Skocz do zawartości

Nietypowe akwarium 90x35x30


piotrz23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dość nietypowy zbiornik o wymiarach 90 dł 35 wys 30 szer. Oczywiście akwa nie ma pokrywy. Mam do Was prośbę. Czy możecie mi doradzić jakie wybrać oświetlenie oraz jakie wybrać podłoże. Czytając to forum trafiam na różne opinie. Raz czytam, że nadaje się zwykły piach, a w innym temacie jest napisane, że trzeba specjalistyczny piasek/żwir. Myślałem, aby jako podłoże dać piach budowlany od spodu, na to jakiś nawóz typu florapol, a na sama górę piasek akwarystyczny. Co do oświetlenia to nie mam bladego pojęcia co wybrać. Chcę zaznaczyć, że chcę tam trzymać gupiki, otoski i danio pręgowane( które są stworzone do takich zbiorników jak mój) ew jakieś razbory. Oczywiście mam zamiar uprawiać jakieś mało wymagające roślinki.  Zapomniałem dodać, że planuję prowadzić akwa w stylu LT jak najbardziej naturalne. Pozdrawiam

Edytowane przez piotrz23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustrując te tematy dokładnie http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/ będziesz wiedział jakie oświetlenie i piasek wybrać. Podpowiem tylko, żebyś celował w oświetlenie 0,3-0,5W/l (barwa 6500K). Przy takim świetle będzie radziło sobie naprawdę sporo roślin. Jako podłoże piasek + kulki gt. Takie podłoże nie ograniczy Ci obsady jesli kiedyś się zdecydujesz na jakieś pielęgniczki lub ryby denne.

 

Ryby które zaproponowałeś nie pasują do siebie pod względem parametrów wody jak i temperatur. Poczytaj o wymaganiach poszczególnych gatunków. :) Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie. Mam kolejne pytania. Jak i czy w ogóle się da przeliczyć oświetlenie ledowe na litraż? Jesli chodzi o żarówki LEDowe to np 4w odpowiada 30w zwykłej żarówki. Czy warto w ogóle pchać się w LEDowe oświetlenie? Ile potrzeba mniej więcej gram kulek GT do akwa 63l? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście w 54l (60x30x30) posiadam oświetlenie ledowe. 6W leddy tube (aquaela) + 7,2W ledy diversa. Na początku w pokrywie miałem zamontowane samo 6W leddy tube ale po testach okazało się, że dla roślin to stanowczo za mało i dokupiłem drugą belkę. Teraz jest ok i roślinki cieniolubne (krypcie wendetii, anubiasy, microsorium i nurzaniec) rosną sobie w spokoju, a glonów jak narazie nie doświadczyłem. Co do kulek to ja na całe swoje dno na starcie wykorzystałem ok 40 sztuk (rozkładałem je co 2-3cm od siebie). Pamiętaj, że co 3-4 miesiące trzeba włożyć nowe kulki pod korzenie roślin.

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w poprzednim poście 6W będzie za mało. Jeśli zmieści Ci się tam zwykła świetlówka z całym osprzętem to czemu by nie zamienić. Tylko czy nie wyjdzie na jedno cenowo dokupienie i wymiana na zwykłą świetlówkę czy dołożenie oświetlenia dodatkowego diversa 7,2W lub 10W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, ale nie uzyskałem jeszcze jasnej odp na moje pytanie. Załóżmy, że kupiłem pokrywę taką jak w linku http://allegro.pl/pokrywa-led-6w-do-akwarium-60x30cm-prosta-jakosc-i4917720374.html. Czy mogę wykręcić LEDówkę z takiej pokrywy i wkręcić zwykłą świetlówkę akwarystyczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...