Jump to content

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher)


nick1234
 Share

Recommended Posts

Barwniak czerwonobrzuchy  Pelvicachromis pulcher

 

post-15884-0-75895500-1421004130.jpg

 

post-15884-0-38825500-1421004150.jpg

 

Rodzina: pielęgnicowate (Cichlidae)

Występowanie: Afryka, płytkie, wolno płynące i gęsto zarośnięte wody Nigru, Nigerii i Kamerunu.

Długość: Około 7-9  cm, choć szczególnie u samców tego gatunku mogą się trafiać osobniki nieco większe.

Dymorfizm płciowy: Ciało koloru żółtozielonkawego z dwoma ciemnymi pasami biegnącymi przez środek, płetwy ciemne, brzuszne niebieskie z czerwonym obrzeżeniem. Na płetwie grzbietowej samicy widoczne pomarańczowe plamki. Samice są mniejsze i pełniejsze w partii brzusznej. Płetwy samca są ostro zakończone zaś samicy zaokrąglone.

Usposobienie: Charakter ryby zależy od danego osobnika, może nam trafić się bardziej spokojna i nieśmiała rybka bądź też bardziej energiczna ryba. W okresie tarła staje się terytorialna i agresywna wobec swojego gatunku zaciekle broni ikry i narybku. Ryba dobierająca się w pary na całe życie choć przy zakupie tylko jednej pary nie ma gwarancji,że się dobiorą. Można kupić więcej samic, które zostaną oddane  po dobraniu się jednej pary. Szanse na dobranie się danej pary, kupując tylko jednego samca i jedną samicę można zwiększyć wybierając największego samca i najintensywniej ubarwioną samicę.

Akwarium: Minimalna wielkość zbiornika dla jednej pary to ok. 84 litrów ( 60x35x40 ).Temperatura 22-26*C, PH 6-7,5 preferuje wodę miękką do średnio twardej. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte, z dostateczną ilością miejsca do pływania oraz licznymi kryjówkami i ozdobami takie jak połówki kokosa, korzenie itp. Dno akwarium najlepiej pokryć piaskiem w którym barwniaki będą mogły kopać dołki podczas tarła. Nie będą dobrze czuły się z rybami większymi i agresywnymi.

Rozmnażanie: Ryba jajorodna, rozmnażanie należy do łatwych, nie trzeba specjalnie stymulować jej do tarła. Jeśli zdecydujemy się na akwarium tarliskowe powinno być przygotowane podobnie do ogólnego, z licznymi kryjówkami. Można w akwarium umieścić ceramiczną doniczkę z niewielkim otworem w bocznej ściance, będzie to dobra kryjówka do złożenia ikry. W okresie tarła ryby te bardzo intensywnie się wybarwiają, zaloty polegają na podpływaniu do siebie, zderzaniu i wyginaniu ciała. Samica składa ikrę na ściance wybranej kryjówki, a następnie samiec ją zapładnia. Ryby bardzo pieczołowicie opiekują się ikrą regularnie wachlując płetwami dostarczając więcej tlenu i zjadając spleśniałe jajeczka. Samiec „zmienia” samiczkę kiedy ta wypływa np. żeby się najeść. Podczas pilnowania ikry ryby stają się agresywne i atakują wszystko co się rusza dlatego należy pozostałym mieszkańcom zapewnić miejsce do ucieczki i ukrycia się. Przed wylęgiem samica i samiec wykopują w piasku dołek do którego przenosi świeżo wykluty narybek.Wylęg następuje po 2-3 dniach. Skłonności kanibalistyczne tych ryb zdarzają się rzadko i na ogół nie ma konieczności odławiania rodziców ale należy bacznie obserwować ryby gdyż może zdarzyć się,że samica stanie się wobec samca bardzo agresywna-należy go wtedy odłowić. Młode pływają blisko rodziców, kiedy zostają same nieruchomo czekają na ich powrót choć rodzice nawet po pokarm pływają na przemian. W przypadku kiedy jedno maleństwo oddali się od grupy rodzice szukają go i przynoszą w pyszczku do stadka. Karmienie młodych rozpoczynamy w chwili kiedy zaczyna pływać z rodzicami. Jest bardzo żarłoczny, najlepszym pokarmem są rureczniki, wazonkowce oraz drobny pokarm dla narybku, karmimy 3-4 razy dziennie. Na noc młode wracają z rodzicami do kryjówki. Rodzice przestają się nim opiekować kiedy zaczyna swobodnie pływać po całym akwarium ale nawet wtedy rodzice nie przejawiają agresji wobec młodych.

 

Pokarm: Ryba wszystkożerna, choć w jej diecie powinien przeważać pokarm roślinny. Ryby te są podatne na BLOAT, a częste ich karmienie pokarmem zwierzęcym może go wywołać Można karmić je pokarmem dla pielęgniczek pamiętając o urozmaicaniu żywienia.

Ciekawostka: U tego gatunku występuje również forma albino.


Autor opracowania: V_i
Autor zdjęć: superakwarium i rybyakwariowe.eu

post-15884-0-75895500-1421004130_thumb.jpg

post-15884-0-38825500-1421004150_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...