Jump to content

Niezdecydowanie początkującego i prośba o pomoc


Recommended Posts

Witam, 

jestem nowa na forum a także w świecie akwarystyki. Chciałabym założyć swoje pierwsze akwarium. Z racji małej powierzchni mieszkaniowej zdecydowałam się na 30 litrów. Troszkę już poczytałam na tym forum i z innych źródeł ale nadal jestem niepewna co do decyzji i następnych kroków... Czy najpierw powinnam zacząć od wyboru rybek i następnie pod nie dobrać podłoże i rośliny? Myślałam o takiej obsadzie:

- jeden samiec bojownika (plus może z 10 krewetek Red Cherry choć wiem że to ruletka z bojownikiem);

lub:

- pięć(?) samców gupika pawie oczko lub endlera;

lub:

- osiem danio niebiańskich;;

lub: 

- szczupieńczyki karłowate,harem?para?;

lub:

- proporczykowiec z Kap Lopez, harem?

 

Zastanawiam się czy akwarium nie jest za male na 3.ostatnie opcje? Bardzo proszę o pomoc w wyborze, wizualnie podobają mi się wszystkie wymienione rybki, chodzi  o to żeby było dobrze :) Jaki gatunek będzie najlepszy dla bardzo początkującego akwarysty i czy na pewno musza to być gupiki?  ;-)

 

 

Przenoszę temat do działu Obsady.

/ Luna

Edited by AgnieszkaIdiosynkrazja
Link to comment
Share on other sites

Akwarium 40X25x30

A jeśli zdecydowałabym się na filtr RO to jaki musiałby on być? Tak popatrzyłam na Alledrogo na szybko i widzę różne ceny i różne "modele"... Kurczę trochę jestem zielona jeśli chodzi o stronę techniczną :(

 

A ewentualnie bez filtra to jakieś rybki wchodzą w grę?

Edited by AgnieszkaIdiosynkrazja
Link to comment
Share on other sites

Tu masz o RO. Najtańszy spokojnie by wystarczył. Pamiętaj, że to nie jest filtr do filtrowania wody w akwarium tylko do filtr do wody. Więcej w linku. http://forum.superakwarium.pl/topic/43761-filtr-ro-ma%C5%82y-poradnik/

 

Normalny filtr do akwarium to obowiązek. Do małego akwarium najlepiej kaskada, nie zajmuje miejsca w akwarium. 

 

Przy takich parametrach bez RO/demineralizowanej to tylko Endlerki, 6 szt. Na pawie oczko lepiej mieć większe akwarium. 

Link to comment
Share on other sites

Po kupnie filtra RO możesz dopasowywać parametry jak tylko chcesz, więc tutaj jest szersze pole do popisu. Ja osobiście więcej niż 5 samców endlerek bym nie pchał do takigo litrażu. U siebie widzę jak te ryby się zachowują w 60l zbiorniku - one jednak lubią mieć swobodę.

 

PS:

Standard 40x25x30 czy 30x30x30? [...]

30x30x30 to 27l ;)

Link to comment
Share on other sites

Każdy gatunek rybek powinien mieć zaspokojone swoje potrzeby co do wymiarów akwarium, parametrów wody czy wystroju baniaka. W kiepskich warunkach to i gupiki, powszechnie uważane za łatwe dla początkujących, długo nie pociągną. I odwrotnie - gatunki dla bardziej zaawansowanych nie muszą sprawiać specjalnych kłopotów nawet akwaryście z niewielkim doświadczeniem, jeśli będą mieć stworzone dobre dla siebie warunki.

 

Link to comment
Share on other sites

Właśnie doczytałam że ph mojej wody kranowej wynosi 7,5 a dla Danio niebiańskiego jest polecana 7,0 - 7,5 średnio twarda(do takiej jest zaklasyfikowana moja woda) - czy to znaczy że nada się dla nich bez RO/wody demineralizowanej? Czy to i tak nie ma znaczenia?

 

Nie chodzi o to że na siłę chcę zaoszczędzić, po prostu chcę kupić to co jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania akwarium. 

