Skocz do zawartości

Ślimaki - jakie dobrać?


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zbiornik na wodzie RO + mineralizator AquaArt.

pH 7

Twardość 6-7^d

Podaję JBL Nano-Crusta oraz Azoo Shrimp Minerals

W akwarium krewetki oraz kiryski pandowate

Generalnie rośliniak z dnem piaskowym.

 

Miałem kiedyś masę zatoczków, dałem 6 helenek (54l zbiornik).

W czasie zatoczków akwarium było na kranówce.

2 miesiące temu zmieniłem na RO ze znacznie niższą twardością (było 12-20, obecnie 6-7). Zatoczki, na dzień dzisiejszy, zniknęły ale helenki składają jaja na potęgę. Szkoda mi moich ślimaczków więc pytanie:

 

Jakie ślimaki będą się sprawnie rozmnażać w takiej wodzie? (zakładam, że do likwidacji zatoczków przyczyniła się niska twardość)

Chodzi o to, by Helenki miały co szamać ale by też inne ślimaki były widoczne w akwarium.

Większość o których czytałem wymaga średnio twardej lub twardej wody.

 

*Zanim napiszesz, że zatoczki na bank jeszcze są - nie ejst to takie pewne, wcześniej widziałem pojedyncze sztuki ale od 3 tygodni ani śladu. Może i są ale po wymianie wody - jakby je ogniem potraktować... z dnia na dzień mniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

helenki składają jaja na potęgę. Szkoda mi moich ślimaczków więc pytanie:   Jakie ślimaki będą się sprawnie rozmnażać w takiej wodzie?

Szczerze przyznam, że nie bardzo rozumiem o co pytasz.

Skoro helenki mnożą ci się na potęgę, to jakie inne ślimaki chcesz, żeby ci się jeszcze tam mnożyły?

Chyba, że chodzi ci o zapas jedzenia dla helenek, bo zatoczki - jak piszesz - wymiękły ;)

Teraz jak wpuścisz jakiegokolwiek ślimaka, to helenki się z nim w mig rozprawią, zanim zdąży nawet pomyśleć o rozmnażaniu.

Przy takich twardościach to niestety nawet helenki wkrótce polegną. Ja zakładam, że jednak to helenki szybciej rozprawiły się z zatoczkami, niż ta niska twardość. Stąd szaleństwo ze strony helen by się rozmnażać (obfitość pokarmu).

Jednak niedługo i z nimi zaczną się problemy. a właściwie z ich skorupkami (zaczną się rozpuszczać), a maluchy nie będą miały "z czego" rosnąć.

Moim zdaniem nie da się tego pogodzić - albo miękka woda i brak ślimaków, albo chociaż średnio-twarda i wtedy owszem.

Swoją drogą to hodowlę zatoczków można zrobić w jakimś małym zbiorniczku osobno, z odpowiednią wodą, i wtedy problem mięska dla helenek znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...