Skocz do zawartości

Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z roślinkami. Mianowicie limnophila aromatica oraz sagittaria subalata mają wygięte końcówki liści. Dodatkowo limnofila pachnąca jest blada ale rośnie. I nie wiem teraz co może być nie tak. Bo leje gotowe sole kupione na allegro (od gościa co nakleja naklejki na butelki z logiem akwarium.net) Makro 0,8ml, mikro 0,5ml i potas 0,2ml i wydaje mi się że to dość sporo, dodatkowo bimbrownia chodzi 24/h, dolewam też EC. 

Limnophila jest blada ale reszta roślinek jest dobrze chyba wybarwione. 

Moje parametry wody mierzone dzisiaj:

PH - 7,4

KH - 10'n

gh - 14'n

NO3 - między 10 a 20mg/l

PO4 - 2mg/l

 

światło to paski led około 16W, świece 10h. Od 12 do 22.. Podmiany wody to kranówka mieszana z RO. 

 

Trochę chaotycznie napisałem ale mam nadzieje że zrozumiecie... Moja głowa nie bardzo pracuje :/ 

 

Wstawię zdjęcia limnophili tylko, bo na drugiej co napisałem jest tak samo tzn tez na końcówkach.  

post-19975-0-06578800-1419963383_thumb.jpg

post-19975-0-56811400-1419963385_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 25L

2. poziom utrzymuje taki jaki mam. Dawkuje codziennie tyle samo. Chodzi Tobie o "ppm" ale ja tego nie rozumiem. Zawsze leje do wody nawóz i robie testy i utrzymuje na tym poziomie co mam.  

3. Nie wiem co z żelazem własnie bo nie mam testu i raczej nie mam na niego kasy w tym czasie. 

4. Podłoże zwykły żwirek bardzo drobny + piasek ale na nim rośnie mały heniek i jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pytanie: Co dzieje się z moimi roślinkami, zauważyłem deformację liści (patrz foto) 
2. Podaj dokładny wymiar zbiornika – 40x25x25
3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie: paski LED, zimne białe, około 16W (bynajmniej na opakowaniu tyle pisało)
4. Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik – 5 listopad ale w grudniu podajże 27go zmieniałem aranżacje bo nie przewidziałem że mi się tak rozrosną roślinki. (wodę spuściłem i dop grzebałem w podłożu, potem zalałem z powrotem ta co była w akwarium).
5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę. - co tydzień około 4 -5 L na destylowaną ze sklepu (dyskontu). parametry wody jakie mam podałem wyżej. Nie mam na żelazo ale postaram się kupić coś w krótkim czasie, czekam na przypływ kasy. 

6. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp.. - Nie
7. Czy używasz lampy UV, jeśli tak to od kiedy i ile czasu jest włączona, jaka jest jej moc. - Nie
8. Jak często „grzebiesz” w akwarium – przesadzanie roślin, odmulanie dna, czyszczenie szyb, przestawianie ozdób(korzenie, kamienie, „nurek”;P, itp.), dokładnie opisz jak wykonujesz te czynności. - odmulam raz w tyg, ale nie pcham odmulacza w podłoże, a tak poz tym to nic nie robię 
9. Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat. - 25'C grzałka z termostatem
10. Czy stosujesz jakieś nawozy, jeśli tak to jakie(firma), jak długo i w jakich dawkach/na dzień lub tydzień. - gotowe sole zakupione z allegro z od użytkownika z akwarium net MICRO MAKRO i POTAS ( dawkuje codziennie makro 0,8ml, mikro 0,6ml, potas 0,2 lub 0,4ml) jak pamiętam to EC parę kropel. (jak zużyje te sole to sam chce się pobawić w rozrabianie)
11. Czy posiadasz CO2, jeśli tak to opisz zestaw, ile podajesz CO2, ile czasu w ciągu 24h podawane jest CO2. Jeśli to "bimbrownia" to czy regularnie robiony jest zacier, jakie proporcje(opisz dokładnie) - bimbrownia CO2 24h, zacier około 150ml cukru, pół łyżeczki do herbaty sypkich drożdży, ciut więcej sody i okolo 400ml wody. mam zaworek zalożony więc leci mniej więcej tyle samo cały czas. 
12. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – zostanę zlinczowany ale mam 3 otoski, tak wiem nie do tego zbiornika i za mało. Może na wiosnę zrobię zamianę bo teraz jest za zimno na transport. Widzi mi się "ślimakarium" :)
13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji. - roślinki in vitro. 11 szt limnophili aromatica, kwadracik około 7x7 mały heniek, mniej echinodorus parvua (też zaczyna się deforować), 4 szt staurogyne repens, sporo sztuk strzałki pływającej. Były w super kondycji. Limnophila i strzałka ma zdeformowane liście i trawka zaczyna deformować, reszta rośnie ok. Mały heniek cięty co 2 tyg. Około 27.12.2014r zmieniłem aranż bo mi się za bardzo roślinki rozrosły i myślałem że problem polega na gęstości.
14. Napisz jakie posiadasz podłoże(firma), jak jest jego warstwa, czy masz substrat(firma), czy masz korzenie - jakie, kamienie – jakie, inne ozdoby – jakie. - korzeń mam z zoologicznego jeden, podłoże to żwirek zwykły a małej granulacji
15. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą. - Obecnie pracuję na kaskadzie Aquael'a mini zasypanej ceramiką (dużo nie wchodzi ale jest) 24h/7. Nie myję, jedynie rurki jak się zapchają to pod bieżącą wodą bo inaczej nic nie chce wylecieć, cały kubełek filtra nie czyszczę bo nie mam potrzeby.
16. Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm, czy dajesz karmić ryby komuś innemu. Karmie warzywami gotowanymi, zostawiam na noc, co 2-3 dni. Nie powoduje to syfu.

 

Znalazłem trochę czasu więc napisałem według schematu. Zastanawiam się też czy to nie jest też wina za mocnego światła. Mimo że to diody to jest ich sporo. Lecz z drugiej strony limnophila zaczęła by mi się chyba kolorować? W sumie to coraz bardziej deformują mi się jej liście. 

 

Mam nadzieje że schemat napisałęm w miarę.

 

Kupiłem test na żelazo, co prawda zooleka ale ważne że jakiś jest. Kolor nie odpowiada żadnej barwie patrząc od góry. Moim zdaniem wchodzi w 0,1mg/l. 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gotowe sole zakupione z allegro z od użytkownika z akwarium net MICRO MAKRO i POTAS ( dawkuje codziennie makro 0,8ml, mikro 0,6ml, potas 0,2 lub 0,4ml)

Co zawiera to makro?

 Lejesz destylkę, Twoje makro prawdopodobnie nie zawiera magnezu, przez co blokowane jest pobieranie potasu (a dawkujesz go jeszcze osobno). Prawdopodobnie tu leży Twój problem.

Żelazo możesz trochę podnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co zawiera to makro?

KNO3, MgSO4, KH2PO4.

1. A czym mógłbym podnieść oddzielnie ten pierwiastek?

2. Przestać na razie podawać Potas dodatkowo dopóki nie podniosę magnezu?

3. Do ilu podnieść żelazo? 0,25 mg/l??

 

Dzięki za zainteresowanie tematem bo limnophila mizernie wygląda :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KNO3, MgSO4, KH2PO4.

Czyli ten kto mieszał to makro to nic nie wie o chemi i nawożeniu... Dlatego po części nigdy nie polecam kupna gotowców. :)

Jak masz przeźroczystą butelkę powinieneś widzieć w niej osad lub jakieś "gluty".

To magnez wszedł w reakcję z fosforem i powstał pierwiastek, który rośliny nie potrafią rozłożyć i pobrać, więc z tego makro podajesz azot i resztki fosforu.

 

 

 

1. A czym mógłbym podnieść oddzielnie ten pierwiastek?

Kupić MgSO4 lub zacząć robić podmiany kranówą (jak masz twardą to tego tam sporo) oczywiście o odpowiednich parametrach dla obsady.

Ogranicz na razie podawanie potasu.

