Skocz do zawartości

Planowany restart 300l


spikeno
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów :)

 

 

 

Chciałbym aby mój restart obecnego zbiornika był udany stąd też postanowiłem napisać ten post z myślą, że znajdę tutaj pomocne rady :)

 

 

Obecnie mam 300l akwa 120x50x50.

oświetlenie: Zestaw PLANT T5 2x54W Grolux + Aquastar 115 cm mocowany na belce, którą sam wykonałem ( świetlówki wiszą ok 5 cm nad taflą wody )

filtry: JBL e1501 + jakiś "NO NAME" do akwa o pojemności 200l ( mogę zerknąć na oznaczenia )

grzałka odpowiednia do 300l baniaka ( nie pamiętam nazwy ).

i napowietrzacz 

 

W akwarium mam żwirek 3-5mm i piasek w proporcjach 50/50 + ok 10-15 skałek łupkowych ( biały ). Z roślin mam obecnie tylko jedną hygrophila glabra orzech, reszta obsady niestety nie przetrwała z powodu ataku m.in glonów :( Roślinki nie rosną, zaczynają obrastać glonami... Jedynie hygrophila się jakoś trzyma...

 

z rybek:

 

2 sumy, 6 kirysków, 6 bocji i jeszcze kilka szt innych gatunków

 

Świetlówki włączają się o godz. 11 i świecą do godz 19 codziennie.

Temperatura - 25C

Staram się podmieniać wodę min 2 razy w tygodniu ok 15% zbiornika. Woda, którą wlewam wg testów wszystko w normnie, nie używam żadnych uzdatniaczy. Nie używam żadnych nawozów mikro/makro pewnie tutaj też popełniam błąd...

 

I jak się już pewnie domyślacie - mam problemy z utrzymaniem odpowiednich parametrów wody ( testy JBL 6in1 ) wiem, że nie są zbyt dokładne ale na tą chwilę mam tylko to;

 

no3 100

no2 0

gh >21

kh 6

ph 7,2

cI2 0

 

 

 

Zaopatrzyłem się w nowy żwirek 1-3mm 20x2kg, mam też biologiczne podłoże 2x10l nutriplant, zastanawiam się nad kupnem CO2. Planuję zakupić też kilka-kilkanaście roślinek różnego typu na wszystkie plany. Mam też ok 20 kg kamienia, które zakupiłem w sklepie akwarystycznym ( poprzedni kamień zakupiłem z allegro, nie był to sklep akwarystyczny, więc nie mam pewności czy ten kamień nadaje się do akwarium ).

 

Mogę podesłać kilka zdjęć choć wolałbym tego nie robić gdyż przykro się patrzy na moje akwarium :( ale jeśli miałoby to w czymś pomóc to oczywiście to zrobię.

Jak myślicie co robię źle ? Proszę o wyrozumiałość...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

no3 100 no2 0 gh >21 kh 6 ph 7,2 cI2 0

Przy takim poziomie NO3 przyjdzie Ci się niedługo pożegnać z rybkami, one na dłuższą metę nie zniosą takiego poziomu azotanów.

Nie masz roślin to nic dziwnego że takie parametry Ci wychodzą, bo nic nie pożera NO3 w dostatecznej ilości.

Dziwne tylko dlaczego filtry (które masz nie najgorsze) nie dają rady zmniejszyć tego poziomu - jakie masz wkłady w filtrach?

Jak często czyścisz te filtry i w jaki sposób (płuczesz pod kranem czy w wodzie zlanej z akwarium)?

 

 

 

z rybek: 2 sumy, 6 kirysków, 6 bocji i jeszcze kilka szt innych gatunków

Zadaj sobie trud i podaj jednak dokładnie jaką obsadę masz, ile ryb i jakie gatunki , bo to wszystko może mieć znaczenie.

