Jump to content

Akwarium bez roślin 60x30x30

Recommended Posts

Witam.

Jak w temacie, postanowiłem zmienić dotychczasowe akwarium na typ malawi/tanganika. 

Akwarium jakie posiadam to 60x30x30, oświetlenie 2x Eheim LED 7w plus grzałka 50w, filtr aquael fan mini plus.

Posiadam aktualnie 7 neonków + 1 gupik,  rośliny podłoże na substracie (nie wiem jakim).

Plan mam taki aby zrobić akwarium bez roślin z białym piaskiem wapiennym (mam nadzieje że będzie ok) + konstrukcja z kamienia do tego tło granatowe bądź czarne. 

I mam pytanie, czy znajdą się rybki, które mogą tam żyć bez roślin itp. np. neonki mogą zostać ? Chodzi mi o ryby do tego akwarium na większe nie mam miejsca i tak. 

Oraz czy z racji, że nie ma roślin powinienem zmienić filtr np na zewnętrzny z dodatkowymi wkładami ? Jeśli tak jakie wkłady powinny być aby zachować równowagę biologiczną  ? (MULTIKANI 800 o tym modelu myślałem).

Proszę o wszelkie porady oraz sugestie jak wygląda utrzymanie takiego akwarium łatwiejsze/trudniejsze niż normalne oraz inne cenne wskazówki. 

Niech się eksperci wypowiedzą ale akwarium bez żadnej roślinki? Z tego co wiem to roślinki są potrzebne bo dają tel, oczyszczają wodę. Ja sobie nie wyobrażam tego, no ale jak pisałem wcześniej niech się eksperci wypowiedzą bo ja jestem zielony w temacie.

Pozdro

Jak jesteś zielony w temacie, to po co się wypowiadasz pisząc bzdury? Mapet

Licz się z tym, że jak wsadzisz wapień to woda beton będzie więc neon odpada. A czy myślałeś o muszlowcach? Jest tu na forum kilka fajnych tematów o tych rybkach w 54L i podobne.

Wysłane z mojego Xperia Z2 przy użyciu Tapatalka

Ryby najlepiej czują się w akwariach w których odzwierciedlone jest ich naturalne środowisko wiec jeśli chcesz stworzyć biotop Tanganika to pomyśl o rybach z tego biotopu np. muszlowce. Oczywiście aranżacja akwarium to jedno, ale pozostają też pozostałe warunki które musisz rybom zapewnić np. parametry wody, temperatura itd. W akwarium nie muszą rosnąć rośliny ale z tego co wiem to tanganika wymaga dobrej filtracji więc może warto pomyśleć o dobrym filtrze np. kubełkowym. Zobacz u Pleya jest fajna Tanganika z której mógłbyś zaczerpnąć inspirację http://forum.superakwarium.pl/topic/44323-120l-tanganika-cameron-bay/

Edited by V_i

Jasne ze zmienię obsadę jesli jakas do tej wielkości akwarium znajdę. Muszlowce rownież mi sie podobają rybki ktore mam oddam znajomemu. Bardziej niż o obsadę martwię sie o filtrację czy to co mam czy raczej filtr z wkładami moze lampa uv ? I jak wyglada utrzymanie tego typu akwarium pozbawionego roślinności.

Dbaj o pisownię.

/ Luna

Akwarium bez roślin nie jest wielkim problemem. Kwestia biotopu i wielkości akwarium.

Jeżeli planujesz taki, a nie inny piasek to licz się z tym, że Neony do tego akwarium pasować nie będą. Propozycja Tanganiki jest jak najbardziej na miejscu. 

Muszlowce są ciekawe, ładne i nie duże tak więc pomyśl o nich.

Muszlowce jak najbardziej tak, lecz na początek muszę je założyć i przygotować ;).

Wizję miałem taką, aby dać biały piasek plus skałki ciemniejsze. Ewentualnie można pomyśleć o czarnym podłożu, plus białe skałki ułożone w fajny wzorek.  Są też podłoża typu AQUARIUM SUBSTRATE ANTRAZIT, co pochłania szkodliwe związki. Jest sens stosować coś takiego zamiast roślin które je pochłaniają?

Co do filtra, czy taki multikani 800 wystarczy ? Ewentualnie można do niego dokupić za 30 pln dodatkowy pojemnik, tylko z jakim wkładem do tego typu akwarium? Są dostępne takie ZeoMAX Plus, CarboMAX Plus, BioCeraMAX Pro 600, PhosMAX Basic, tylko które ?

Regulamin - Pisownia 6.1. Na forum dbamy o poprawność języka polskiego.

andy102

Prosze więc o inne propozycje filtra ? Oraz wkładów do tego typu akwarium.
Ze swojej strony dodam że zainteresował mnie EHEIM classic 2211 lub z serii Aquacompact Nie mam specjalnie dużo miejsca na kubełek a ten rozmiarami mi pasuje. Kwota jaka chciałbym przeznaczyć na filtr to maksymalnie 200pln ewentualnie może wewnętrzny  EHEIM Biopower z dwoma koszyczkami tylko chyba zajmuje sporo miejsca w akwarium

Edited by rafalik1