Jump to content

Pozwijane płetwy u bojownika

agapo
 Share

Recommended Posts

Witam!

Mam pewien problem z bojownikiem, którego od niedawna z córką hodujemy. Przed zakupem przeczytałam różne artykuły, fora lecz moja wiedza akwarystyczna jest jeszcze niewielka. Proszę wiec o pomoc. Na początek przedstawię nasze akwarium :smile:

1. 18 L
2. Ryba od 6. 12. 2014, dojrzewało 2 tygodnie bez ryb.
3. Filtr mikro plus, non- stop + bakterie nitryfikacyjne
4. Bojownik + chwilowo eksmitowany ślimak
5. moczarka + inna płaskolistna roślina
6. grzałka z termostatem 27 C
7. pokarm betta i liofilizowane larwy
8. Niestety nie znam jeszcze parametrów
9. Co tydzień 20 % wody podmieniane, przy okazji odmulanie, filtr płukany w wodzie akwa

post-22186-0-67900900-1420329775_thumb.jpg

Nasz bojownik od kilku dni ma płetwy przy końcach jakby pozwijane, pomarszczone. Zachowuje się normalnie, ma apetyt. Czy może być to jednak objaw choroby? Mam nadzieję, że jest to jednak związane z jakimś błędem w parametrach wody- jak najszybciej postaram się zakupić testy ( jakie najlepsze?). I tu mam pytanie. Jeśli tak jest, czy przyczyną może być ślimak, który pojawił sie ok. 1,5 tygodnia temu. Ślimak od początku zaczął obskubywać moczarkę, podgryzał ją tak,że końcówka rośliny odpadała. Przez ten czas "naprodukował" naprawdę sporo zalegających na dnie szczątków roślin. Czy to mogło mieć wpływ? Chwilowo eksmitowałam go do dużego słoja i tam dokarmiam.

Co mogę zrobić doraźnie, zanim kupie testy?

Aha! Dodam, że jakiś czas temu pojawiło sie trochę glonów ale po wyczyszczeniu akwarium i ograniczeniu oświetlenia do 7 h dziennie znikneło ok 90 %.

Z góry dziękuję

Ten pokarm to płatki Betta z Tropicala z domieszką liofilizowanej ochotki, czy osobno karmisz jakimiś liofilizowanymi? Czy akwarium ma pokrywę?

Z testów na razie najważniejsze byłoby na azotyny (NO2) i pH wody.

Ze zdjęcia wygląda na początek martwicy płetw. Częsta przypadłość u nowo zakupionych ryb (choroba transportowa) lub gdy mieszkają w nieprawidłowych parametrach wody.

Możesz kupić liście migdałecznika - jeśli będą w całości to wrzuć normalnie na dno do zbiornika, a jeśli zmielone, w saszetkach, to zawieś saszetkę przy wylocie filtra. Tylko, że przy tak małym litrażu woda zrobi ci się jak kawa ciemna, bo ta saszetka jest na 250 litrów. Możesz też ewentualnie odlać trochę wody z akwarium, pomoczyć trochę tą saszetkę i wlać taki roztwór do akwarium. Woda powinna mieć kolor lekkiej herbaty.

Inna opcja to akryflawina, np. Tropical Healthosan ją zawiera. Możesz ją wlać do ogólnego akwarium, z tym, że woda zrobi się zielona lub żółta (zależy od wielu rzeczy). Lepiej więc byłoby leczyć w osobnym zbiorniku. I akryflawiną leczy się przy zgaszonym świetle (światło przyspiesza rozkład substancji leczniczej).

Bojowniki to szybko regenerujące się ryby. Wystarczy im tylko zapewnić odpowiednie parametry wody. Dlatego bardzo potrzebne przynajmniej te dwa testy, o których napisałam.

Wklej zdjęcie całego zbiornika. Może to pomóc nam stwierdzić, co jeszcze trzeba zmienić.

Edited by maziama

Dzięki wielkie za odpowiedź!

Akwarium ma oczywiście pokrywę, co prawda na razie z pleksi ale jest :) Karmię granulkami Betta a oddzielnie daję mu liofilizowane ochotki. Zamówiłam już testy 6 w 1, jutro odbiorę i zobaczymy. Dzięki za rade z tym migdałecznikiem.

Nie wiem jednak co zrobić ze ślimakiem. Nie może przecież żyć cały czas w słoju Czy to jego ucinanie roślin mogło mieć wpływ? Co większe kawałki wyławiałam bo on ich i tak nie zjadał ale nie byłam w stanie pozbyć się tych mniejszych.

Postaram się w najbliższym czasie zrobić zdjęcie całości i z chęcią dowiem się co można poprawić.

Co to za ślimak? Ampularia jakaś duża?

Szczątki roślin owszem mogą podwyższyć poziomy związków azotu, ale na to też potrzeba trochę czasu. Dopiero gnijące części roślin stanowią problem.

Ale wszystko powiedzą nam testy.

Niestety te które chcesz kupić to testy paskowe - nie za bardzo dokładne. Ale na szybką diagnozę się nadają. Lepsze są kropelkowe.