 

 

 

Zaopatrzyłem się w nowy żwirek 1-3mm 20x2kg, mam też biologiczne podłoże 2x10l nutriplant, zastanawiam się nad kupnem CO2. Planuję zakupić też kilka-kilkanaście roślinek różnego typu na wszystkie plany. Mam też ok 20 kg kamienia, które zakupiłem w sklepie akwarystycznym ( poprzedni kamień zakupiłem z allegro, nie był to sklep akwarystyczny, więc nie mam pewności czy ten kamień nadaje się do akwarium ). Mogę podesłać kilka zdjęć choć wolałbym tego nie robić gdyż przykro się patrzy na moje akwarium :( ale jeśli miałoby to w czymś pomóc to oczywiście to zrobię. Jak myślicie co robię źle ? Proszę o wyrozumiałość...

Na razie podłoża nie zmieniał tylko spróbuj dojść co teraz idzie nie tak, że masz taki a nie inny stan akwarium.

Kupno CO2 nic nie da bo masz mało światła, 2x54W daje 108W/300L czyli ok 0,3W/L a to mało jeśli chcesz dać CO2 - poczytaj o zbiornikach roślinnych a dużo się dowiesz o kondycji roślin i warunkach dla nich.

Kup roślin możliwie dużo zwłaszcza tych szybko rosnących, one pomogą zbalansować zbiornik i ułatwią walkę z glonami.

Zdjęcie jednak warto zamieścić bo być może dojrzymy w nich coś ważnego, czego nie podałeś w swoim opisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj fotki :) potem będzie piękna metamorfoza :)

 

Dodałem.

 

 

 

Dziwne tylko dlaczego filtry (które masz nie najgorsze) nie dają rady zmniejszyć tego poziomu - jakie masz wkłady w filtrach?

Jak często czyścisz te filtry i w jaki sposób (płuczesz pod kranem czy w wodzie zlanej z akwarium)?

Wyedytowano:

 

Filtr kubełkowy JBL e1501 kupiłem 07.07.2014, ( i to co w nim było w standardzie zostało wsadzone - 3x gąbki Uniblock + bio kulki micromec  ) zbiornik miał wtedy ok pół roku. Nie czyściłem go więc to pewnie kolejny błąd ( zbyt długa przerwa ). Wiem jednak, że przy czyszczeniu powinno się myć wodą z akwarium.

 

 

 

Podłączony filtr UV 18W i chodzi on 24/h to spowolniło nieco rozrost glonów. Pytanie czy takie połączenie filtr kubełkowy + filtr UV nie zwalnia w znacznym stopniu przepływu wody.

 

 

 

 

Zadaj sobie trud i podaj jednak dokładnie jaką obsadę masz, ile ryb i jakie gatunki , bo to wszystko może mieć znaczenie.

 

Dołączyłem zdjęcia, powinny być wszystkie gatunki ryb widoczne. Mam łącznie ok 20 rybek ale mogę w wolnej chwili wypisać dokładnie jakie gatunki i ile sztuk.

 

 

 

 

Kup roślin możliwie dużo zwłaszcza tych szybko rosnących, one pomogą zbalansować zbiornik i ułatwią walkę z glonami.

 

Ok, zakupię kilka sztuk, co polecacie i w jakiej ilości ? Rozumiem, że wpierw staramy się doprowadzić akwarium do "normalnego" stanu, a dopiero później będziemy myśleć nad jego restartem ?

post-22282-0-11920900-1421668373_thumb.jpg

post-22282-0-06512000-1421668480_thumb.jpg

post-22282-0-36193100-1421668494_thumb.jpg

post-22282-0-51134300-1421668513_thumb.jpg

post-22282-0-21599300-1421668527_thumb.jpg

post-22282-0-32270600-1421668586_thumb.jpg

post-22282-0-77815700-1421668601_thumb.jpg

Edytowane przez spikeno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wpierw staramy się doprowadzić akwarium do "normalnego" stanu, a dopiero później będziemy myśleć nad jego restartem ?

