Skocz do zawartości

Wyliczenie litrażu akwarium-zmiana.


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule.

 

Coś mnie naszło i doszedłem do wniosku, że od lat popełniany jest błąd w wyliczeniu litrażu akwariów.

Podaje się przelicznik dł. x szer. x wys. , przykładowo 120x50x50=300L, ale jak by nie patrzeć jest to zawyżona pojemność.

Dlaczego?

Dlatego, że nie bierze się pod uwagę w takim wyliczeniu grubości szyb.

W podanym przykładzie są to standardowo szyby 10mm, więc liczyć powinniśmy tak ( przyjmując, że ktoś leje wodę na maxa ) 118x48x49 ( chociaż ja bym odjął jeszcze 1cm przy wysokości i było by jeszcze mniej ), daje nam to 277,5L, nie 300L jak się przyjmuje.

W przypadku  25L mamy ( przy gr. szyb 5mm ) 23L. itd.

 

 

Co Wy na to ?

Edytowane przez Sławek121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak masz racje. Tak podawane dane byłyby bardzo dokładne. Odejmując ilość podłoża w akwarium powinniśmy odjąć również odpowiednią ilość litrów wody no i jeszcze te "ileś" litrów bo przecież do pełna nikt nie zalewa :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dlatego są w necie kalkulatory, które liczą objętość brutto - z zewnątrz, oraz netto - uwzględniając grubość szyby. Różnica jest znaczna. Do tego jeszcze powinniśmy odejmować ileś litrów, które zabiera aranżacja i te pare co zostają, bo nie zalane po same brzegi.

Tak więc z moich 175l robi się lekko ponad 150l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie czy to cokolwiek zmienia, wszystko jest kwestią umowną?

Od "zawsze" posługujemy się wartościami brutto żeby po prostu wiedzieć o czym się rozmawia. Fakt że akwarium "300L" to nie 300L wody ale 270 z hakiem, ale co z tego?

Przykład obrazujący o co mi chodzi - Jak gdzieś jest napisane, że dana rybka wymaga 100L to piszący ma na myśli akwarium mniej więcej 100L a nie że ryba wymaga dokładnie tej ilości wody jaka do niego wchodzi (po odjęciu szyb, podłoża itp) - bo jakby wymagała 100L samej wody to by napisał że akwarium ma być o "wymiarach" 120L.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zawsze mowa o pojemności brutto. Pewnie wszelkie przeliczniki typu W/L, minimalny litraż dla ryb itp zakładają pojemność brutto.

 

 

 

 

 

W podanym przykładzie są to standardowo szyby 10mm, więc liczyć powinniśmy tak ( przyjmując, że ktoś leje wodę na maxa ) 118x48x49 ( chociaż ja bym odjął jeszcze 1cm przy wysokości i było by jeszcze mniej ), daje nam to 277,5L, nie 300L jak się przyjmuje.

 

Ale to zależy czy szyby boczne są stawiane na dolnej czy dookoła dolnej. Chyba prawidłowa metoda klejenia zbiorników to na dolnej?

-

 

EDIT: chwilę zajęło mi zrobienie prostego kalkulatora w Excelu. Pewnie są lepsze. Chyba uwzględniłem wszystko to o czym pisał Sławek ;)

http://wyslijto.pl/plik/k6llljhpan

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odejmując ilość podłoża w akwarium powinniśmy odjąć również odpowiednią ilość litrów wody

Nie no, nie chodziło mi o wyliczenie ilości wody, w sensie odejmowania podłoża,dekoracji itd., tylko o faktyczną pojemność samego zbiornika.

Moim zdaniem 34L na 300L to sporo. Praktycznie na każdym akwarium ubywa nam w ten sposób ponad 10%.

A czy to coś zmienia? Nie wiem, ale dobrze mieć tego świadomość ;)

 

 

Nie znam się dokładnie ale z tego co widziałem to wszystkie akwa były klejone w okół dolnej szyby .

Zgadza się, to prawidłowa metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to prawidłowa metoda.

Tak z ciekawości - dla czego w okół, to prawidłowa metoda?

Widziałem zbiorniki klejone na dolnej szybie i to nie były made in DIY.

Ma to znaczenie od określonego litrażu, czy jakieś inne przesłanki dotyczące wszystkich zbiorników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolego.

