Jump to content

dziwnie szybki rozrost limnobium


krewetek01
 Share

Recommended Posts

 Witam,

Ostatnio kupiłem do mojego akwarium limnobium pływające. Zadziwił mnie błyskawiczny rozrost tej rośliny - w ciągu 5 dni niektóre z jej korzeni wydłużyły się nawet o 12cm, każdy z kupionych egzemplarzy wypuścił też już rozłogi. Poczytałem w internecie i znalazłem taki tekst:

 

Limnobium, podobnie jak hiacynt wodny, zachowuje się jak pływający odciągacz biogenów, czyli substancji pokarmowych zawartych w wodzie sadzawki. Ten nadmiar rozpuszczonych nawozów szybko zagospodarowałyby glony powodując zakwity. Znacznie bardziej elegancko, przy pomocy ukrytych pod wodą imponujących korzeni, zrobi to limnobium.
 - http://sadzawka.pl/Limnobium_spongia-Limnobium_gabczaste

 

 Co mam przez to rozumieć? Limnobium odsysa nadmiary, które zostałyby zagospodarowane przez niechciane glony, czy "kradnie" wszystko innym roślinom?

Link to comment
Share on other sites

Logika podpowiada, że limnobium nie zwalnia z pobieraniem składników pokarmowych, gdy ich poziom w zbiorniku spada poniżej "nadmiaru". Jest po prostu jedną z tych roślin, które szybko się do nich "dobierają", nie zostawiając pola do popisu glonom, które również znane są z szybkiego zużywania składników pokarmowych. 

Skoro więc limnobium "kradnie" pokarm glonom, to i innym roślinom w akwarium. Jeśli więc nie zapewnisz stale wysokiego poziomu tych składników w odzie, podejrzewam, ze inne rośliny zaczną głodować.

Ale to tylko takie moje przypuszczenia, wynikające z logiki.

Powinien się wypowiedzieć ktoś, kto ma lub miał limnobium u siebie i orientuje się, jak to było lub jest z poziomem składników pokarmowych w jego akwarium. Czy inne rośliny na tym nie cierpiały.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...