 2x15W dodatkowo sprawiłoby, że mógłbym zainwestować w roślinki trawnikowe. Póki co mogę jedynie pomarzyć... 

 

Akwarium jakie planuje w przyszłości to 375 litrów, oświetlone 3x70W HQI, butla CO2 również. Przy obecnych 54-litrach nie chcę nadto szaleć, ale to naturalne, że dąży się do tego, by było jak najlepiej :)

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

 

 

Od dłuższego czasu zauważam, że moje rośliny zaczynają intensywnie bąblować tuż po podmiance wody. Z czego to wynika?

 

Temat stary ale odkopię bo nie otrzymałeś odpowiedzi na swoje pytanie, a tajemnica bomblowania po podmianie wody została już rozwikłana.  :mrgreen:

 

Jednym z powodów bomblowania roślin jest wyrównywanie ciśnienia w ich komórkach. Ot cała tajemnica.

 

O bomblowaniu można poczytać tu: http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/26-co2/1524-bablowanie-roslin-w-akwarium.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...