 

Nie da się  dokładnie obliczyć litrażu akwarium, jest to tylko możliwe podczas zalewania akwarium wodą( oczywiście akwarium już urządzonego ze wszystkimi dekoracjami i roślinami) i wtedy wiesz ile wody tak naprawdę masz w akwarium.
Wiec i twoje wyliczenia są błędne, gdyż nie odjąłeś ilość wody którą na wyprze korzeń włożony do akwarium.
Dlatego zbiornik zawsze jest podawany jako pojemność teoretyczna,rzeczywista po urządzeniu akwarium jest stanowczo inna

 

Pozdrawiam

                                                        Duchu

Edytowane przez Duchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

 

Wiec i twoje wyliczenia są błędne, gdyż nie odjąłeś ilość wody którą na wyprze korzeń włożony do akwarium.

 

czytamy ze zrozumieniem ;)

 

 

Nie no, nie chodziło mi o wyliczenie ilości wody, w sensie odejmowania podłoża,dekoracji itd., tylko o faktyczną pojemność samego zbiornika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność korzenia, dekoracji, filtra wewnętrznego itp można policzyć w łatwy sposób.

Pytanie czy ma to sens?

Jeśli dla kogoś ma to sens to ja to uwzględniłem w swoim kalkulatorze ;)

 

upgrade: http://wyslijto.pl/plik/xkc4o7zq5x

 

;)

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może się nie przyjęło? Robiąc zmianę przy podawaniu litrażu "netto", trzeba by wpłynąć na wszystkich akwarystów, wypuszczając informację w sieć.

Dasz radę to zrobić? Zmienisz nawyki wszystkich.

 

 

Udowodnij to.

Mam zbiornik jaki mam, wszystko robię pod litraż "brutto": oświetlenie, nawożenie, i co? Mam z tym jakiś problem? Żadnego, bo po to się robi korekty.

Nawet jeśli będziesz znał dokładną ilość wody w baniaku, to nie jesteś w stanie bez korekt "wstrzelić się" z nawożeniem.

Wystarczy?

Nie popadajmy w paranoje,bo zaraz wszystko będziemy robić z "dokładnością aptekarską".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek ale ja Cię proszę. Przecież było to pisane na luzie. Napisałem Adamowi że co drugi post jest z ";)".

Napisałem wyżej to co napisałem bo rozbawił mnie ton Adama.

Wpisy coraz bardziej spamowe więc czas przystopować bo jeszcze jakieś gratisy się zaliczy :D

 

Taki temat, każdy może się jasno wypowiedzieć, co o tym sądzi, i spamu tu raczej nie zauważam.

Wprawdzie temat jest założony w dziale, w którym co niektórzy mogą sobie licznik nabić(dla jasności, nie mam akurat na myśli Ciebie),

więc wyjaśniam po Edycie w Twoim poście, i całkiem na luzie ;)

Osobiście uważam temat za niepotrzebny, i mocno mieszający nowicjuszom w głowach. /darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do mojego akwarium to coraz mniej wody wchodzi :-| Już nawet nie mówię o warstwie podłoża i korzeniach... Skubańce ryby i rośliny wciąż rosną i rosną, a żabienica to ostatnio zaczęła wypuszczać liście po 40 cm długie i głównie przez nią mniej wody mogę wlać. Niedługo to będę miał miejsce jedynie na krewetki. :-? Ehhh, jak żyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości - dla czego w okół, to prawidłowa metoda? Widziałem zbiorniki klejone na dolnej szybie i to nie były made in DIY. Ma to znaczenie od określonego litrażu, czy jakieś inne przesłanki dotyczące wszystkich zbiorników?

 

 

Pewnie za duży nacisk szkła

Nie jest to uwarunkowane szybami ale wytrzymałością silikonu.

Dlatego tak się klei, bo silikon większe obciążenia potrafi przenieść podczas rozciągania a wytrzymałości ścinające ma dużo mniejsze.

Dno pozostaje w miejscu boczne szyby są wypychane na zewnątrz przez mniejszą siłę a największa działa na frontową i tylnią (podobnie to się ma do profilowanych, choć tam troszkę inaczej to wygląda), dlatego te dwie (tylnia i frontowa) zwykle są na wierzchu.

 

Co do tematu... Dla większości ryb mają bardziej znaczenie wymiary np. dna jak litraż, przy rybach "wysokich" dochodzi wysokość.

Jeżeli bym miał długiego jamnika 500 L to i tak bym nie mógł w nim trzymać dyskowców czy skalarów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Osobiście uważam, iż litrażowanie naszych akwarium jest jak najbardziej do przyjęcia, nie trzeba tego zmieniać.Tak naprawdę nie ma to sensu. Nawet gdyby zmieniono nawyki i podawano  pojemność netto to i tak ta pojemność była by tylko teoretyczna, i odbiegała by od rzeczywistej pojemności.

Pozdrawiam
                      Duchu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...