Jump to content

Filtr kubełkowy do 60x30x30

rafalik1
 Share

Recommended Posts

Witam,

Jak w temacie potrzebuje filtra do w/w akwarium w którym będę robił restart akwarium będzie praktycznie bez roślin coś typu Malawi. 

Ze względu na pojemność i brak miejsca w akwarium postawiłem na kubełek ale potrzebuje porady i tak znalazłem takie:

1. Aquael Multikani 800 - ze standardowym kubełkiem wkład ZeoMAX PLUS czyli gąbka a pośrodku zeolit całość 1l + dodatkowo moduł BioCera MAX - porowata ceramika 600 m2/l  

Cena wraz z wysyłką to 152 pln   ewentualnie można dokupić trzeci moduł jeśli jest sens, jest to PhoMax BASIC "Wkład wydajnie chłonie z wody fosforany"  wtedy cena takiego zestawu z 3l filtracji wynosi 188 pln 

2.AQUA NOVA NCF-600 w cenie 169 przykład

http://allegro.pl/filtr-ncf-600-do-150l-kompletne-wklady-gratisy-i4878341012.html

3. HW-302 135pln + 16 wysyłka

przykład http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-hw-302-1000l-h-wklady-promocja-i4910969197.html

4. MIDIKANI 800 CENA 207,50 

http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-midikani-800-do-250l-polecamy-i4945371728.html

5. TETRA TEX EX 400  215PLN

http://allegro.pl/filtr-tetra-tec-ex-400-nowy-typ-w-24h-i4907332998.html

ewentualnie coś JBL lub EHEIM 2211 np  lecz bardziej byłem zainteresowany filtrem wraz z wkładami odpowiednim do planowanego typu akwarium bez roślin w cenie tak do około 200 pln i tu wydaje mi się pozycja 1 ze względu na różnorodność wkładów, łatwość dostępnych wręcz gotowych pojemników z wkładami.Filtr będzie stał poniżej akwarium jakieś 70 cm

Proszę o poradę bo jestem w kropce a nigdy nie posiadałem takiego filtra. Troszkę się obawiam aby nie przeciekał.

Edited by rafalik1

Czytałem o tym Minikani jest podobny do MIDIKANI  ciekawie zapowiada się  Aquael Multikani 800 tylko trochę boję się tego skręcania kubełków ;)  jeśli chodzi o cene to tak chciałem dać około 200 no może do 220 ale z pełnymi wkładami do mojego typu akwarium czyli bez roślin 

Z tańszych ponoć IKOLA jest dobrym filtrem

Z tym filtrem, to nie jest tak do końca ,że jest dobry.

Praca, nie powiem, bardzo dobra, jest cichy, wydajny, swoje robi aż nadto.

Niestety mają źle skonstruowane zawory na wężach, na których zdarzają się wycieki.

Do tego dochodzi skromniutkie wyposażenie w media filtracyjne.

Osobiście nie polecam tego filtra, i skłaniał bym się za wyborem innej marki, chociażby Eheim lub Tetra.

Co do Multikani - teoretycznie można go potem ładnie rozbudować i nada się do innego zbiornika. Im więcej łączeń tym więcej potencjalnych  problemów ale tylko potencjalnych. Więcej nie jestem w stanie powiedzieć powiem. No i cena też nie do końca fajna.

Midikani - trochę jakbyś polował na zająca granatem:D Wydajność wg mnie za duża do takiego baniaka. Po co płacić więcej i skręcać przepływ skoro można dać mniej kasy i mieć efekt taki sam bez skręcania lub z małym przykręceniem zaworka?
W takim samym zbiorniku mam Minikani 120. Deszczownica na całej długości (7 segmentów) i na 50-60% musiał chodzić bo wszystko latało. Dopiero po dłuższej zabawie dało się ustawić go na full by nie robił wirówki. Takie moje zdanie, po co przepłacać. Lepiej za tę kasę zastąp część firmowych mediów na lepsze. Więcej z tego wyciśniesz.

Ok wiec mam już dwa filtry do wyboru   Minikani 120 lub Tetra EX 600 plus  wydajność pewnie podobna za tetra przemawia wbudowana pompa i deszczownica w zestawie. Proszę o poradę który lepszy jakościowo (będzie to mój pierwszy kubełek i człowiek zawsze martwi się o wycieki itp, zastanawiam się czy na wszelki wypadek nie trzymać go w jakimś wiaderku czy misce w szafce ;)

oraz pls o poradę jakie wkłady zastosować do akwarium typu mini tanganika (z muszlowcami) 

Edited by rafalik1

To kup tą tetre. Używam Tetra ex600, i jak dotąd nie miałem z tym filtrem żadnego problemu.

E:

Wywal tylko biobale które są w zestawie, i dokup ceramiki.

Też właśnie te biobale mi się nie widzą chętnie je zamienię ;)  rozumiem że tetra ma płynną regulacje przepływu ? z tego co widzę chyba na zaworkach.

Widzę że deszczownica składa się z 2 elementów można dokupić za 8 zł trzeci możesz napisać mi ile taki jeden element ma cm ? nie mogę nigdzie znaleźć tej informacji. 

Jak przyjedzie będę potrzebował pomocy w jakiej kolejności dać wkłady pewnie

Najlepiej dać jeden kosz gąbka i wata na górę, a resztę ceramika. Im więcej biologii w kuble tym lepiej.

Tetra jest łatwa do czyszczenia, więc gąbkę sobie wyczyścisz jak Ci się przepływ zmniejszy, a watę po prostu wymienisz, nie ruszając przy tym ceramiki.

Ja myślałem aby dać tak od dołu

prefiltr 

1 koszyk pozostawiam cermikę tetry i  gąbka (tak jak fabrycznie niżej ceramika)

2 koszyk bioceramika np 1600 kulki plus gąbka (ewentualnie bez gąbki)

3 koszyk to połowa Zeolit plus gąbka/wata

biobale i węgiel aktywny to wyrzucę 

Co o tym sądzicie ? ewentualnie czy ceramikę tetry czymś zastąpić ?

Edited by rafalik1

Na dno kubła nie dawaj gąbki, tylko samą ceramikę bez gąbek, a na samą górę kubła daj gąbkę+watę, tak jak wspomniałem wcześniej, będzie łatwiej czyścić jak Ci się zapcha. W takiej konfiguracji nie będzie potrzeby ruszania ceramiki, co za tym idzie, biologia w filtrze nie zostanie ruszona.

Zeolitu też nie dawaj, bo to bardziej Ci zaszkodzi jak pomoże.

Dla przykładu; u mnie są dwa filtry, oba są z samą ceramiką, z tym że tylko w jednym na górze jest  gąbka, bez waty, brak prefiltrów. Woda kryształ, i "syfu" w toni zbyt dużo nie ma.

Ok wiec zeolit odpada a co sądzisz o bioceramice 1600 czy warto kupić np aquaela za 30pln (myślę że kulki troszkę ograniczą przepływ ale i tak mam małe akwarium wiec będzie ok) zamiast tych biobali na środkowy wkład ? 

Zwykła ceramika zostaje na dole.

tak z ciekawości EX700 w akwarium 13l ;)

https://www.youtube.com/watch?v=f0RxhcU3FxY

Edited by rafalik1