 

Właśnie nie, bo bez restartu tu się raczej nie obejdzie.

Jak widzisz w obsadzie masz niezły "misz masz" względem biotopów jak i parametrów wody.

Musisz wybrać jakie ryby są Twoim priorytetem i zobaczyć czy jesteś w stanie dla nich skorygować parametry wody.

Wtedy do nich się dobie i wystrój akwarium i pozostałą obsadę.

Część rybek na pewno będzie do oddania.

Chyba, że masz zamiar mieć jakiegoś holendra z wymagającymi roślinami, to już wtedy całkiem inna bajka i tanio akwarium nie będzie urządzone, bo żyzne podłoże (to już niby masz), dodatkowe światło, nawożenie, system CO2.

 

 

 

Filtr kubełkowy JBL e1501 kupiłem 07.07.2014, ( i to co w nim było w standardzie zostało wsadzone - 3x gąbki Uniblock + bio kulki micromec ) zbiornik miał wtedy ok pół roku. Nie czyściłem go więc to pewnie kolejny błąd ( zbyt długa przerwa ). Wiem jednak, że przy czyszczeniu powinno się myć wodą z akwarium.

Bardzo dobrze, że go nie czyściłeś, kubełki otwiera sie jak najrzadziej (jak spadnie przepływ). To podwyższone NO3 jest tutaj z kilku powodów.

Nie ma roślin które miały by to pobierać, małe podmiany (chyba o tym nie pisałeś i tak się domyślam), zalegające i rozkładające się resztki, pokarmów, roślin pomiędzy podłożem.

 

Także masz decyzje do podjęcia :

ryba- do nich parametry wody i wtedy biotop

parametry wody- do niej dobieramy ryby- biotop

rośliny- mało która ryba

 

I wtedy będziemy myśleć dalej. A żeby ryby przeżyły, żebyś mógł je oddać gdzieś i część tych które zostały przeżyły 50% podmiana z mocnym odmulaniem i za 3 dni jakieś 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wtedy będziemy myśleć dalej. A żeby ryby przeżyły, żebyś mógł je oddać gdzieś i część tych które zostały przeżyły 50% podmiana z mocnym odmulaniem i za 3 dni jakieś 30%.

 

 

 

Ok, to dzisiaj to wieczorem podmienię 50% wody i odmulę dno.

 

Obsadę mogę wymienić choć zrobię to niechętnie gdyż przyzwyczaiłem się do tych rybek ale jak mają mieć lepsze warunki to nie będę je męczył.

 

Pytanie tylko czy moglibyśmy dobrać obsadę do tego co już mam w sensie żwirku, kamieni ? To co podesłałem poniżej, to co obecnie jest w akwarium zniknie ( piasek, żwir i kamienie ).

 

Zawsze chciałem mieć holenderskie akwarium ale boję się, że z moją wiedzą sobie nie poradzę z utrzymaniem odpowiednich warunków, świetlówki i butle z CO2 mogę zakupić, jeśli zdecydujemy się na holenderskie lub połączenie skał z roślinami.

post-22282-0-46695700-1421686420_thumb.jpg

post-22282-0-76999600-1421686448_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Holender wiąże się z dużą ilością światła, a mało ryb lubi solarium i się dobrze w tym nie będzie czuła.

Jeżeli będziesz chciał ryby denne czy pielęgniczki, żwir odpada, będzie musiał być piasek.

Musisz wybrać co jest dla Ciebie priorytetem ryby czy rośliny i wtedy idziesz w tym kierunku, można również zrobić "zielone" akwarium na bazie roślin cienio-lubnych. Poprzeglądaj galerie i wybierz co byś chciał.