 

 

 

3. Do ilu podnieść żelazo? 0,25 mg/l??

Max do 0,4 mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz przeźroczystą butelkę powinieneś widzieć w niej osad lub jakieś "gluty".

No coś tam jakiś osad delikatny pływa i jakieś gluty. Jest tego niewiele ale jest.

 

1.To w sumie nie ma sensu żeby podawać to Makro? 

2. Chce zamówić sole żeby zrobić takie makro jak trzeba. Rozumiem że kupuje te 3 woreczki: MgSO4, KNO3, KH2PO4. Z tym że magnez rozrabiam osobno? 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co tydzień około 4 -5 L na destylowaną ze sklepu
podobnie nie zawiera magnezu, przez co blokowane jest pobieranie potasu (a dawkujesz go jeszcze osobno). Prawdopodobnie tu leży Twój problem.

 

Tu na pewno leży problem.

 

Raz piszesz, że lejesz 50/50 wodę, a za chwilę mówisz o destylowanej. Zdecyduj się.

 

 

 

bobasiatko696, dnia 02 Sty 2015 - 21:43, napisał: snapback.png

3. Do ilu podnieść żelazo? 0,25 mg/l??

Max do 0,4 mg/l.

 

 

Po co aż tyle przy tylu roślinach. Skończy się zielenicami. Niech spokojnie sobie podniesie do 0,05-0,1mg/l. Jak nic nie będzie się działo to można stopniowo zwiększyć.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Raz piszesz, że lejesz 50/50 wodę, a za chwilę mówisz o destylowanej. Zdecyduj się.

Masz rację.. Nie musisz się uruchamiać, po prostu zapomniałem dopisać, jakoś mi to umknęło. Mój błąd. Dobrze że go wyłapałeś.

Lałem pół na pół ale jednak twardość była zbyt duża, a że mam beton w kranie doszedłem do takich proporcji: 4L destyliki z około 2L kranówki i mam: KH - 10, a GH - 14. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ładny beton w kranie.

odbiegamy trochę od tematu ale wyobraź sobie że mam podziemia kredowe pod sobą do tego kopalnie i wszędzie do okoła jest kreda dlatego pewnie tak jest. Myślałem że na destylce ze sklepu w takim małym akwarium się wyrobie ale okazuje się że nie. Bo u mnie kosztuje 4zł najtańsza, w dodatku bańka 5L a jest jej około 4,2L w butelce. Także oszukują. Mam nadzieje że już w lutym zakupie sobie RO filtr. 

 

Wcześniej lałem samą kranówkę odstaną i non stop okrzemki i krasnale gościły u mnie, wręcz zrobiły sobie pokój z mojego akwarium. A od kiedy daje RO nie mam ani jednego najmniejszego glona. Bynajmniej na razie i oby jak najdłużej :)

 

A tak zapytam. Sole zamówiłem sobie z allegro od tego samego użytkownika co kupiłem gotowe nawozy (sypkie raczej nie beda przekombinowane a chciałem od jednej osoby i jedna przesylkE). Ale on ma jakiś kalkulator inny niż ten zulixowy. Ale to nie ma raczej znaczenia co nie? Sól to sól przecież...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A sprawdzałeś w zoologach, czy nie sprzedają wody ro?
szczerze nie pytałem ale wątpię żeby sprzedawali. A tym bardziej po takiej cenie bo w chełmskich zoologach tanio nie jest szczerze mówiąc. A tak w ogóle to jak chodzicie do zoologów to sprzedawcy pytają się was czemu chcecie coś kupić (dany lek czy coś podobnego) i starają się wcisnąć coś innego? Bo u mnie co bym nie kupował czy z karmy, nawozu czy innych pierdół to non stop ma coś do dodania od siebie :P

 

 

 

Tomek widocznie z duchem Bieluchem nie miał do czynienia,
teraz furorę. robi miś co łazi po ulicach. Duch chyba ma urlop dłuższy :P

 

 

 

Obliczenia rób w kalkulatorze Zulixa.
Okej. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, patrze mapeta opis o kalkulatorze zulixa. I punkt 4. Co mam wpisać żeby mieć w miarę dobre granice w razie czego błędu lub korekt do mojego malutkiego akwarium? 1ml wystarczy? Mam sole i jakoś chce je rozrobić. 

