Skocz do zawartości

[105L] Azjatyckie klimaty


vatone
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

Niedawno zresetowałem akwarium, oddałem przerośnięte ryby i postanowiłem zabrać się porządnie za zbiornik.

Na dnie podłożę dla roślin, na to żwirek, na to drobniutki żwirek.

Grzałka 100W Aquael, filtr Aquael 500.

 

pH. ok 7.3, 

twardość ok. 180mg CaCO3/l

mam zamiar oba te parametry obniżyć poprzez dodanie wody przesączonej przez filtr przez torf.

Światło 2x18W.

 

Flora- trochę nurzańców, żabienic, kryptokoryna i anubias.

Fauna (na razie):

zbrojnik niebieski 1szt

piskorek Kuhla 5szt

prętnik karłowaty 1+1 (będzie jeszcze jedna samiczka, lub nawet dwie, bo samiec jest dość agresywny)

 

zamierzam jeszcze dokupić

razbora klinowa 8 szt

i to będzie cała obsada.

 

Po resecie akwarium dojrzewało przez 3 tygodnie. W środku było zaledwie kilka małych ślimaczków. Tak prezentowało się tydzień po zalaniu:

Y8b9Yue.jpg

A tutaj jeden z pierwszych mieszkańców:

obH2z6T.jpg

 

Po 3 tygodniach doszły piskorki, zbrojnik i prętniki. 

Piskorki: siedzą pod korzeniami, albo w cieniu roślin, ale wychodzą jeść :)
N6kz9XI.jpg
hMUtSWW.jpg
iBdA0HD.jpg
 
Samiczka prętnika:
9O2ZUBt.jpg
 
No i przepiękny samiec:
bsj2qYq.jpg
4OBQ8Cn.jpg
 
Zaskoczeniem jest dla mnie fakt, że samiec buduje gniazdo zaledwie po kilku dniach pobytu w zbiorniku!
7MyGJIE.jpg
 
Pytanie nr 1: nie nawożę nic w akwarium. Powinienem? Bo niektóre rośliny wyglądają tak, i nie wiem co jest przyczyną.
 
Teraz moje pytanie nr 2: czy dokupić jedną, czy dwie samiczki prętnika? Bo ten samiec co kilka minut podpływa do samiczki i ją przepędza. Ona się trzyma na drugim końcu zbiornika, ma się gdzie schować w liściach albo korzeniu, ale dobrze by było gdyby agresja tego samca się trochę rozłożyła...
 
Pozdrawiam i liczę na porady dla początkującego.
Edytowane przez vatone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie nr 1: nie nawożę nic w akwarium. Powinienem? Bo niektóre rośliny wyglądają tak, i nie wiem co jest przyczyną. http://i.imgur.com/Pdmzfpy.png


Braki makro. Śmiało możesz lać węgiel i potas + jakiś gotowy nawóz makro.

 

mam zamiar oba te parametry obniżyć poprzez dodanie wody przesączonej przez filtr. 
 Rozumiem że RO ;)  Wtedy w zależności ile będziesz jej mieszał, pomyśl o mikro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Braki makro. Śmiało możesz lać węgiel i potas + jakiś gotowy nawóz makro.

 

 

 Rozumiem że RO ;)  Wtedy w zależności ile będziesz jej mieszał, pomyśl o mikro.

 

 

Dzięki wielkie za odpowiedź! Jutro zaopatrzę się w te składniki :)

Co do tego obniżenia parametrów, to źle napisałem, chodzi mi o przesączenie wody przez torf, nie filtr. Nie mam RO.

Chyba się to nazywa armata torfowa, ok. 5L wody przepuszczonej przez torf ładnie obniża pH i twardość, dodatkowo wprowadza garbniki i nadaje wodzie ładny bursztynowy kolor, co dodatkowo oddaje naturalne warunki Azji.

 

No a jak z tymi prętnikami? Dokupić jedną samiczkę? A może dwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dzisiaj prezentuje się akwarium:


Po świętach dołożę więcej roślin.