Nie sugeruj się zbiornikami konkursowymi (ADA, Oliver Knot) bo tam ryby wpuszczane są tylko do zdjęcia, tak samo jak i cały sprzęt jest w tym czasie wyciągany z akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium miało być ozdobą mieszkania, a wyszło tak sobie? Nie przejmuj się, coś się uda uratować. :)

 

Szkoda, że nie założyłeś tematu zanim wydałeś kasę na podłoża. Zwykły piach do piaskownic wyszedłby taniej. Rozumiem, że chcesz użyć tego bazaltu z pomarańczowego wiaderka i tych kamieni ze zdjęcia obok? Piach nie ograniczałby obsady, a i naturalniej wygląda. Przemyśl kwestię, bo to inwestycja rzędu 20zł.

 

Masz możliwość zrobienia testów kropelkowych? Albo chociaż strona wodociągów? Trochę duży rozrzut pokazują te paski. To się przyda do obsady.

 

Jeśli chcesz rośliny, to ja tak jak pisze Mapet poszedłbym w cieniolubne. Kryptokoryny w dużej ilości i gatunkach, nurzańce. Może wykorzystać te kamienie co masz i porobić z nich swego rodzaju "zagrody" do podniesienia poziomu dna (a przy okazji takie "doniczki"). Wystarczy im (kryptokorynom) dać wzmocnienie pod korzenie (tu można wykorzystać te substraty co masz, albo, co moim zdaniem jest lepszym rozwiązaniem, nawożenie punktowe kulkami gliniano-torfowymi, jakimiś tabletkami) i będą rosły.

Dodatkowo dodałbym jakieś rośliny na taflę (pistia, limnobium), zwisające korzenie dodatkowo wypełnią przestrzeń w akwa, a i ich zasługi w usuwaniu azotanów są nie do przecenienia.

 

Dobrze aranżacji zrobiłyby też jakieś korzenie.

 

Jeśli chodzi o oświetlenie to ja bym wymienił tego aquastara na coś o barwie 6500, powinno to pomóc zarówno roślinom jak i poprawić wizualnie zbiornik.

 

Moim zdaniem powinieneś też pokombinować z filtracją. Jakie masz wkłady w tych filtrach? Ja bym z JBL'a zrobił biologa (cały wypełniony ceramiką), a z tego chinola mechaniczny (gąbki różnej "granulacji"). Do tego zmienił ustawienia wylotów, tę krótką deszczownicę dał na tym boku co są węże zasysające (w tej chwili jej umieszczenie jest moim zdaniem bez sensu) - tak aby wywołać ruch wody wzdłuż długiego boku akwarium, a drugiego po tej stronie co teraz tylko np z deszczownicą na tylnej ścianie (aby wywołać ruch wirowy w poprzek akwarium). W tej chwili wydaje mi się, że niektóre partie wody są słabo poruszane. Aha, napowietrzanie odłącz, chyba nie jest potrzebne.

 

Z pewnością warto pomyśleć nad tłem. Jeśli nie chcesz takiego na stałe (bo zapewne utrudniałoby prace przy akwa), to może przemyśl coś w rodzaju zdejmowanej planszy, mocowanej chociażby na rzep. I daj ciemne, nie będzie widać każdej kropki zielenicy na szybie jak teraz. ;)

 

Przemyśl temat. Coś wykombinujemy, żebyś miał się czym pochwalić w naszej galerii. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły piach do piaskownic wyszedłby taniej. Rozumiem, że chcesz użyć tego bazaltu z pomarańczowego wiaderka i tych kamieni ze zdjęcia obok?

 

Tak, kamieni mam ok 20 kg, żwirku ( i przy nim chciałbym pozostać ) ok 45 kg.

 

 

 

Dobrze aranżacji zrobiłyby też jakieś korzenie.

 

Czy to by współgrało z kamieniami i tym żwirkiem ? Po środku jakiś duży korzeń, a po bokach kamienie ułożone w formie "zagrody" jak to ładnie nazwałeś ( + roślinki )

 

 

 

Jeśli chodzi o oświetlenie to ja bym wymienił tego aquastara na coś o barwie 6500, powinno to pomóc zarówno roślinom jak i poprawić wizualnie zbiornik

 

Oświetlenie kupiłem wraz z filtrem więc chwilowo musi pozostać tak jak jest, ew z czasem będziemy kombinować i w tym kierunku.

