Jump to content

[240L] Co z tym fantem zrobić?

Recommended Posts

Witajcie,

Akwarium założone 06.01.2011r.  i niewiele się zmieniało, nierestartowane. :oops:

Moje 240 litrów 120x40x50:
- świetlówka dla roślin 2x30W Tropic Sun
- grzałka 300W,
- filtr HW 302, (ceramika, zeolit, torf)

- podłoże dla roślin JBL,
- moskitiera,
- żwirek serpentynit,
- otoczaki i korzeń
- piasek kwarcowy
Flora
1.Hydrocotyle Leucocephala
2.Christmas Moss
3.Echinodorus Bleherii żabienica
4.Cryptocoryne crispatula balansae
5.Anubias mini

Fauna
1 Otosek
1 gupik
50 neon inessa
krewetki amano, red Cherry, Babulti
ok 36 Helenek i Świderki

Nawożenie
CO2 z butli, potas, Fe,

Parametry
NO3- 10
NO2 - 0
GH > 16
KH- >10
Ph - 8

Niewiele się dzieje. Akwarium żyje sobie swoim własnym życiem.

Niestety, smutno, ponieważ bardzo popadło w niełaskę.

Nie było w nim jakiś znaczących rewolucji, ot bardziej lub mniej regularne podmianki wody, przycinanie a raczej ograniczanie roślin. Walka z kryptokoryną, która zdominowałam zbiornik i całe podłoże. Wypuściła mnóstwo korzeni na zewnątrz podłoża.

Dorzucone dwie gałęzatki rozmnożyły się.

Bardzo intensywnie rosnący mech po brutalnej przycince niemal zginął.

Helenki doskonale poradziły sobie z zatoczkami, niestety nigdy nie pokonają masakry w postaci świderków.

Rybki dokończyły swego żywota ale chyba (a raczej mam nadzieję) z przyczyn naturalnych

Najpierw odeszły danjo, później otoski i neonki. Właściwie jeden otosek jeszcze żyje no i cały ogrom krewetek.  Z braku żywej obsady dokupiłam kilka gupików, i to był wielki błąd. Rozmnożyły się i zaczęły gnębić krewetki. Trzeba było je oddać. Został tylko Stefan. A dlatego właśnie, że "Stefan".

.

.

.

Miesiąc temu wpuściłam 50 neonków ale jakoś nie tak.

Zamierzam się zrobić restart.

Jutro zaczynam.

Lub pojutrze...

Zamierzam wymienić podłoże, zmienić aranżacje i oświetlenie na nowe świetlówki i dodać trzecią T8.

Myślę też o automatycznym karmidle dla ryb.

Macie jakieś doświadczenie??

post-7699-0-02728600-1420128609_thumb.jpg

Edited by Agnes76

W sumie to szkoda by było kilkuletniego dojrzałego zbiornika. Podłoże co prawda jałowe, ale można sobie z tym poradzić np. pałeczkami z Tetry Initial Sticks (wciska się po prostu w podłoże, dość gęsto), albo po prostu kulkami gliniano-torfowymi.

Wywaliłabym tą dużą kryptokorynę i pozwoliłabym się tej niższej rozpanoszyć po zbiorniku. Jako że kryptokoryny nie lubią przesadzania, po restarcie różnie to z nią może być. Dorzuciłabym więcej korzeni i odsadziła je mchem.

Co do oświetlenia i obsady to już inni może się wypowiedzą.

Masz co zrobić z rybami na czas restartu, czy oddajesz wszystkie i nową obsadę planujesz?

Jakieś testy parametrów wody?

Żyjątka odłowię do małego akwarium z częścią tej wody, mam puste 80 litrów.

W zbiorniku rozrosła się 1 kryptokoryna a w podłożu przeważają jej korzenie zresztą większość z nich wylazła z podłoża. Aby zlikwidować te korzonki musiałabym je przysypać ok 2-3 cm warstwą kamyczków. Im bardziej likwiduję tę wielką kryptokorynę tym więcej produkuje korzeni. W podłożu były kulki gliniane JBL.