 

A i jeszcze jedno pytanie jak to przeliczyć na ml bo nie mam wagi na takie cudeńko. Trzeba po przecinku robić na krzyż czy mogę sobie zaokrąglić ? :P

 

podaje screena z moimi wypocinami :)

 

Przeliczyłem sobie g na ml metodą na krzyż i wychodzi mi tak:

 

Azot:

10g - 9ml

29,1 - x

 

10x = 9 x 29,1/ 10

x = 261,9 / 10 

x = 26,19 ml

 

rozumiem że robię resztę podobnie? 

post-19975-0-65161000-1420655473_thumb.png

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh to ja już nic nie rozumiem. Przelicznik brałem od mapeta z opisu. Z tym że tam było na akwarium 112L no to zmniejszyłem wszystko bo przecież nie wleje 10ml roztworu do szkła.

 

 

 

Musisz znać gęstość objętościową soli.
skoro to nie jest to co podał Mapet u siebie to nie wiem skąd to wziąć :/ 

 

A tak na marginesie nie pomagasz mi tylko mówisz co jest źle, a nie mówisz konkretnie co jak z czym i do czego żeby było dobrze, np:

 

 

Po co 1ml dziennie ?
- nie wiem ty mi powiedz. Napisałem że nie chce lać dużo żeby nie przelać bo to jest małe akwarium i początek z solami zakończę wielkim upadkiem z hukiem. Sami piszecie że mniejsza jest granica błędu w małych akwariach. 

 

 

Roztwór 500ml ?
każdy robi na 500ml to myślałem że i jak zrobię. Skoro pytasz mnie dlaczego tyle to napisz mi/ zaproponuj ile było by rozsądnie. Mam strzelać?

 

 

Robisz na 500 dni?
a to ma jakieś znaczenie? Chyba sole rozpuszczone są trwałe i nawet te 500 dni wytrzyma ten bełt. Nie wiem. 

 

Zawsze kupowałem gotowce więc nie wiem co z czym się je żeby sobie rozrobić. Nie ma jakiegoś tutoriala na yt żeby pokazane było i wytłumaczone co jak wpisać żeby to miało sens. 

 

Jakby co biorę info z tąd: http://forum.superakwarium.pl/topic/37183-obliczenia-soli-kalkulator-zulixa/

pomoże ktoś?

 

P.s oczywiście nie czuj się urażony bo wcale tego nie chciałem zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Źle kombinujesz z liczeniem. Musisz znać gęstość objętościową soli.

Żeby znaleźć gęstość objętościową trochę badań by trzeba było przeprowadzić, bo producent producentowi nie równy i kryształek kryształkowi, więc wolał bym sobie wagę kupić... By tak wszystko to miało być dokładne to testów byśmy nie robili. Cały kalkulator jest "założeniem", bo skąd ktoś by mógł wiedzieć  ile w jakimś akwarium rośliny czegoś pobiorą. Robimy po to korekty żeby te "założenia" wyeliminować. Tomek nie rób laboratorium ze zwykłego rozrabiania soli...

 

 

 

Mam takie pytanie, patrze mapeta opis o kalkulatorze zulixa. I punkt 4. Co mam wpisać żeby mieć w miarę dobre granice w razie czego błędu lub korekt do mojego malutkiego akwarium? 1ml wystarczy?

 

 

 

Moim zdaniem im większa tym mamy większą możliwość korekt jak i małą granicę błędu jak się pomylimy przy dawkowaniu i wlejemy np o 1 ml roztworu za dużo.

 

Czyli im większa dawka dzienna tym lepiej.

Przypuśćmy, że jak będziesz lał 1 ml dziennie i któregoś pierwiastka będzie dużo za dużo, jak ten 1 ml dziennie podzielisz na 6 ?

 

 

 

Napisałem że nie chce lać dużo żeby nie przelać bo to jest małe akwarium i początek z solami zakończę wielkim upadkiem z hukiem. Sami piszecie że mniejsza jest granica błędu w małych akwariach.

