Jump to content

Dominujący kardynałek.


Yoshi
 Share

Recommended Posts

Posiadam akwarium 42l oraz 10 neonek (4 dorosłe w tym 3 są z tego rodzaju co ma cały czerwony brzuszek) i 4 kardynałki (1 młody samiec i 3 dorosłe w tym owy samiec i dwie samice). Samiec kardynałka goni wszystkie neonki oraz "puszy" się z jedną samiczką. W efekcie neonki cały czas siedzą za filterkiem.

Powiedzcie co zrobić, żeby się uspokoił, bo lubię tą rybkę, jednak stresuje pozostałe.

Prosiłabym o szybką pomoc ;).

Link to comment
Share on other sites

 

 

Powiedzcie co zrobić, żeby się uspokoił, bo lubię tą rybkę, jednak stresuje pozostałe.


Załóż odpowiedni zbiornik. Obecny jest za mały na same neony/ kardynałki, a co dopiero by je trzymać razem!


Agresja moze być wywołana przez nadmierny stres- za mało miejsca w akwarium, złe parametry czy nawet kiepskie umiejscowienie zbiornika.

Podaj dane o zbiorniku bo wróżyć nie potrafimy. 
Link to comment
Share on other sites

Cóż, jeżeli chodzio połączenie kardynałków z neonkami - dawniej również miałam wymieszane owe gatunki i nic się nie działo. Dopero odkąd ten jeden, konkretny kardynałek został "przygarnięty", zaczął rozganiać neonki. Tylko on.

 

Okej, to tak:

 

Zdjęcie akwarium. Nie szukajcie rybek, wszystkie siedzą za filterkiem.

 

Wysokość: 30 cm

Szerokość: ok. 23 cm

Długość: ok. 59cm

 

Światło świeci się max. 10 godzin, co do WAT itd. nie wiem- akwarium zostało kupione wraz z klapą, w której jest lampka.

 

Akwarium obecne jest +/- rok.

 

Jeżeli chodzi o wodę to jest co tydzień podmieniane 10%, raz na jakiś czas (ruski rok) te 70-80%. Woda jest uzdatniana preparatem firmy Tetra AquaSafe do wód wodociągowych według rozpiski na zamieszczonej na nim (5ml na każde 10l wody).

Podawane są również witaminy - Tropical Multimineral (10 ml na 100l wody). Jestrównież sól akwarystyczna SANITAL firmy Tropical (4 płaskie łyżeczki na 50l wody).

 

Nie mam lampy UV...chyba. ;-;

 

Czyszczone tak ogólnie jest... raz na miesiąc? Tutaj nie mamy jakiejś reguły - kiedy widzimy, że trzeba wyczyścić to czyścimy. Raz to jest po 2 tygodniach, raz po 3 itd.

Roślin nie przesadzamy, ani nie robimy generalnych "przemeblowań" w akwarium.  A tak to normalnie wyciągam je i czyszczę.

 

Mają temperaturę 23-26 stopni.

 

10 neonek i 4 kardynałki.

Wczoraj zostały wpuszczone młode 6 neonek (trzy z paskiem dopołowy i trzy z całym brzuszkiem czerwonym) i jeden młody samiec kardynałka.

Wcześniej były 4 neonki (pasek do połowy), starsze (mają raczej ponad rok- dwa lata) i 3 kardynałki (dwie samiczki i samiec), też starsze.

Wcześniej był również bojownik, jednak zachorował i zdechł (dokładnie nie pamiętam, jednak miał chyba martwicę płet czy coś a la to). Były również neonki, jednak również zdechły (białe kropki na ciele, któraś z rybek je podgryzała, jedna się tak dziwnie zgięła w pół - nie mogliśmy się patrzeć na to jak cierpi, więc poszła pod nóż). Były również glonojady - jeden młody, taki czarny - wcisnął się pod domek i tam zdechł, oraz glonojad syjamski- taki żółty. Nie wiemy czemu zdechł. Po prostu rano znaleźliśmy go martwego.

Jednak już pomijam tamte rybki - mi chodzi głównie o tego kardynałka.

 

Nie wiem co to - znajoma miała za dużo, część dała i tyle.

 

Wszystkie ozdoby widać na obrazku. Kamyki kupione w zoologicznym, specialne do akwarium.

 

Filterek wyłączany jest na noc, na +/- 6-8 godzin. Firma to Tetra, a wkład to specialna gąbka wymienna. Myty jest... raz na tydzień, dwa.

 

Rybki karmi tylko jedna osoba w domu, dostają troszkę rano i wieczorem. Mają dwie karmy- "wzmacniający pokarm jajeczny" Ovo-vit firmy Tropical (płatki) oraz "pełnowartościowy pokarm dla wszystkich ryb akwariowych" firmy TetraMin (granulki).

