Jump to content

Ratunku! Glony atakują!


Hala Madrid
 Share

Recommended Posts

Dobry wieczór :P

 

Mam niestety dość spory problem z glonami. Są nitkowate,zielone.. Pokrywają ścianki,kamienie i korzeń. Boje się,żeby nie zaatakowały moich roślinek. Mam akwa 54 l,dwie świetlówki 24W i 15W, stosuje nawozy od kolegi, chyba zawierają pierwiastki: azot, fosfor, potas, magnez, mangan i żelazo. Jak poradzić sobie z taką inwazją? Aha dodam jeszcze, że przed restartem miałam identyczny problem tylko do tego doszly jeszcze sinice. Proszę o pomoc i z góry dzięki ;)

2le2nap.jpg

Edited by Hala Madrid
Link to comment
Share on other sites

No cóż, rośliny są i tak zaatakowane. ;)

Jakieś szczegóły jeszcze? Dokładniejsze dane o nawożeniu, technice CO2, podmianach, parametry wody itp.

Światła to masz sporo, do tego jakieś nawozy niewiadomego pochodzenia i składu. Węgla żadnego pewnie też nie podajesz. Efekt jak na załączonym zdjęciu. Szkoda roślin, widać trawnik dopiero co posadzony.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

No to tak. Spytałam kolegi o składniki tego nawozu i jak odpisze to poinformuje :). Podmiany raz w tygodniu 30% kranówką, Co2 nie stosuje :/ , A co do parametrów to mam testy paskowe, które podobno są niewiarygodne i nie warto się do nich odnosić, więc obecnie chyba nie jestem Ci w stanie powiedzieć jakie mam te parametry. No szkoda mi tego trawniczka, chcialabym go jakoś odratować tylko czy się da...

Link to comment
Share on other sites

Bez podawania CO2 już możesz tą świetlówkę 15W wyłączyć i schować do szafki ;)
A i dla mieszkańców, przy akwarium wysokości 30 cm takie światło nie jest komfortowe.
 

Edited by DawW
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o nawożenie to dziennie podaje: 

1) kwas cytrynowy 4,5 mg/l
2) propan-1-ol 1,125 mg/l
3) kwas octowy 0,90 mg/l
 
A tygodniowo podaję:
1) azotany(V) 3 mg/l
2) fosforany(V) 0,3 mg/l
3) potas 6,3 mg/l
4) żelazo 0,09 mg/l
5) mangan 0,018 mg/l
6) bor 0,009 mg/l
7) cynk 0,0045 mg/l
8) miedź 0,003 mg/l
9) inne (kwasy, wapń, sód) - ilości nieznaczne <1mg/l    
  :)
 No to co mam zrobić z tymi glonami? :D
Link to comment
Share on other sites

To jak już masz taką laboratoryjną dokładność, to podaj nam informacje jakie masz stężenie tych pierwiastków w wodzie. ;)

A w zasadzie, to aby liczyć na jakieś konkrety opisz akwarium wg. schematu.

 

Tak na szybko: światła masz tyle że konopie pewnie dałyby radę, tylko co z tego, skoro brakuje podstawowego budulca tkanek roślinnych czyli węgla. Więc podawanie tych nawozów (zapewne w proporcjach nijak mających się do potrzeb Twojego akwarium) służy tylko rozwojowi glonów.

Link to comment
Share on other sites

Myślę Piotrek, że te pozycje 1 i 3 o które pytam mają w tym pomóc (dostarczeniu węgla), tylko nie wiem jak to ma się mieć do całego nawożenia jak robią kwas z wody. A ten propan...

Nawet jeżeli podaje takie dawki to i tak rośliny głodują i skutkuje to nadmiarem mikro i wtey są takie pięknie zielone szyby (no powiedzcie czy ten kolor nie jest "urzekający"- jak butelki po oranżadzie z GS-u :) ).

Link to comment
Share on other sites

Hala Madrid, nie wiem, kto Ci ustalał to nawożenie, ale skład preparatu jest na prawdę rewelacyjny. Wszystkie pierwiastki. Dawki małe, ale jak do tej ilości roślin absolutnie wystarczające. Inne parametry też ok. Proponuję kupić testy kropelkowe, tak jak już słyszałaś, paski to pic na wodę.

 

Rozumiem, że akwa jest po restarcie - więc się nie dziw, że pojawiły się glony. Wymiana całej wody musiała całkowicie zmienić mikroflorę zbiornika i woda dojrzewa od nowa. Oczywiście, towarzyszy temu wysyp pierwotniaków i glonów. Też to przerabiałem. Za parę miesięcy wszystko się ustabilizuję, ale żeby rośliny szybciej zwalczyły glony, powinieneś/ powinnaś zakupić ich dużo więcej.

 

A dla tych, którzy zapomnieli: te 3 pierwsze pozycje w składzie nawozu, to właśnie organiczne źródła CO2! Akwa z pewnością nie cierpi na niedobór węgla. Sam stosuję kwas cytrynowy i propanol, kiedyś podawałem ocet. Metoda "dla zabieganych i oszczędzających", ale na serio wystarczająca. I nie propan... coś, tylko propanol, to jest alkohol o wzorze C3H7OH. Też jest źródłem węgla, tak jak etanol (C2H5OH), tylko w przeciwieństwie do niego propanol nie jest toksyczny dla ryb w razie przedawkowania.

 

Trzymam kciuki za roślinki :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki akwarysta za słowa otuchy. Tak akwarium jest po restarcie. Tylko nie wiem, czy będę mieć jeszcze miejsce na więcej roślin. Jestem zresztą bardzo zadowolona z tego nawozu, więc może rośliny wkrótce wygrają tą bitwę z glonami   :)

Edited by Hala Madrid
Link to comment
Share on other sites

ale skład preparatu jest na prawdę rewelacyjny. Wszystkie pierwiastki. Dawki małe, ale jak do tej ilości roślin absolutnie wystarczające. Inne parametry też ok.

Żartujesz prawda?

 

Edit:

 

 

 

Aha dodam jeszcze, że przed restartem miałam identyczny problem tylko do tego doszly jeszcze sinice.

 

 

Jestem zresztą bardzo zadowolona z tego nawozu, więc może rośliny wkrótce wygrają tą bitwę z glonami

W takim wypadku ja bym nie był w ogóle z nich zadowolony, bo na pewno nie jest to nawóz rewelacyjny, wyważony pierwiastkowo, ale widocznie moja wiedza na temat roślin i nawożenia jest jeszcze dużo za mała.

Pozdrawiam i powodzenia w dalszym nawożeniu tym ekstra, super, hiper nawozem. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...