Skocz do zawartości

Wybór filtra kubełkowego


Hekke
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc zgodnie z dobrym obyczajem na wstępie witam wszystkich forumowiczów.

Dawno temu, na przełomie lat 80'i 90', jako małolat miałem kilka akwariów. Hodowałem takie rybki jakie były dostępne w tym czasie czyli gupiki, mieczyki, molinezje, żałobniczki ...itp. Z czasem pojawił się nawet żółw czerwonouchy ozdobny ( oczywiście w osobnym zbiorniku;) ). Szczytowym osiągnięciem było nie tylko posiadanie ale też odhów narybku pielęgnic managuańskich, co na tamten okres uważam za swój ... niesamowity wyczyn. Ale to było dawno temu...
Jakiś czas temu znów zrodziła się myśl o założeniu akwarium. Wierciło mnie to tak długo, że stałem się posiadaczem 112l akwarium. Małe ale na początek musi wystarczyć. Zakupiłem również grzałkę aquael easy heater 150W oraz testery tertra test 6in1. Teraz pozostaje wybór flltra... Zdecydowałem, że będzie to filtr kubełkowy. W przeciągu kilku ładnych dni przejżałem całą masę stron i forów w poszukiwaniu opinii na ten temat i powiem szczerze, że skołowałem się bardzo.
Jedni polecają eheim, aquael, inni jbl, hw xxx, aqua nova xxx. Widzę różnicę w cenie ale parametry "podobne". Zdaję sobie sprawę, że cena idzie w parze z jakością i wydajnością...ale żeby aż tak? Bo różnice są naprawdę spore. Eheim, rozumiem,szczyt marzeń nawet za "moich" czasów. A reszta? Z tego co widzę po wypowiedziach to filtry droższe, "markowe", ciekną i psują się tak samo jak i te tańsze "chińskie". Proszę Was zatem drodzy forumowicze oraz użytkownicy o wszelkie opinie, które rozwiązałyby wątpliwości przy doborze odpowiedniego sprzętu. Dziękuję z góry za pomoc!
Pozdrawiam!

Wysłane z mojego LT18i przy użyciu Tapatalka

 

Dbaj o pisownię. Tematy zakładaj w  działach, a nie w ich archiwum. /darekbart

 

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Jedni polecają eheim, aquael, inni jbl, hw xxx, aqua nova xxx. Widzę różnicę w cenie ale parametry "podobne". Zdaję sobie sprawę, że cena idzie w parze z jakością i wydajnością...ale żeby aż tak? Bo różnice są naprawdę spore. Eheim, rozumiem,szczyt marzeń nawet za "moich" czasów. A reszta? Z tego co widzę po wypowiedziach to filtry droższe, "markowe", ciekną i psują się tak samo jak i te tańsze "chińskie".

Te markowe może i "potrafią" cieknąć ( chociaż sam nie miałem z tym problemu ), jednak wolę dołożyć do JBL i mieć spokój/gwarancję przez 4 lata, niż kupić taniego Chińczyka i zastanawiać się co z nim zrobić w razie awarii ( które mimo wszystko proporcjonalnie zdarzają się częściej niż w markowych filtrach.

Poza tym jakość wykonania i użytych materiałów również przemawia za markowymi filtrami.

Edytowane przez Sławek121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w identycznie litrażowo akwarium jbl e701 i jestem zadowolona, ale różnica między nim a e901 jest (już) niewielka więc dołożyłabym do e901, lepsza filtrcja (dodatkowy koszyczek na media) i gdyby kiedyś przyszło Ci mieć większe akwarium... Opinie na forach są różne ale tak jak pisał Sławek ta różnica w cenie między markowym, a "chińczykiem" to jakość wykonania, realny dostęp do serwisu oraz części eksploatacyjnych, mediów itp. Nie chce generalizować ale słyszałam u znajomego filtr kubełkowy "no name" o mniej więcej takim samym przepływie jak mój e701 i w porównaniu do mojego to był istny "traktor" ;) Warto było dołożyć choćby za tą ciszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, długość gwarancji napewno jest na plus. Zapewne serwis też. Przyglądałem się już jbl e901, midikani 800 i tetra ex 700 jak i wspomnianym chińczykom. Jednak ta gwarancja do mnie przemawia i raczej odłożę w czasie zakup i dozbieram nieco więcej środków płatniczych;-)

 

Wysłane z mojego LT18i przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednoznacznie nie da się wskazać jednego konkretnego modelu czy producenta... Pod uwagę wezmę jbl e901, tetre ex 800 plus i któregoś aquaela ( mini bądź midi bo sam już nie wiem ;-) )

 

Wysłane z mojego LT18i przy użyciu Tapatalka

 

I jeszcze mam jedno ważne pytanie. Z tego, co się oriętuję to część filtrów ma pompę wbudowaną w kubeł a część montowaną na przewodach. Ma to jakieś konkretne znaczenie czy jest to raczej coś, na co nie zwracać szczególnej uwagi?

Edytowane przez Hekke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa wbudowana jak dla mnie ma plus brak dodatkowych połączeń między kubłem a pompą, ewentualnie nie zajmuje miejsca w akwa jeśli tam ktoś montuję. Z wbudowaną pompą wymienione przez Ciebie filtr łatwiej odpowietrzyć masz specjalny przycisk do tego nie musisz zalewać/zaciągać ustami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie wybór padł na aquael unimax 250. Jeszcze pobuszuję po internecie, przejde do sklepu, dotknę, ocenię i dokładnie przemyślę. Nic na "wariata". Dziękuję za podpowiedzi i wybicie z glowy chińszczyzny bez serwisu;)

 

Wysłane z mojego LT18i przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z markowymi nie ma problemu części na aukcjach masę. Aquael mam w kostce 27l wewnętrzny 2 lata działa bez problemu. 

Lecz jeśli chodzi o grzałkę np tej firmy z serii EASYHEATER to ma przekłamanie na termostacie o prawie 4 stopnie. Serwis Aquael działa szybo bo sprawdziłem na lampie led pierwsza działała 2 dni wymienili w ciągu 48h kurierem na własny koszt.

 

Polska firma brak problemów z gwarancją do tego części dostępne 

Edytowane przez rafalik1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wybór padł na wspomnianego wcześniej unimaxa 250. Produkt krajowy, masa części, serwis z opisów przyzwoity, duża powieszchnia filtracyjna. Wydajność pozwoli mi w przyszłości zmienić zbiornik na nieco większy w razie potrzeby;)

 

Jeszcze trochę czasu minie zanim w akwarium zagości barwne życie, ale kiedy to nastąpi podzielę się z wami fotkami baniaczka:D

 

Tapnięte z mojej starej Xperii

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...