Skocz do zawartości

Jak zapewnić odpowiednie warunki bojownikowi?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Chcę urządzić kawalerkę dla bojownika i tutaj moje pytanie jak to właściwie zrobić?
Chodzi mi dokładnie o wystrój:
1. Jakiego typu rośliny dać w takim zbiorniku?
2. Co poza roślinami?

3. Jakie podłoże i czy ma ono w ogóle znaczenie dla bojka? 
4. Jakie oświetlenie? Intensywne czy też nie? Może jakaś szczególna barwa?
Jakieś rady i złote myśli co do takiej kawalerki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślin to zależy czy chcesz biotopowo czy jak leci . Na pewno bym dał coś pływającego na taflę wody. Na dno zwykły piasek do piaskownicy i k ulki gt by go trochę wzbogacić dla roślin. Oświetlenie niezbyt intensywne, daylight 865 będzie ok. Niezbyt duży ruch wody . Bojownik nie lubi pralki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny nie pytaj jakie tylko ile i oto moja odpowiedz dużo dużo i jeszcze raz dużo roślin bojowniki lubią gdy jest gdzie popływac wśród roślin. Oprócz roślin możesz dorzycic jakiś korzeń i kamienie. Bojownkiki lubią jak jest się gdzie chowac. Podłoze niema znaczenia jakie ale jak chcesz obsadzic akwarium dużą liczbą roślin to jakis żwirek powinien wystarczyc. Skoro będzie dużo roślin to oświetlenie może byc intensywne a poza tym bojownik wspaniale wygląda w takim oświetleniu. Złote myśli to może korzenie i kamienie obsadzone mchem będzie wspaniale wyglądac i bojownik będzie się czuł lepiej.

 

Na forum wymagana jest poprawna pisownia i używanie polskich znaków diakrytycznych.

Intensywne oświetlenie?

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]oświetlenie może byc intensywne a poza tym bojownik wspaniale wygląda w takim oświetleniu.[...]

Być może ładnie się prezentuje, ale nie oznacza to, że dobrze się w takiej solarce czuje. U mnie wszystkie bojowniki jakie miałem (a razem było ich naprawdę dużo) zachowywały się zdecydowanie żywiej przy ciut słabszym świetle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiesz co to jest przesycenie tlenem, i jakie są tego skutki?

Ha ha tego jeszcze nie było. Nie dawajcie za dużo roślin do akwarium, bo wam się ryby przesycą tlenem he,he.

 

 

Edit: Chyba, że chodzi o właściciela żeby się nie przesycił tlenem? He,he jeszcze większa beka :lol:

Sorry, nie mogłem się powstrzymać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przesyceniu wody tlenem i innymi gazami mówimy, gdy stężenie rozpuszczonego tlenu w wodzie jest większe niż w atmosferze (przy takiej samej temperaturze i ciśnieniu). Zjawisku temu sprzyja min. wzmożone procesy fotosyntezy. Jego skutkiem jest tzw. choroba bąbelkowa inaczej gazowa ryb. Stężenie tlenu w wodzie nie powinno przekraczać 15 mg/l ale oczywiście nie trzeba zaraz mierzyć i się stresować ;) Wystarczy zachować umiar jeśli chodzi o rośliny tak jak pisał Darek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przesyceniu wody tlenem i innymi gazami mówimy, gdy stężenie rozpuszczonego tlenu w wodzie jest większe niż w atmosferze (przy takiej samej temperaturze i ciśnieniu). Zjawisku temu sprzyja min. wzmożone procesy fotosyntezy. Jego skutkiem jest tzw. choroba bąbelkowa inaczej gazowa ryb. Stężenie tlenu w wodzie nie powinno przekraczać 15 mg/l ale oczywiście nie trzeba zaraz mierzyć i się stresować ;) Wystarczy zachować umiar jeśli chodzi o rośliny tak jak pisał Darek.

