Jump to content

Pytania początkującej - rybki, filtracja, pokarm.

Recommended Posts

Witam.

Mam kilka pytań odnośnie mojego akwarium. Czytałam, że im większe akwarium tym mniejsze z nim problemy.. U mnie jest na odwrót. Mając akwarium 25l nie miałam absolutnie żadnego problemu, chorób, zdychających rybek, od założenia 112l ciągle coś się dzieje :(

Kilka info na temat akwarium.

1. Litraż zbiornika - 112l

2. Gatunki i ilość ryb: 2xdanio, 5x zmienniaki plamiste, 2x zbrojniki (lamparci i niebieski), 6x mieczyki, 6x neoniki, 5x gupiki, 2x razbora klinowa, 4x brzanka (2x pomarańczowa, 2x rózowa)

3. Ilość i rodzaj roślin. Dużo roslin -Rotala, Heydotis salzmani, Poprotnica thalicroides, hydrokotyle nerkolistne, Kryptokoryna Wendta (zielona i brązowa)

4. Temperatura w zbiorniku. 27st

5. Wymiana wody 30-40% wody raz na tydzień

6. Filtracja: Aqua Szut N550

Przepraszam, że umieszczam wszystkie pytania tutaj, ale wyszłam z założenia, że lepiej w jednym poście, niż zaśmiecać forum kilkoma.

1. Pod koniec grudnia w moim zbiorniku zapanowała rybia ospa, nie miałam dostepu, ze względu na czas wolny do żadnego sklepu zoologicznego, do chemii - tylko Ichtio, stosowałam się do zaleceń, które otrzymałam na forum - dziękuję bardo, rybia ospa ustąpiła, wszystkie rybki przeżyły.. ale... jedenemu z Neonów Inessa nie przeszły objawy, a nawet się pogorszyło, wszystkie ryby były bez "kropek", a on jeden dalej je miał. Złapałam go w siatkę, przyjrzałam dokładnie- wyglądał jakby miał białe przebarwienia, ogólne wyglądał mizernie - na drugi dzień miał postrzępione, ale to bardzo - płetwy, w zoologicznym powiedziano mi, że trzeba go uśmiercić i tak niestety zrobiłam. Dzisiaj (2 dni od uśmiercenia) zauważyłam na Mieczyku ubytek w ogonie, wszystkie ryby wyglądają dobrze, są aktywne, jedzą jak opętane. On tak samo.

Stąd moje pytanie, czy mogła go zaatakować inna ryba i dlatego jest ubytek czy też dopadła go jakaś choroba?

Dołączam jego zdjęcie.

257m.jpg

2. Przy zakładaniu akwarium dostałam od koleżanki Danio różowe- które ma krzywiznę. Od samego początku, doczytałam się, że występują takie defekty u tych ryb, ale wolę się upewnić, czy to nie jest jakieś zaraźliwe choróbsko?

Niestety od czasu ospy jestem przewrażliwiona i wolę sprawdzić wszystko ;-)

Dołączam zdjęcie

255m.jpg

3. Kolejne moje zmartwienie, razbora klinowa, która również dostałam, i od początku taka była/ był. W zoologicznym dowiedziałam się, że może być kotna, zalecono mi podmiankę wody by zachęcić do złożenia ikry. Jednak wolę się upewnić :)

256m.jpg

4. Kolejną moją zagwozdką jest filtracja, przy temacie ospy dowiedziałam się, że nie jest odpowiednia, czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jaką filtrację powinnam zastosować- oczywiście w pewnych ramach finansowych.

5. Przymierzam się do zakupienia testów. (niestety występuje ograniczenie finansowe) Stąd pytanie które? Najlepiej dobre i tanie, chociaż jest nikła szansa.

Czy zestaw JBL Combiset - http://www.akwarystyczny24.pl/jbl-test-combi-set-walizka-do-testowania-ph-kh-fe-no2-no3-p-739.html jest dobrym wyborem?

6. Ostatnim moim problemem jest karmienie ryb. Karmie je 3x dziennie, niedużymi porcjami- ale za to różnym rodzajem pokarmu.

1. Vitality&Color - Tropical

2. Tetra PRO Algae

3. Supervit 8mix (płatki rozdrobnione i granulki)

4. ActiMin (ten pokarm mam w zapasie, nie karmie nim, czy jest odpowiedni dla moich ryb?)

Ryby sprawiają wrażenie ciągle głodnych, otwierając pokrywkę podpływają wszystkie do powierzchni i dosłownie jakby nigdy nie jadły. Czy oznacza to, że za mało je karmie, czy może pokarm jest mało wartościowy?

