Skocz do zawartości

Neony i pryszcze.


karo83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moje neony od jakiegoś czasu po jedzeniu dostają dziwne brzuchy. A dziś trzy sztuki dostały jakby pryszcze. Każdy pp jednym takim białym pryszczu. Te z pryszczami pływają trochę z głową w dół. Co to może być za choroba?

 

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporoza do tej pory była odnotowywana głównie u gatunku, u którego wystąpiła. Czyli, jeśli zachorowały np. niektóre neony, to może się ujawnić również u pozostałych neonów w tym samym akwarium. Natomiast raczej nie przenosi się na inne gatunki.

To wszystko to oczywiście tylko przypuszczenia (z dotychczasowych obserwacji), bo ogólnie mało wiadomo o tej chorobie - o przyczynach, o zaraźliwości, o możliwym leczeniu.

Podejmuje się próby leczenia różnymi dostępnymi preparatami, ale na razie bezskutecznie.

Ja miałam przypadek wyleczenia neonów z tej przypadłości, ale jak dotąd nikt nie potwierdził, że to faktycznie działa, więc raczej to był po prostu łut szczęścia. Albo coś innego miało znaczenie w konkretnie moim przypadku.

 

Generalnie przyjęte jest, że to nieuleczalna choroba i - prędzej czy później - prowadzi do zgonu osobników na których pojawiły się pryszcze.

Czasem ryby żyją z tymi krostami jakiś czas, bez innych objawów. Niekiedy pryszcze po prostu pękają i ryby żyją dalej. Zwykle jednak następują nawroty po jakimś czasie i ryb nie da się uratować.

Możesz zaczekać aż będzie widać, po chorej rybie, że to już stadium zaawansowane i wtedy poddać rybę eutanazji, żeby nie cierpiała.

 

Ciężko tu cokolwiek doradzać, bo nie wiadomo jaki będzie dalszy rozwój tej choroby w twoim akurat akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...