Znasz przypadek żeby komukolwiek się to przydarzyło w akwarium? Post Darka zabrzmiał jak: ''Nie pij za dużo wody bo możesz umrzeć'' - Fakt od bardzo dużej ilości wypitej wody można umrzeć (udokumentowane przypadki), ale ile trzeba by jej wypić?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już bawimy się w teoretyzowanie i trzeba się koniecznie uczepić tych roślin, to chociaż z użyciem bardziej prawdopodobnych argumentów  ;)
Imho, bardziej możliwe jest to, że pokaźna ilość masy roślinnej może "zaszkodzić" w sposób zupełnie przeciwny do przedstawionego.

Np. gdy nocą zielsko pobiera tlen zamiast dozowanego CO2. Obsada pobiera tlen, rośliny pobierają tlen, a CO2 rośnie. 
Mało tlenu i wysokie stężenie CO2 = przyducha.

 

Aaaale akwarium nawet jeszcze nie stoi, zatem to wszystko czysta teoria  ;) Moim zdaniem przedstawiana bez sensu.
W końcu dla jednego dużo roślin to akwarium pełne ziela po brzegi, a dla innego ze 2-3 kępy...

 

 

 

Jeśli już chcemy coś tu skrytykować, to lepiej było zwrócić uwagę na to zdanie:

 

Skoro będzie dużo roślin to oświetlenie może byc intensywne a poza tym bojownik wspaniale wygląda w takim oświetleniu.

 

 Intensywne oświetlenie, serio? Tak, zróbmy rybie solarium... : /
Istnieje masa gatunków roślin cieniolubnych, którym mocne światło nie jest wcale potrzebne do szczęścia.
Proszę, oto lista: http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-roślin-cieniolubnych/

Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że pisząc "kawalerkę" nie masz na myśli zbyt małego zbiornika. Minimum to 20-25 litrów. Zgadzam się też z powyższym, że bojowniki lubią gęsto zarośnięte akwaria, a przynajmniej, żeby choć jeden róg akwarium zawierał gąszcz roślin.

Co do skał, to uważaj na szorstkie i te z ostrymi brzegami. Bojowniki lubią buszować po zakamarkach i łatwo kaleczą się o takie dekoracje.

 

PS. Błagam, czy ktoś może zmienić tytuł tego tematu...? ;) Nie wiedzieć czemu, dziwnie mi się on kojarzy :P

 

Edit: Dzięki ;)

Edytowane przez maziama
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyluzujcie z Tymi waszymi chorobami, przez tyle lat u moich ryb ich nie zaobserwowałem, tym bardziej z bojownikiem gdzie będzie coś na tafli jak i busz niżej a światła tak średnio.

Miały moje ryby zwykle bąbelki na płetwach jak w sklepach pakują ryby to napompują te worki, że rybom od tego ciśnienia flaki przewraca a po otwarciu nasycenie się wody zmienia.

Dyskowce jak domnie przychodziły zawsze były w "sflaczałych" workach i tego nie było.

Holender miałem i nie powiem, żebym miał do tego odpowiednio dobraną obsadę do światła (0,7 W/L, jaka wiedza takie podejśćie), nie zauważyłem tego.

Powiedziałem, że koniec to koniec!

Chcecie załóżcie sobie temat w dziale z chorobami i sobie podyskutujcie o chorobie gazowej, opiszcie Wasze doświadczenia!!! Każdy wyraził już Swoją opinię.

Po raz ostatni usuwam posty z następnymi już nie będę sie bawił i punkty polecą jak leci czy to kolorowy, czarny, czy biały.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wal roslin duzo,dla bojownika czym wiecej tym lepiej,tak wczesniej wspominali daj jakies zielsko na powierzchnie np.pistie.I nie przejmuj sie zadnym"przesyceniem tlenowym",

 

+2 Za pisownię i to co napisałem powyżej. Ktoś jeszcze chętny? Mapet

Edytowane przez Deadmau5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...