Jump to content

Gupiki - Ospa.

xBartek
 Share

Recommended Posts

Cześć, mam w akwarium kilka gupików, wczoraj zawuażyłem na dwóch gupikach białe kropki na ogonie. Odizolowałem je od reszty a w akwarium podniosłem temp. do 30 st. Czy gupiki wytrzymają? Przez ile ma być tak wysoka temperatura? I co mam zrobić z zarażonymi rybami?

Lektura obowiązkowa ;)http://forum.superakwarium.pl/topic/9497-rybia-ospa-kompendium-wiedzy/

Za wysoka temperatura dla gupików, nawet na czas leczenia. Za bardzo osłabia ryby. Obniż do 27*C.

Ryb chorych na ospę się nie izoluje. Albo wyławia się wszystkie (również te, które nie wykazują objawów) i leczy się w osobnym zbiorniku, albo leczymy w ogólnym (wszystkie ryby).

Temperaturę utrzymujesz ok 2 tygodni, w tym czasie podając leki na ospę.

Chyba, że chcesz leczyć tylko temperaturą, ale to raczej wyższe wartości muszą być i gupiki tego mogą nie przetrzymać.

Czyli te ryby z ospą wpuścić do reszty i podnieść temp do 27*C ?

Tak.

A jakie leki podawać, wymieniać wodę?

Są różne leki na ospę: Tropical Ichtio, Sera Costaforte/Costapur (te dwa uważane są za najskuteczniejsze)

Na opakowaniu pisze, kiedy podawać dodatkowe dawki i ile wody podmieniać w jakim czasie. Tak więc w zależności od tego jaki lek kupisz, takie podmiany i dawkowanie należy zastosować.

Przeczytaj artykuł, który podałam ci w linku.