Pokarm dla bojowników w granulkach mam nadzieję, że pamiętasz, aby namaczać przed podaniem :)

Lepsze są płatkowane przy tych niepoprawnych "żarłokach", jakimi są bojowniki  ;) 

Granulki "lubią" napęcznieć w przewodzie pokarmowym i narobić problemów. Zwłaszcza gdy bojownik przedobrzy z jedzeniem.

Zrobiłam testy. Interpretacja wyników rzeczywiście nie jest taka prosta i jednoznaczna ale zrobiłam powtórkę i myślę, że jest ok.

A więc:

Cl2 - 0

No3-10

No2- 0

GH- Tutaj miałam największy problem. Jeden z kwadracików zmienił kolor tylko częściowo. Jeśli przyjąć, że nie zmienił to wynik  więcej niż 21! Jeśli przyjąć, że zmienił to więcej niż 14.

KH- 6-10 (pomiędzy)

Ph- 7,6 - 8 (jednak bliżej 7,6)

Z tego rozumiem, że ph jest trochę za wysokie i jest zbyt dużo minerałów... Ale skąd takie coś? Co na to poradzić? 

Ślimak to Ampularia raczej mała(pewnie coś ok 2 cm)

Nic nie wiedziałam, że trzeba namaczać granulki! Facet w zoologicznym nic mi nie powiedział a pytałam ile i jak podawać :-(  Z karmieniem to w ogóle mam pewne wątpliwości, bo on jest rzeczywiście niezwylke żarłoczny i mam wrażenie,że jadłby do pęknięcia.

Wrzucam zdjęcie całego zbiornika i czekam na radę :)

post-22186-0-04700600-1420485594_thumb.jpg

Dobrze byłoby zmierzyć to gh testem kropelkowym, żeby mieć pewność. Spróbuj zmierzyć też wodę w kranie. Wtedy będziesz wiedziała czy coś ci zatwardza wodę, czy taką po prostu masz w kranie. Można zmniejszyć te dwa parametry torfem i wodą demineralizowaną, ale najpierw musiałabyś się upewnić, ile tak na prawdę wynosi to gh.

Niestety sprzedawcy w sklepach często nie wiedzą za dużo z tematyki akwarystyki. Ale od czego jest forum :D

To pod korzeniem to skałka, czy taki fikuśny korzeń? ;)

Jeśli skałka, to wyglądem przypomina odrobinę skałę Dragonstone, która nie wpływa na parametry. Ale nie mam pewności, czy to ona. Dobrze byłoby ją wyciągnąć (o ile to skała) pomoczyć przez dzień lub dwa w wodzie demineralizowanej (lub destylowanej, takiej jak do akumulatorów, żelazka itp). Po tym czasie zrobić testy ph i gh. To pozwoli ci ocenić, czy ma ona jakiś wpływ na twardość wody i jej odczyn.

Bojowniki lubią gęsto zarośnięte zbiorniki. Nawet zwykły rogatek sztywny wrzucony luźno na powierzchnię wody da już nieco zacisza i komfortu ;)

Bojownik rzeczywiście będzie jadł do "pęknięcia" ;) Dlatego musisz mu odpowiednio dozować pokarm. Lepiej jak zje za mało - w twoim mniemaniu - niż jak wrzucisz za dużo, i będzie za późno, żeby go powstrzymać od pochłonięcia wszystkiego ;)

Profilaktyczna jednodniowa głodówka, raz w tygodniu, jest często stosowana, by ryby mogły oczyścić przewód pokarmowy z resztek pokarmu. W przypadku bojowników (i nie tylko) często ratuje je to od śmierci z przejedzenia (a właściwie w wyniku chorób z tego wynikających)

Dzięki bardzo maziama za pomoc!

Zmierzyłam testem paskowym wodę z kranu- był identyczny wynik. Wnioskuje więc, że to jednak zasługa naszej kranówy. To pod korzeniem to skała, kupiona w sklepie akwarystycznym. Upewniałam się czy nadaje się dla bojownika bo przeczytałam gdzieś, że nie wszystkie są dobre. W głębi jest jeszcze kokos, przy którym bardzo upierała się moja córka :)  Pewnie dorzucę jeszcze jakąś roślinkę skoro piszesz, że można gęściej. Miałam opory czy nie zabiorę mu zbyt dużo miejsca do pływania :P

Na razie trochę naszego rybka "przegłodzę" i postaram się coś zrobić z gh i ph. Chyba podmianki z demineralizowanej wody to nie najgorszy pomysł?

Litościwie wyciągnęłam ślimaka ze słoja. Widać, że jest bardzo szczęśliwy, roślinki pewnie mniej :D

Podmianki z wody demineralizowanej to dobry pomysł :)

Spróbuj ślimaczkowi podawać pokarm ze spiruliną - szczerze polecam Tropical w płatkach Spirulina Super Forte 36%

To zaspokoi głód ampularii na składniki roślinne i troszkę odpuści roślinom ;)