1. Litraż zbiornika - 112l 2. Gatunki i ilość ryb: 2xdanio, 5x zmienniaki plamiste, 2x zbrojniki (lamparci i niebieski), 6x mieczyki, 6x neoniki, 5x gupiki, 2x razbora klinowa, 4x brzanka (2x pomarańczowa, 2x rózowa)
Obsada fatalna. Masz ryby o różnych wymaganiach, poza tym co niektóre jak np: zbrojnik lamparci są za duże do tego akwarium. Inne z nich jak razbory, brzanki, danio, neony  to ryby stadne i powinny być trzymane w większych ilościach.

4. Temperatura w zbiorniku. 27st 5. Wymiana wody 30-40% wody raz na tydzień
Temperatura za wysoka, szczególnie dla danio i neonów innesa.

Podmiany powinno się robić raz w tygodniu po około 20% wody.

zauważyłam na Mieczyku ubytek w ogonie
Może to być spowodowane różnymi czynnikami, także podgryzieniem mieczyka przez inne ryby.

2. Przy zakładaniu akwarium dostałam od koleżanki Danio różowe- które ma krzywiznę. Od samego początku, doczytałam się, że występują takie defekty u tych ryb, ale wolę się upewnić, czy to nie jest jakieś zaraźliwe choróbsko?
Może to być lordoza lub  skolioza.Jeśli tak to nie są to choroby zaraźliwe, a spowodowane defektami w rozwoju ryb jak np: przebywanie młodych ryb w nieodpowiednich warunkach i nie właściwa dieta w czasie ich rozwoju.

3. Kolejne moje zmartwienie, razbora klinowa, która również dostałam, i od początku taka była/ był. W zoologicznym dowiedziałam się, że może być kotna, zalecono mi podmiankę wody by zachęcić do złożenia ikry.
Na pewno nie jest kotna. Razbory to ryby jajorodne i aby złożyły ikrę niezbędne jest podejście tych ryb do tarła. Poczytaj o rozmnażaniu tych ryb. Wiele Ci to wyjaśni.

4. Kolejną moją zagwozdką jest filtracja, przy temacie ospy dowiedziałam się, że nie jest odpowiednia
Nie znam tego filtra który masz, ale jeśli jest tam tylko wkład gąbkowy to jest jak najbardziej odpowiednia.

5. Przymierzam się do zakupienia testów. (niestety występuje ograniczenie finansowe) Stąd pytanie które? Najlepiej dobre i tanie,
Testy oczywiście najlepiej kropelkowe. Koszt tstów do mierzenia NO2, NO3, pH, GH, KH to w sumie około 80 zł, a wystarczą one na wiele pomiarów.

6. Ostatnim moim problemem jest karmienie ryb.
Ryby należy karmić raz, góra dwa razy dziennie małymi porcjami. A to że ryby sprawiają wrażenie ciągle głodnych to jest normalne. Ogólnie lepiej i zdrowiej dla ryb jest je przegłodzić niż przekarmić.

Reasumując popełniłaś wiele błędów więc nic dziwnego że masz problemy z akwarium. 

No i to tyle co można jak na razie powiedzieć o Twoim akwarium. Nie znając parametrów wody nawet nie wiemy jakie ryby mogłyby ewentualnie w nim zostać.

Tutaj masz link do poczytania o testach http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Tak jak napisałem wyżej już za około 80 zł możesz kupić niezbędne na początek testy ( pH, GH, KH, NO2, NO3 ).

W linku który podałaś koszt tych testów jest większy, a brakuje tam testu do badania GH.

co zrobic z obsada akwarium?
Bez testów jest trudno doradzić które ryby mogą ewentualnie  zostać, a które nie. Na temat obsady wspomniałem Ci w moim pierwszym poście. Na pewno zbrojnik lamparci jest do oddania. Ta ryba może dorastać nawet do ponad 40 cm długości.

O niektórych swoich rybach możesz poczytać tutaj http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/

Dziekuje bardzo za (niestety jedyną) odpowiedz :)

No bo Splend udzielił Ci wyczerpującej odpowiedzi więc co tu dopisywać?

Może jedynie to że przy takim litrażu pomyśl o lepszej filtracji bo ten Aquaszut nie wyrobi, zwłaszcza przy takim przerybieniu. Najlepiej jakiś markowy kubełek.