 

 

 

Moim zdaniem powinieneś też pokombinować z filtracją. Jakie masz wkłady w tych filtrach? Ja bym z JBL'a zrobił biologa (cały wypełniony ceramiką), a z tego chinola mechaniczny (gąbki różnej "granulacji").

 

JBLa już opisywałem

 

3x gąbki Uniblock + bio kulki micromec

Mogę zmienić.

 

 

 

Do tego zmienił ustawienia wylotów, tę krótką deszczownicę dał na tym boku co są węże zasysające (w tej chwili jej umieszczenie jest moim zdaniem bez sensu) - tak aby wywołać ruch wody wzdłuż długiego boku akwarium, a drugiego po tej stronie co teraz tylko np z deszczownicą na tylnej ścianie (aby wywołać ruch wirowy w poprzek akwarium). W tej chwili wydaje mi się, że niektóre partie wody są słabo poruszane

 

Też o tym myślałem, przełożę to jutro, dzisiaj odleję 50% wody i odmulę dno.

 

 

 

Aha, napowietrzanie odłącz, chyba nie jest potrzebne.

 

OK, i tak mnie już denerwował dźwięk :)

 

 

 

Z pewnością warto pomyśleć nad tłem. Jeśli nie chcesz takiego na stałe (bo zapewne utrudniałoby prace przy akwa), to może przemyśl coś w rodzaju zdejmowanej planszy, mocowanej chociażby na rzep. I daj ciemne, nie będzie widać każdej kropki zielenicy na szybie jak teraz.

 

Miałem już czarne tło, przyklejone do tylnej szyby metodą "na olej" ale - jak już słusznie zauważyłeś - pojawiały się problemy z czyszczeniem. Z przodu akwarium nie mam możliwości czyszczenia, z tyłu mając tło nie widziałem co czyszczę... więc zdjąłem. Myślałem o czarnej plexi, która by wisiała za akwarium ( przyczepiona do np sufitu ) łatwo byłoby ją ściągnąć i nie byłoby widać żadnych mocowań ( akwarium mam zamontowane na stelażu w szafie ).

 

 

EDIT: 00:03

 

Zlałem ok 50% wody i odmuliłem dno ( tyle ile mogłem ).

 

Tutaj myślę, że jest mój słaby punkt. Zauważyłem, że pod kamieniami osadza się bardzo dużo odchodów i dopiero jak podniosłem poziomo ułożone kamienie ( te, które nie leżą bezpośrednio na podłożu, a robią bardziej za "tunele" ) tam są martwe punkty... Przy restarcie będę się starał unikać tego typu rozwiązań.

 

Poniżej fotki z moimi kubełkami, zauważyłem, że JBL chodzi wolniej ( zasysa mniej wody ) od słabszego drugiego filtra, podejrzewam, że problemem jest tutaj filtr UV i dłuższa droga wody do akwarium ale mogę się mylić... :)

post-22282-0-70872000-1421707668_thumb.jpg

post-22282-0-89340200-1421707671_thumb.jpg

post-22282-0-59299500-1421707706_thumb.jpg

post-22282-0-03247700-1421707710_thumb.jpg

post-22282-0-03950800-1421707713_thumb.jpg

post-22282-0-02264900-1421707716_thumb.jpg

post-22282-0-15316100-1421707721_thumb.jpg

post-22282-0-79719700-1421707758_thumb.jpg

post-22282-0-71517700-1421707761_thumb.jpg

post-22282-0-48081700-1421707764_thumb.jpg

Edytowane przez spikeno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zostawić ryby to moim zdaniem powinieneś akwarium doprowadzić do porządku. Ze szczególnym naciskiem na nową aranżację i wyczyszczeniem (w miarę możliwości) podłożą i filtrów. Nie mówię tu o wyszorowaniu filtrów. Trzeba wywalić z nich wszystko to co jest organiczne. Niezbędne jest założenie jakichś prefiltrów/gąbek/sitek na wlotach by nie wpadał do nich materiał organiczny. Nie trzeba będzie do nich zaglądać przez bardzo długi czas (co najmniej pół roku - u mnie chodzi rok a nie mam jeszcze zamiaru do niego zaglądać).