Podobają mi się danio ;)

Jeśli to konieczne to kupię filtr RO

Edited by AgnieszkaIdiosynkrazja
Link to comment
Share on other sites

Jeśli jakaś ryba (nie istotny gatunek) ma wymagania od 7 do 7,5 a Ty masz parametry skrajne to też nie najlepiej. Wiadomo że dla tej ryby będzie lepiej 7,5 niż 8,5 ale idealnie byłoby gdzieś pośrodku, czyli 7,25 ;)

 

PS. Dla bojownika masz dobre parametry ;)

Edited by zibi6
Link to comment
Share on other sites

No tak mi się zdawało że nie będzie tak kolorowo z tymi parametrami ;)

Ok, a w takim razie kolejne pytanie - czy bojownik może być umieszczony w akwarium 30x30x30 (czyli 27 litrów bodajże) czy też lepiej byłoby mu w 45x25x30? Albo gupikom endlera (4-5 samców)? W tygodniu chciałabym przejść się po sklepach i popatrzeć na akwaria i musze jakoś uporządkować swoją (małą jeszcze;) wiedzę...

Link to comment
Share on other sites

 

 

30x30x30 to 27l
 

Wiem, ale zazwyczaj mówi się na nią kostka 30l, sam tak na swoją mówię :P

 

 

PS. Dla bojownika masz dobre parametry
 

Niższe pH byłoby lepsze dla bojka :)

 

Dla Danio perłowego woda była by ok, ale jak byś mieszało z odrobiną RO/demineralizowanej to było by super ;)

 

 

 

Ok, a w takim razie kolejne pytanie - czy bojownik może być umieszczony w akwarium 30x30x30 (czyli 27 litrów bodajże) czy też lepiej byłoby mu w 45x25x30?
 

40x25x25 ma większą powierzchnię dna, więc było by lepsze. Ale kostka 30x30x30 nie jest najgorszym wyjściem ;) Przy Endlerkach tak samo.

 

Jeśli zdecydujesz się na bojownika to znajdź sklep w, którym trzymają te ryby w małych akwariach, a nie kubkach lub kostkach 1l. Jest klient, jest i zysk. Na miejsce "uratowanego" bojka z kubka przyjdą kolejne. 

I jeszcze taka rada. Nie słuchaj sprzedawców z zoologicznych ;)

Link to comment
Share on other sites

Z moich obserwacji chyba lepiej jak będzie akwarium dłuższe niż wyższe.

 

 

 

 

Niższe pH byłoby lepsze dla bojka :)

No pewnie. Dlatego napisałem "dobre" a nie "idealne" ;) Edited by zibi6
Link to comment
Share on other sites

 

 

Właśnie doczytałam że ph mojej wody kranowej wynosi 7,5 a dla Danio niebiańskiego jest polecana 7,0 - 7,5 średnio twarda
Danio perłowe (  niebiańskie ) żyją w swoim naturalnym środowisku w wodzie średnio twardej o pH 7,3. Co prawda pH twojej wody jest nieco wyższe, to jednak w dopuszczalnych granicach dla tych ryb. W każdym bądź razie ja Ci proponuję najpierw zalać akwarium pozwolić mu dojrzeć ( poczytaj o cyklu azotowym ) i wtedy zmierzyć parametry wody, najlepiej testami kropelkowymi. Po dojrzeniu zbiornika parametry wody mogą nieco się zmienić i być może okaże się że masz idealne właśnie dla tych ryb.

Dodam tylko że danio perłowe są stosunkowo łatwymi w hodowli rybkami, a w sprzyjających warunkach chętnie przystępują do tarła.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Czytam troszkę tutaj o filtrze. Ja dawno kupiłam filtr z deszczownicą za 19.99 zł.  Do 80 litrów które rozbiło się po włamaniu na mieszkanie wrzuciłam welonkę/welona (poprawi ktoś?) "Facio" z zoolog powiedział że żyją bez filtra. Ale filtr jest wymagany .. "Złota" syfi : dużo je dużo wydala.. A co do filtra dla nich nie wiem. Wypróbowałam. Na 5 minut wyłączyłam filtr więc ryba wypływała do tafli i "zaciągała" się. To tyle co do filtrów.. 

 

Najlepiej kup bojownika, ale bojowniki (nie wiem ale chyba są troszkę agresywne) mogą ci zaatakować ewentualnie zjeść RD :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

I znowu to samo ahhh. Ro jest do rozmnażania Paletek do akwa sterylnego gdzie parametry muszą być stałe!!
Daj kranówkę odstaną 24h

Obsada numer 1 bez bojownika zamiast tego krewetki 2kiryski panda (są malutkie) i będzie super. Oczywiście to jeszcze zależy od tego czy akwa jest zagracone, czy nie.
 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ro jest do rozmnażania Paletek
A nie przyszło Ci do głowy, że skoro w takich warunkach się rozmnażają, to są to odpowiednie parametry do ich hodowli, a nie tylko rozmnażania?

Lepiej nie wygrzebuj więcej starych tematów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...