 

 

Link to comment
Share on other sites

A więc tak: z ryb które wymieniłeś to w tym akwarium biorąc pod uwagę tylko jego litraż, mogą ewentualnie pływać tylko neony innesa ( to te z czerwonym paskiem do połowy ) dla pozostałych gatunków to akwarium jest po prostu za małe.

 

Nie ma podanych parametrów wody, a więc tak naprawdę nie wiadomo czy są one odpowiednie, szczególnie dla neonów które powinny pływać w wodzie miękkiej i kwaśnej.

 

 

 

Filterek wyłączany jest na noc, na +/- 6-8 godzin.

I to jest bardzo poważny błąd. Filtr musi chodzić przez cały czas. Inaczej zaburzasz cykl azotowy w akwarium a to w konsekwencji może prowadzić do podtrucia ryb. Przypuszczam że gdyby woda została zbadana pod kątem NO2 i NO3 to te wartości wybiegały by poza dopuszczalne wartości.

 

Przyczyną takiego zachowania tej ryby może być stres spowodowany przebywaniem w nieodpowiednich warunkach.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Zdjęcie akwarium. Nie szukajcie rybek, wszystkie siedzą za filterkiem.


Koszmarne podłoże... Już czuje jakie masz tam parametry...

 

Wysokość: 30 cm Szerokość: ok. 23 cm Długość: ok. 59cm


Za małe na Twoje ryby.

 

Filterek wyłączany jest na noc, na +/- 6-8 godzin.


Gigantyczny błąd.I parametrów nie podałeś- pewnie nie mierzysz.

W skrócie- akwarium jest koszmarne i nie nadaje sie dla tych ryb. Chcesz coś zmienić to edukuj się w temacie akwarystyki bo Twoja wiedza na chwile obecną jest bardzo niska. 

Pomyśl nad restartem, porządną aranżacja i podłożem oraz odpowiednią obsadą. Poczytaj o filtracji w akwarium. 
Link to comment
Share on other sites

* Z wymiarów, które podałaś akwarium ma 40,7l, a nie 42.

* Na lampce powinna być informacja jaką moc ma żarówka/świetlówka.

* Podmiany powinny wynosić około 20% raz w tygodniu. Ja osobiście nie widzę najmniejszej potrzeby, żeby raz na jakiś czas podmieniać 80% (!) wody. To tylko destabilizuje zbiornik. Uzdatniacze i inne tego typu cuda nie są potrzebne.

* Po co podajesz sól??

 

[...]Czyszczone tak ogólnie jest... raz na miesiąc? Tutaj nie mamy jakiejś reguły - kiedy widzimy, że trzeba wyczyścić to czyścimy. Raz to jest po 2 tygodniach, raz po 3 itd.

Roślin nie przesadzamy, ani nie robimy generalnych "przemeblowań" w akwarium.  A tak to normalnie wyciągam je i czyszczę.[...]

Możesz to rozwinąć? Jak je czyścisz? Co wyciągasz i co czyścisz?

 

* Skoki temperatur o 3 stopnie to zdecydowanie za dużo.

* Filtr ma chodzić CAŁĄ DOBĘ!

* Przydałyby się parametry...

* Kardynałki wymagają większego zbiornika - to niewiarygodnie ruchliwe ryby. Wymiarowo - neonów nawet bym nie trzymał, chyba, że niebieskie.

 

EDIT: chłopaki pierwsi.

Edited by Miniu
Link to comment
Share on other sites

Okej, to jakie powinno być podłoże?

 

W takim razie filter nie będzie wyłączony w nocy i postaram się poszukać większego awarium. Ile mniej więcej powinno mieć litrów?

 

W sprawie temperatury to nie są gwałtowne skoki, czy ciągu doby. Ogólnie zaznaczyłam.

Link to comment
Share on other sites

Podłoże najlepiej piaszczyste. Można użyć zwykłego piach takiego choćby jak do piaskownic. Takie podłoże jest niezbędne np: dla ryb dennych jak i dla pielęgniczek

 

Ile mniej więcej powinno mieć litrów?
Ja bym Ci proponował standardowe akwarium 112 l. Ale i tak jakie rybki będą tam mogły pływać będzie zależeć od parametrów wody takich jak pH, GH, KH.
Link to comment
Share on other sites

Trzeba dodać, że nawet w 200l nie powinieneś łączyć neonów Innesa z kardynałkami z powodu innych wymagań co do parametrów wody.

http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/

 

Stawiaj największe jakie możesz. Większe  możliwości co do obsady, łatwiejsze prowadzenie baniaka i utrzymanie biologii. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...