Jump to content

Kilka pytań na początku


Recommended Posts

Witam, w związku z wymuszoną przerwą w wędkowaniu i przeprowadzką chcę założyć akwarium. Myślałem nad szkłem o poj 70-100l , jednak ze względu na koszty zdecydowałem się na 72. Szukałem gotowych zestawów i mam możliwość kupna szkła 72l z pokrywą 2x24W wraz z filtrem Eheim Proffesional 2224 filtr ma 4 lata. Czy to będzie dobrze dobrany zestaw na początek?

 

Drugie pytanie dot pokryw. Jest jakaś pokrywa do 72l z dwiema świetlówkami? Bo z tego co widzę cholernie ciężko coś znaleźć... Chyba że macie namiary na kogoś kto przerabia i jest z warszawy.

 

Czy koszty utrzymania 100l będą dużo większe od 72l?

 

Planowani mieszkańcy to na pewno harem bojowników plus dodatki , ale o tym później i sporo drobnych roślin, na razie zgłębiam temat w wolnych chwilach.

proszę o pomoc i zweryfikowanie czy myślę w dobrym kierunku bo to jak wędkarstwo, temat rzeka i ciężko wejść samemu nie popełniając wielu błedow.

Link to comment
Share on other sites

Koszt w porównainiu obu będzie niewielki, jeśli chodzi o cały zestaw to 72 l z całym wyposażeniem + jakaś ,,półka,, będzie wynsić około 500 zł, a 100l do 700zł myślę, że więcej za to nie zapłacisz.

Edited by Luna
Dbaj o pisownię.
Link to comment
Share on other sites

 

 

72l z pokrywą 2x24W
To daje prawie 0,7W / L , a to jest za dużo jak dla ryb.

Tak jak pisze zibi6 akwarium 100 l, a właściwie112 l bo to jest standardowy litraż takiego akwarium daje większe możliwości co do dobrania obsady, a koszt zakupu i utrzymania nie powinien być wiele większy niż przy akwarium 72 l.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Drugie pytanie dot pokryw. Jest jakaś pokrywa do 72l z dwiema świetlówkami?

A myślałeś o dobraniu lampy oraz szkła zamiast pokrywy?
Osobiście przekonałem się, że gotowa pokrywa z świetlówką 24w kosztowała więcej niż sama lampa 24w + szkło od szklarza... dla ciebie wziąłbym 35w lampę i by było ok, no chyba, że planujesz zrobić rośliniak... ale wtedy to tak jak pisze splend.

Link to comment
Share on other sites

Szkło jako pokrywa ma niestety to do siebie, że całkiem skutecznie odbija światło. W sieci roi się od fotorelacji z konstruowania pokrywy DIY za niewielkie pieniądze - jeśli autor tematu ma troszkę czasu i chęci to zachęcam bardzo gorąco. Satyfsakcja gwarantowana :)

Link to comment
Share on other sites

Najchętniej to zrobiłbym swoją pokrywę ale nie mam ani miejsca ani narzędzi w nowym mieszkaniu więc na wstępie to odpada. Kupiłem zestaw aquaela 72l w bardzo okazyjnej cenie, bez śladów użytkowania, prawie nowy, więc ten rozdział jest już zamknięty. Miałem bardzo mało czasu na decyzję więc zaryzykowałem. Kupiłem go w cenie przeciętnego zwykłego akwarium 72l z pokrywą na allegro a mam taki zestaw http://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/kompletne-zestawy-akwariowe-szafki/2-brillux#dane-techniczne

Mam nadzieję że światło nie będzie zbyt mocne, czy popełniłem błąd?.

 

Dzięki za zainteresowanie tematem pany. 

 

edit. o kurde, właśnie czytam że mogę dla ryb zrobić solarium. Czy mogę zmienić lampy na 2x15W? Zwykłe świetlówki np takie jak te moge zakupić i zmienić za moje?

Edited by ryba042
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...