Skocz do zawartości

Ratunku! Glony atakują!


Hala Madrid
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór :P

 

Mam niestety dość spory problem z glonami. Są nitkowate,zielone.. Pokrywają ścianki,kamienie i korzeń. Boje się,żeby nie zaatakowały moich roślinek. Mam akwa 54 l,dwie świetlówki 24W i 15W, stosuje nawozy od kolegi, chyba zawierają pierwiastki: azot, fosfor, potas, magnez, mangan i żelazo. Jak poradzić sobie z taką inwazją? Aha dodam jeszcze, że przed restartem miałam identyczny problem tylko do tego doszly jeszcze sinice. Proszę o pomoc i z góry dzięki ;)

2le2nap.jpg

Edytowane przez Hala Madrid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, rośliny są i tak zaatakowane. ;)

Jakieś szczegóły jeszcze? Dokładniejsze dane o nawożeniu, technice CO2, podmianach, parametry wody itp.

Światła to masz sporo, do tego jakieś nawozy niewiadomego pochodzenia i składu. Węgla żadnego pewnie też nie podajesz. Efekt jak na załączonym zdjęciu. Szkoda roślin, widać trawnik dopiero co posadzony.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak. Spytałam kolegi o składniki tego nawozu i jak odpisze to poinformuje :). Podmiany raz w tygodniu 30% kranówką, Co2 nie stosuje :/ , A co do parametrów to mam testy paskowe, które podobno są niewiarygodne i nie warto się do nich odnosić, więc obecnie chyba nie jestem Ci w stanie powiedzieć jakie mam te parametry. No szkoda mi tego trawniczka, chcialabym go jakoś odratować tylko czy się da...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o nawożenie to dziennie podaje: 

1) kwas cytrynowy 4,5 mg/l
2) propan-1-ol 1,125 mg/l
3) kwas octowy 0,90 mg/l
 
A tygodniowo podaję:
1) azotany(V) 3 mg/l
2) fosforany(V) 0,3 mg/l
3) potas 6,3 mg/l
4) żelazo 0,09 mg/l
5) mangan 0,018 mg/l
6) bor 0,009 mg/l
7) cynk 0,0045 mg/l
8) miedź 0,003 mg/l
9) inne (kwasy, wapń, sód) - ilości nieznaczne <1mg/l    
  :)
 No to co mam zrobić z tymi glonami? :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak już masz taką laboratoryjną dokładność, to podaj nam informacje jakie masz stężenie tych pierwiastków w wodzie. ;)

A w zasadzie, to aby liczyć na jakieś konkrety opisz akwarium wg. schematu.

 

Tak na szybko: światła masz tyle że konopie pewnie dałyby radę, tylko co z tego, skoro brakuje podstawowego budulca tkanek roślinnych czyli węgla. Więc podawanie tych nawozów (zapewne w proporcjach nijak mających się do potrzeb Twojego akwarium) służy tylko rozwojowi glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę Piotrek, że te pozycje 1 i 3 o które pytam mają w tym pomóc (dostarczeniu węgla), tylko nie wiem jak to ma się mieć do całego nawożenia jak robią kwas z wody. A ten propan...

Nawet jeżeli podaje takie dawki to i tak rośliny głodują i skutkuje to nadmiarem mikro i wtey są takie pięknie zielone szyby (no powiedzcie czy ten kolor nie jest "urzekający"- jak butelki po oranżadzie z GS-u :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hala Madrid, nie wiem, kto Ci ustalał to nawożenie, ale skład preparatu jest na prawdę rewelacyjny. Wszystkie pierwiastki. Dawki małe, ale jak do tej ilości roślin absolutnie wystarczające. Inne parametry też ok. Proponuję kupić testy kropelkowe, tak jak już słyszałaś, paski to pic na wodę.

 

Rozumiem, że akwa jest po restarcie - więc się nie dziw, że pojawiły się glony. Wymiana całej wody musiała całkowicie zmienić mikroflorę zbiornika i woda dojrzewa od nowa. Oczywiście, towarzyszy temu wysyp pierwotniaków i glonów. Też to przerabiałem. Za parę miesięcy wszystko się ustabilizuję, ale żeby rośliny szybciej zwalczyły glony, powinieneś/ powinnaś zakupić ich dużo więcej.

 

A dla tych, którzy zapomnieli: te 3 pierwsze pozycje w składzie nawozu, to właśnie organiczne źródła CO2! Akwa z pewnością nie cierpi na niedobór węgla. Sam stosuję kwas cytrynowy i propanol, kiedyś podawałem ocet. Metoda "dla zabieganych i oszczędzających", ale na serio wystarczająca. I nie propan... coś, tylko propanol, to jest alkohol o wzorze C3H7OH. Też jest źródłem węgla, tak jak etanol (C2H5OH), tylko w przeciwieństwie do niego propanol nie jest toksyczny dla ryb w razie przedawkowania.

 

Trzymam kciuki za roślinki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki akwarysta za słowa otuchy. Tak akwarium jest po restarcie. Tylko nie wiem, czy będę mieć jeszcze miejsce na więcej roślin. Jestem zresztą bardzo zadowolona z tego nawozu, więc może rośliny wkrótce wygrają tą bitwę z glonami   :)

Edytowane przez Hala Madrid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale skład preparatu jest na prawdę rewelacyjny. Wszystkie pierwiastki. Dawki małe, ale jak do tej ilości roślin absolutnie wystarczające. Inne parametry też ok.

Żartujesz prawda?

 

Edit:

 

 

 

Aha dodam jeszcze, że przed restartem miałam identyczny problem tylko do tego doszly jeszcze sinice.

 

 

Jestem zresztą bardzo zadowolona z tego nawozu, więc może rośliny wkrótce wygrają tą bitwę z glonami

W takim wypadku ja bym nie był w ogóle z nich zadowolony, bo na pewno nie jest to nawóz rewelacyjny, wyważony pierwiastkowo, ale widocznie moja wiedza na temat roślin i nawożenia jest jeszcze dużo za mała.

Pozdrawiam i powodzenia w dalszym nawożeniu tym ekstra, super, hiper nawozem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...