Skocz do zawartości

72l Pomoc przy wyborze sprzętu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z wyborem oświetlenia i podłoża do swojego Akwarium 72l 60x30x40.

Osobiście zastanawiam się nad:

 

Belką oświetleniową 2x15W T8 a Belką oświetleniową 2x24W T5. ( Która będzie lepsza ? Przy mocniejszej nie będą same glony ?)

 

Podłoże do akwarium jakie wybrać ?
Zastanawiam się między Piaskiem Bazaltowym (Granulacja 1-2mm) a Żwirkiem rzecznym (Granulacja 2-3mm).

 

 

PS.

Co do obsady akwarium, to jeszcze nie jestem pewien.

Ale na tą chwilę obsada wyglądałaby tak:

- 1x3 Gupików Endlera Tiger lub Cobra.

- 5x  Otosków

 

Do tego może jeszcze jakieś 5 Kirysków ale nie o tym temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego może jeszcze jakieś 5 Kirysków ale nie o tym temat.

 

No wbrew pozorom o tym, bo jeśli kirysy (i nie tylko zresztą) to podłoże tylko zwykły piach - poczytaj o kiryskach :) Nie ma czegoś takiego jak piasek bazaltowy, piasek jest kwarcowy, może być pokruszony na piasek bazalt ale to się do kirysków nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek sprawdza się w uprawie roślin równie dobrze co żwir.

Aby podłoże nie było jałowe możesz powtykać pod korzenie roślin np. kulki g-t.

Masa osób na forum z powodzeniem stosuje piasek w akwariach z bujną roślinnością.

 

Co do wyboru piasku przy kiryskah, to tak jak już Ci napisano  - piasek bazaltowy odpada.

Pokruszone drobiny bazaltu są ostre, a kiryski przesiewają podłoże przez skrzela. Wymagają zatem zwykłego gładkiego, niebarwionego piasku o drobnej granulacji.

Dostaniesz taki zarówno w marketach budowlanych (piach do piaskownic) jak i w sklepach zoologicznych (piasek kwarcowy).

 

PS: 5 ryb to nie stado...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup najlepiej piasek do piaskownic z atestem. W Castoramie za 20kg płaciłem 10zł.

Piasek jest tani więc nie kombinuj z rzecznym bo nie wiadomo jakie syfy ma w sobie.

 

edit: A do Twojego akwarium 20kg to będzie nawet ciut za dużo.

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ziemi masz tutaj : http://forum.superakwarium.pl/topic/35041-ziemia-w-akwarium-czyli-strach-ma-wielkie-oczy/

 

Ja osobiście mam piasek kwarcowy, a pod nim kulki G-T i na wzrost roślinności nie narzekam. Oczywiście podłoże to jedno, a oświetlenie i nawożenie to równie istotne kwestie.

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samym piasku rośliny fajnie się ukorzenią ? Nie będą wypływać do góry ?

Taki piasek http://www.leroymerlin.pl/files/media/image/637/1409637/product/piasek-do-piaskownicy-zew,main.jpg

Piasek powinien być ok bo ma atest. Ja mam inny ale to raczej bez znaczenia.

Jak dobrze roślinę posadzisz to nie wypłynie. U mnie rośliny super się ukorzeniają ale mam odpowiednie oświetlenie, kulki GT, nawozy.

Piasek trzeba wcześniej dokładnie wypłukać. Niektórzy też wyparzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja płukałem w gorącej wodzie w małych ilościach kilka razy aż woda była przejrzysta. Co do wyparzania to się nie wypowiem ale pewnie skuteczniejsze będzie gotowanie (nie wiem tylko czy ma sens, niech się inni wypowiedzą).

T5 są lepsze, T8 trzeba co roku wymieniać. 

Wydaje mi się że 2x24W będzie ciut za dużo ale to zależy jakie rośliny planujesz. Ważna jest barwa światła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja płukałem w gorącej wodzie w małych ilościach kilka razy aż woda była przejrzysta. Co do wyparzania to się nie wypowiem ale pewnie skuteczniejsze będzie gotowanie (nie wiem tylko czy ma sens, niech się inni wypowiedzą).
 

Moim zdaniem nie ma sensu wyparzać piasku. Wystarczy kilka razy przepłukać go tak, aby pozbyć się zawiesiny i spokojnie można wrzucić do akwa. Mnie płukanie 20kg piasku zajęło jakieś 20 minut i woda była krystaliczna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...