Przelać dzienne dolewki rzędu 50 ml? Serio? :)  Zakończysz z hukiem jeszcze większym jak nie będziesz miał możliwości korekt.

To fakt, małe akwaria wybaczają mniej błędów, ale w tym wypadku Ty sam się w nie wpędzasz.

 

 

 

każdy robi na 500ml to myślałem że i jak zrobię. Skoro pytasz mnie dlaczego tyle to napisz mi/ zaproponuj ile było by rozsądnie. Mam strzelać?

500 ml dzienne dawki 10 ml i masz na 50 dni, czyli ponad 1,5 miesiąca.

 

 

 

a to ma jakieś znaczenie? Chyba sole rozpuszczone są trwałe i nawet te 500 dni wytrzyma ten bełt. Nie wiem.

Prosty przykład, weź namocz suchy słonecznik. Który dłużej wytrzyma wysuszony czy ten namoczony?

 

 

 

Zawsze kupowałem gotowce więc nie wiem co z czym się je żeby sobie rozrobić. Nie ma jakiegoś tutoriala na yt żeby pokazane było i wytłumaczone co jak wpisać żeby to miało sens.

Na prawdę miał bym jakiś filmik krok po kroku zrobić i wrzucić na YT? Serio? Ja myślałem, że prościej się tego już nie da wytłumaczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli im większa dawka dzienna tym lepiej. Przypuśćmy, że jak będziesz lał 1 ml dziennie i któregoś pierwiastka będzie dużo za dużo, jak ten 1 ml dziennie podzielisz na 6 ?

głównie o to mi chodziło. I to że sól soli nie równa to też nie wiedziałem. Myślałem że to jedna chwała. Ogólnie dzięki że jesteś na forum bo wszystko fajnie tłumaczysz. Poszukam dzisiaj małej wagi i spróbuje jeszcze raz policzyć wszystko :)

 

 

Przelać dzienne dolewki rzędu 50 ml? Serio?   Zakończysz z hukiem jeszcze większym jak nie będziesz miał możliwości korekt. To fakt, małe akwaria wybaczają mniej błędów, ale w tym wypadku Ty sam się w nie wpędzasz.

po to mam was i pytam bo kto jak nie wy mi pomożecie :)

 

W razie czego będę dalej pisał :) Muszę jakoś odrodzić moją limnophile bo źle z nią :/

 

 

Dobra przechodziłem całe miasto prawie i nie ma wagi. Nie wiem gdzie szukać w jakich sklepach. Połażę dzisiaj po dyskontach może coś będzie. 

 

Ale mam pomysł taki, powarzyłem woreczki i waga się zgadza, przesypałem dla przykładu azot do strzykawki i 100g ma 87ml, czyli 10g to 8,7ml. 

Ustawiłem w kalkulatorze dawkę codzienną na 6ml i ilość sporządzanego roztworu 100ml (kupiłem sobie takie buteleczki).. i wyszło że mam dodać 1,9g KNO3 na 100ml wody. I po przeliczeniu metodą na krzyż:

10g - 8,7ml

1,9g - x

 

10x=8,7 x 1,9

x= 16.53/10

x= 1,65ml. W zaokrągleniu mogę odmierzyć strzykawką 1,6ml. 

 

 

Czy to już jest bliżej prawdy ta gęstość objętościowa soli? :P

 

Bo jak nie to będe dalej kombinował i szukał wagę na siłę, a może wy napiszecie w jakich sklepach można szukać takiej malutkiej wagi bo w sumie w takich domowych sklepach mają duże od 50zł do 100zł. A mi chodzi o taką kieszonkową...

 

W tym drugim kalkulatorze też KNO3 przelicza 10g na 9ml. Jak z założenia Mapeta w opisie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już mam :D co jak co ale w carrefourze nie wiedziałem że kupie :P W sumie przez przypadek bo byłem w wc i tak mnie coś tknęło :P Kupiłem kuchenną też z dokładnością do grama w sumie do domu też się nada  :) Tak więc biorę się do działania :)

 

Poprawiłem swoje wypociny :) Może tak być? 

post-19975-0-28767200-1420739207_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...