 

Zrobiłem też zdjęcie zbrojnikowi, który raczej rzadko wychodzi za dnia- jego zwyczajem jest spanie pod korzeniem cały dzień, natomiast w momencie zgaszenia światła wychodzi natychmiast :) widać też kilka piskorków.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Wpuściłem dzisiaj rano 11 razbor espei (espei czy klinowych- nie jestem pewien!). Jest wieczór a 2 pary już atakują spodnią stronę liści i próbują składać ikrę. Wczoraj miałem też tarło prętników. Mimo wielokrotnego wycierania się pod gniazdem ikry nie złożyły, ktoś wie co może być przyczyną? Może samiczka za młoda? 

Kilka zdjęć.

C5KS4ij.jpg 

 

mLHjw6U.jpg 

 

ffWuEkd.jpg

 

ML6CZH4.jpg 

 

uiSrsCb.jpg 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kupiłem chorą samiczkę, to co wziąłem za mechaniczne uszkodzenie płetwy okazało się jakąś zarazą. Choroba przeniosła się na pozostałe 2 prętniki i niestety szybko je zabiła. Nie pomógł środek antybakteryjny. Co dziwne, innym rybom nic nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś inne teraz planujesz? Baniak wizualnie mi się podoba. Dodałbym może tylko jakiegoś Microsorium na korzeń w kształcie rekina :)

Szkoda, że jest żwirek bo można by w innym przypadku pomyśleć o kierunku akwarium z pielęgniczkami ;)

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, nie wiem co by dać do obsady. Może po prostu dokupiłbym jeszcze z 5 razborek? Są bardzo wdzięczne i przyjemnie się je obserwuje. Ale nie chciałbym zrobić zupy rybnej, więc na razie zostaje tak jak jest.

W zasadzie można by tu dać np. samca bojownika, tak myślę? Pasowałby do tej wody i do biotopu Azji. Tak, pielęgniczki odpadają. Co bym tu jeszcze mógł dać? Nie wiem. Jak masz jakiś pomysł, podziel się :)

 

Przy okazji: jak nazywa się ta drobnolistna roślinka? Jedna jest zasadzona po lewej stronie, druga bardziej w centrum z tyłu.

Edytowane przez vatone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mała aktualizacja:

8sax6jf.jpg

 

Nie dodałem nic do razborek na razie, i w akwarium jest nieco pusto, szczególnie że rośliny się mocno rozrosły a rybki lubią się schować w zaroślach, zastanawiam się nad dodaniem tu np. bojownika i kilku razbor, tak aby było ich około 15. Cieszy mnie jednak brak glonów, szybki wzrost roślin, szczególnie kryptokoryna wygląda fantastycznie! Akwarium osiągnęło pewną równowagę, nie trzeba w zasadzie nic robić oprócz cotygodniowej podmiany wody i odkurzania i wygląda świetnie.

Edytowane przez vatone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crypcia na środku rzeczywiście wygląda bardzo efektownie. Nurzaniec jest naprawdę spory :) Do takiego akwa lepiej wyglądałby trochę o cieńszych liściach ale tak czy inaczej jest ładnie  :) Myślę, że na takie akwa 15 razborek możesz dać. Zamiast bojka może harem prętnika? :) Oczywiście jak kto lubi.

 

Edit: Przepraszam. Dopiero teraz doczytałem, że prętniki już miałeś. :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak go kupiłem to miał dość cienkie liście, a jak zacząłem laś potas i węgiel to się zrobiły ogromne. Niektóre z liści obiegają całe akwarium nawet 2 razy, jak się wyciągnie z wody to mają ponad metr długości.

 

Niestety żabienica która jest za kryptokoryną przestała rosnąć- całkowicie. Ale czytałem że tak się zdarza gdy posadzi się te dwie rośliny obok.

 

A prętniki to są super, ale chyba zbyt delikatne i chorowite. Nie wiem, co innego można by tu dać do tego akwa, jak nie prętniki albo bojka?

Edytowane przez vatone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...