W akwarium niezbędne są rośliny (do zabierania między innymi NO3) albo częste podmiany wody.

Oświetlenia masz całkiem sporo więc konieczne byłby dozowanie CO2 (więcej roślin o zwiększonych wymaganiach) lub częściowa rezygnacja z ilości światła i tzw rośliny cieniolubne.

 

Restart jest zarezerwowany wyłącznie podczas całkowitej zmiany w akwarium (biotopu, dużej zmiany aranżacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test przed chwilką i nic się nie zmieniło w parametrach wody, NO3 jest nadal za wysokie ( 100 ). Test wykonałem po ok 13h od 50% podmiany wody.

 

Nie mam wyjścia restart jest tutaj wskazany, zaopatrzę się w roślinki ( szybko rosnące ) i wieczorem zleję 50% wody ( wystarczy do założenia nowego akwarium ? ). Resztę wyrzucę ( piasek, żwirek i kamienie, czyli to co teraz jest obrośnięte glonami ). 

Wyczyszczę akwarium wodą z solą, boki akwarium wyłożę nowym żwirkiem na głębokość kilku cm, dalej będzie ( środek wypełniony ) podłożem nutriplant, na to siatka budowlana i ponownie żwirek kilka cm. Później skałki w formie zagrody i roślinki. 

 

Czy przy restarcie mam użyć jakiś dodatkowych środków chemicznych ? Czytałem, że im mniej chemii tym lepiej dla akwarium.

 

Czy powinienem zwrócić na coś uwagę przy restarcie ?

 

 

EDIT 13:40

 

Czy w moim przypadku jeśli zakupię rośliny warto by było dokupić także butle z CO2 ?

np

http://allegro.pl/zestaw-co2-premium-exclusive-z-butla-5l-planta-i4975909768.html

 

Mam nadzieję, że za umieszczenie linku nie łamię zasad forum :)

Edytowane przez spikeno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tej lampy lepszy byłby reaktor do rozpuszczania CO2. Butla plus reaktor to fajny patent. Moim zdaniem lepiej zainwestować w reaktor, nie potrzebujesz wtedy dyfuzora, u-rurki, w zasadzie elektrozawór też zbędny.

Słabszy przepływ masz pewnie przez lampę (raczej węże od filtra nie idą teraz zgodnie z sugestią producenta ;)).

Dużo syfu zbiera Ci się pomiędzy żwirem. Piach nie ma tej wady, a wszystkie nieczystości łatwo usuwasz z jego powierzchni. Ale i do piachu pewnie za jakiś czas "dojrzejesz".

Podłoże dla roślin daj tylko tam gdzie będą rośliny, jak dasz go za dużo w stosunku do masy roślinnej (i to roślin pobierających składniki systemem korzeniowym) to będą problemy z glonami. Podjąłeś decyzję jakie rośliny chcesz dać? Bo może niepotrzebnie chcesz się władować w ten substrat i problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zamiast tej lampy lepszy byłby reaktor do rozpuszczania CO2. Butla plus reaktor to fajny patent.

 

hmm pomyślę o tym, nie brałem pod uwagę takiego rozwiązania.

 

 

 

Podjąłeś decyzję jakie rośliny chcesz dać? Bo może niepotrzebnie chcesz się władować w ten substrat i problemy.


Zastanawiam się ale nie wiem dokładnie, które dobrać i ile szt. Mam brać pod uwagę głównie szybko rosnące ? Chciałbym aby było min 1/4 akwarium zazieleniona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po restarcie... Zacząłem o 18 skończyłem o 4... 

