Jump to content

Kirysek Panda (Corydoras panda)


nick1234
 Share

Recommended Posts

Kirysek panda  Corydoras panda

 

 

post-15884-0-79873100-1419873943.jpg

 

Rodzina: kiryskowate (Callichthyidae )

Występowanie: Zamieszkuje Amerykę Południową - obszary piaszczystych i spokojnych rzekach i strumieni w górnej części Amazonki (obszar Peru), w dorzeczu Ukajali.

 
Długość: ok 4 cm.

Dymorfizm płciowy: Ciało ryb jest szaro różowe z ciemną plamą przechodząca przez oko, której ryba zawdzięcza swą nazwę, druga plama u nasady ogona, trzecia – na płetwie grzbietowej. Płetwy w kolorze ciała. Samice są większe i pełniejsze w partii brzusznej, samce są bardziej drobne, możliwość odróżnienia płci dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej samic. Jak wszystkie kiryski, pandy posiadają delikatne wąsiki którymi przekopują piaszczyste dno oraz są przystosowane do oddychania poprzez jelito- na spodniej części brzucha można zauważyć otworek, który służy do tego celu.

Usposobienie: przyjazna, ciekawska rybka przebywająca głównie w strefie dennej. Jest rybą stadną dlatego należy ją trzymać w większych grupach min 6 sztuk. Wtedy jest bardziej pewna siebie i aktywna. Mogą być trzymane w akwariach biotopowych jak i ogólnych. Nie przejawiają zachowań agresywnych zarówno do swojego gatunku jak i innych ryb. Jest to dość odporna i łatwa w hodowlii ryba.
 
Akwarium: Minimalna wielkość zbiornika to ok. 60 litrów.Temperatura 22-24*C, PH 6-7,2, preferuje wodę miękką do średnio twardej z dodatkiem garbników.W temperaturze powyżej 25*C krócej zyją, w dobrych warunkach potrafią dożyć nawet 10 lat.
Kiryski są rybami przekopującymi dno w poszukiwaniu pożywienia dlatego ważne jest aby na podłożu był piach. Ostry żwir czy bazalt może uszkodzić ich ciało oraz delikatne wąsiki. Piach u kirysków podobne jak u pielęgniczek pełni również funkcję oczyszczającą skrzela z bakterii. Akwarium powinno być miejscami gęsto zarośnięte, urozmaicone, zawierać dużą ilość kryjówek, naturalnych ozdób w postaci korzeni, kokosów, kamieni itp. Przy ich wyborze bardzo ważne jest sprawdzenie aby nie posiadały one ostrych krawędzi. Ze względu na możliwość oddychania tych ryb również powietrzem atmosferycznym powinniśmy im zapewnić dostęp do powierzchni wody. Kiryski lubią na dnie suszone liście np. dębowe, wymieniane co kilka tygodni.
Kiryski są wrażliwe na złą jakość wody dlatego też należy pamiętać o regularnych podmianach oraz czystość w akwarium – zalegające, duże zabrudzenia podłoża mogą skutkować infekcjami wąsików tych ryb.

 
Rozmnażanie: Ryba jajorodna, do tarła może dochodzić w awarium ogólnym jak i tarliskowym. Akwarium tarliskowe powinno mieć piaszczyste dno, wystarczającą ilość miejsc oraz kryjówek w których ryby mogą złożyć ikrę.Należy również pamiętać o zabezpieczeniu wlotu filtra. Do tak przygotowanego akwarium przenosimy grupę ryb z przewagą samców.Ryby można pobudzić do tarła reguralnie podmieniając wodę oraz karmiąc wyłącznie żywym pokarmem. Gdy zauważymy,że samice poszerzyły się partiach brzusznych podmieniamy w godzinach porannych ok 50% wody na chłodniejszą ok 21*C i zwiększamy jej przepływ - symulując tym samym porę deszczową podczas której ryby te przystępują do tarła w warunkach naturalnych. Proces powtarzamy do chwili wywołania tarła które zaczyna burzliwa pogoń samców za samicą. W niektórych źródłach można znaleźć informację że po obniżeniu temperatury, należy ją stopniowo podnosić do około 24*C.
Samica po wyborze samca podpływa do jego otworu analnego i razem tworzą układ w kształcie litery "T" Wkrótce po tym samica tworzy ze swych płetw brzusznych kieszonkę, w którą składa kilka ziarenek ikry. Samiec podpływa do samicy i wydziela nasienie, które ta połyka. Po przejściu przez układ pokarmowy nasienie zostaje wydalone do kieszonki z ikrą i w ten sposób następuje zapłodnienie. Samica przykleja zapłodnione jajeczka do płaskich powierzchni akwarium (kamienie, liście, szyby itp.)  Jajeczka są stosunkowo duże i przypominają białe bąbelki. Rodzice nie opiekują się ikrą i po tarle należy je odseparować aby jej nie zjadły, co na szczęście nie zdarza się dość rzadko. Dopuszczając do tarła w akwarium ogólnym w obecności innych gatunków ryb należy pamiętać, że ikra stanowi łatwy pokarm. Ikra jest wrażliwa na infekcję dlatego należy często wymieniać wodę i dbać o jej czystość. Spleśniałe i niezapłodnione jajeczka należy regularnie usuwać. Do wody w akwarium tarliskowym można dodać kilka kropel środka przeciw pleśniowego np. Trypaflaviny. Młode wylęgają się po ok 3-5 dniach i początkowo odżywiają się zawartością woreczka żółtkowego, karmienie rozpoczynamy po ok 1-2 dniach, nicieniami mikro lub artemią. Po kolejnych 3-4 dniach młode zaczynają żerować w poszukiwaniu jedzenia.


Pokarm: ryba wszystkożerna, należy zapewnić jej urozmaicony pokarm. Chętnie przyjmuje pokarm żywy, mrożony jak i suchy w postaci granulek i tabletek dla ryb dennych. Kirysek chętnie zajmie się pokarmem opadłym na dno, którego nie zdążyły zjeść inne ryby.

Ciekawostka: Kiryski przystosowane są do pobierania tlenu znad powierzchni wody przez jelito, w tym celu można zaobserwować ich szybkie wynurzanie się z dna i dlatego należy zapewnić im dostęp do tafli wody.
 
Autor opracowania: V_i
Autor zdjęć: V_i

post-15884-0-79873100-1419873943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...