Skocz do zawartości

dziwnie szybki rozrost limnobium


krewetek01
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam,

Ostatnio kupiłem do mojego akwarium limnobium pływające. Zadziwił mnie błyskawiczny rozrost tej rośliny - w ciągu 5 dni niektóre z jej korzeni wydłużyły się nawet o 12cm, każdy z kupionych egzemplarzy wypuścił też już rozłogi. Poczytałem w internecie i znalazłem taki tekst:

 

Limnobium, podobnie jak hiacynt wodny, zachowuje się jak pływający odciągacz biogenów, czyli substancji pokarmowych zawartych w wodzie sadzawki. Ten nadmiar rozpuszczonych nawozów szybko zagospodarowałyby glony powodując zakwity. Znacznie bardziej elegancko, przy pomocy ukrytych pod wodą imponujących korzeni, zrobi to limnobium.
 - http://sadzawka.pl/Limnobium_spongia-Limnobium_gabczaste

 

 Co mam przez to rozumieć? Limnobium odsysa nadmiary, które zostałyby zagospodarowane przez niechciane glony, czy "kradnie" wszystko innym roślinom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logika podpowiada, że limnobium nie zwalnia z pobieraniem składników pokarmowych, gdy ich poziom w zbiorniku spada poniżej "nadmiaru". Jest po prostu jedną z tych roślin, które szybko się do nich "dobierają", nie zostawiając pola do popisu glonom, które również znane są z szybkiego zużywania składników pokarmowych. 

Skoro więc limnobium "kradnie" pokarm glonom, to i innym roślinom w akwarium. Jeśli więc nie zapewnisz stale wysokiego poziomu tych składników w odzie, podejrzewam, ze inne rośliny zaczną głodować.

Ale to tylko takie moje przypuszczenia, wynikające z logiki.

Powinien się wypowiedzieć ktoś, kto ma lub miał limnobium u siebie i orientuje się, jak to było lub jest z poziomem składników pokarmowych w jego akwarium. Czy inne rośliny na tym nie cierpiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...