 

Zakupiłem kilka roślinek:

 

2x bacopa monnieri

2x fitonia red

2x Fitonia hydrophila polysperma-wielonasienna

2x fitonia green

2x gymnocoronis spilanthoides

Wszystkie cieniolubne ( przynajmniej tak są oznaczone ).

 

Ile teraz godzin powinienem świecić ( obecnie mam 8h ustawione )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fitonia to roślina doniczkowa. Na parapet, nie do akwarium.

Nie rozumiem w takim razie dlaczego zostałem wprowadzony w błąd przez sprzedawcę... Rozumiem, że nie ma sensu ich trzymać w akwarium...

 

Zanim zacznę świecić w akwarium chciałbym jeszcze jakoś porobić kryjówki dla dwóch sumów, czy nadają się do tego celu rurki do wody, które zakupiłem w sklepie budowlanym ? Czy można je użyć jako tymczasowe rozwiązanie ( ew jakieś inne pomysły macie ) ?

Edytowane przez spikeno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem w takim razie dlaczego zostałem wprowadzony w błąd przez sprzedawcę... Rozumiem, że nie ma sensu ich trzymać w akwarium...

 Bo sprzedawcy zależy tylko i wyłącznie na zysku. Dobro roślin, ryb czy nawet klienta mają w głębokim poważaniu. Nie wszyscy, ale większość. Może masz możliwość oddania tej rośliny? Zawsze można wymienić na inne, bo kilka ładnych zł na pewno kosztowały. Z cieniolubnych szukaj anubiasów, kryptokoryny, zwartek, może być też nurzaniec. Przeglądnij możliwie wszystkie rośliny akwariowe jakie występują, dobierz te, które Ci się podobają i jednocześnie nie mają dużych wymagań świetlnych. Pomóż sobie również przewertowaniem forum w poszukiwaniu akwariów typu low-tech (LT). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie rozumiem w takim razie dlaczego zostałem wprowadzony w błąd przez sprzedawcę... Rozumiem, że nie ma sensu ich trzymać w akwarium...
 

Klient kupi, roślina zgnije i klient wróci po kolejne ;) Z takich smaczków uważaj jeszcze na skrzydłokwiaty, też lubią pojawiać się w zoologicznych. 

http://forum.superakwarium.pl/topic/5145-ro%C5%9Bliny-pseudoakwariowe/

 

Powinno się śmiecić max 10h, u siebie świecę po 8/9h ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powinno się śmiecić max 10h, u siebie świecę po 8/9h

 

OK, czyli to co miałem jest ok ( 8h u mnie świeci ).

 

Czy powinienem teraz zaopatrzyć się w jakieś dodatkowe suplementy dla roślin ?

 

Czyścić raz w tygodniu dno ? Podmianki wody robić co 2 tyg ( 10% wody ) ?

I co z tymi rurami, mogę je wrzucić do akwarium dla sumów, czy rurki trzeba jakoś przygotować ( wygotować z solą ) ? Czy coś innego polecacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli to co miałem jest ok ( 8h u mnie świeci ).

 

Czy powinienem teraz zaopatrzyć się w jakieś dodatkowe suplementy dla roślin ?

 

Czyścić raz w tygodniu dno ? Podmianki wody robić co 2 tyg ( 10% wody ) ?

 

I co z tymi rurami, mogę je wrzucić do akwarium dla sumów, czy rurki trzeba jakoś przygotować ( wygotować z solą ) ? Czy coś innego polecacie ?

 

Odpiszcie proszę na mój ostatni post, nie chciałbym zepsuć tego co zrobiłem.

 

Zauważyłem, że gymnocoronis spilanthoides wypuszcza czerwone liście czytałem, że to nic groźnego, że przy dużym natężeniu światła zmienia barwę liści. Czy mam się niepokoić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...