Skocz do zawartości

[155l],[128l],[240l] - mini hodowla zbrojników


Lordam
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Dowód na to, że nawet zwykłe ancistrusy mogą być piękne.

Samczyk albinotyczny ma około 13 cm. 

2febc79667cafa3dmed.jpg

61af20586a04750amed.jpg

0cb43396da74996cmed.jpg

Zwykły samiec. Jest ze mną około 12-13 lat i mierzy 18 cm. Potężny pan.

e37bb81eca9db7a3med.jpg

Samiczka ancistrusa. Podobnie jak samczyk jest ze mną ponad dekadę i mierzy 13 cm. Warto zwrócić uwagę na jej pokaźne wąsiki przy pyszczku.

09d1c0e450c44fc4med.jpg

cabdfda78a751a75med.jpg

1962e142ae6a232cmed.jpg

Edytowane przez Lordam
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Samiec albinotyczny regularnie wycierał tę dużą samicę. Niestety 18-centymetrowy bysior z czasem stracił resztki wigoru i teraz jedyne na co go stać to opalanie się na korzeniu w świetle wiosennego słońca.

Gen albinotyczny jest bardzo słaby. U mnie na kilkaset młodych z mieszanki albinos-zwykły nie wyszedł żaden albinos z potomstwa. Powiem więcej miałem tarlaki albinotyczne o słabych genach i u nich odsetek młodych albinosów wynosił kilka %, które i tak były bardzo słabe. Aby uzyskać silne, albinotyczne potomstwo trzeba mieć dobrej jakości tarlaki.

PS. prawdopodobnie wynika to z inteligencji natury. W przyrodzie albinosy nie mają zbyt wielkiej szansy na przetrwanie z racji narażenia na ataki drapieżników czy poparzenia słoneczne (u ssaków) więc jest to pewnie forma ochrony gatunku.

Edytowane przez Lordam
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko,

podczas karmienia nakręciłem 2 fylmy moich ancistrusów. Dopiero potem zorientowałem się, że mam upier-brudne szyby, niczym biurko u Durczoka, ale cóż.

Samiec 181 coś tam wachluję, ale jaj nie ma. Może sobie chłopak trenuje, oby.

181 i 183


180


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci szczerze, że ja się ich dopiero uczę, ale wydaje mi się, że rozumiem je coraz lepiej. Do tego tarła twierdzę, że ja je doprowadziłem, a nie szczęście jak przy tarle 183. Nie ukrywam, że mam od groma zapytań o 181 i 183. Niestety 183 z racji mojej nieobecności nie przeżyły, a konkretnie ostał się tylko jeden. Podobnie ze sturisomami, które dopiero teraz uczę się odchowywać. Mam około 30 2-centymetrowych podrostków, na które już mam kupców. Gorzej z cirrhosusami gdyż mam jeszcze około 10-12 podrostków, a chętnych na nie brak, ale pewnie z racji faktu ich barwy, która jest podobna do zwykłego ancistrusa.
Jeszcze w kwestii samego tarła i zbiornika:

Ryby zaczęły się nerwowo zachowywać około środy, czwartku. W piątek przygotowałem osmozę, a w sobotę gdy zauważyłem, że będzie padać zrobiłem szybko podmianę z samego rana. Jaja zobaczyłem w niedzielę rano.
Parametry wody:
Ph: 6,0
Gh: około 4-6 (dawno nie mierzyłem)
Kh: podobnie jak Gh
Temp: 28*
Ryby karmione Hikari Algae Wafers, Tropical Carniviore, Hikari Carniviore oraz warzywami.
Jaja zostaną z samcem chyba, że je porzuci co mam nadzieję nie nastąpi.

Edytowane przez Lordam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Robiąc pierwszą od ponad miesiąca podmiankę w mojej 240 z ciekawości zajrzałem do groty samca, ponieważ przez dłuższy czas lekko wachlował sobie w niej. Moim oczom ukazały się maluszki więc szybko wysypałem je do pojemniczka.

Jest to narybek Ancistrusa Cirrhosus.

Tutaj tatuś na zdjęciu.

20d4beface9c2117med.jpg

Maluszki

2a25525194433331med.jpg

Kilka z nich wypadło mi i zostało w akwarium, jestem ciekawy czy któryś z nich przeżyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witajcie,

miałem nosa. Szamani zapowiadali na weekend burzę, więc sprytny Kacper zrobił straszny syf w akwarium, zmniejszyłem przepływ filtró kilka dni wcześniej i zrobiło się lekkie bajorko. W piątek zrobiłem podmianę około 50% i poskutkowało. 

Do tarła doszło w sobotę około 12-14. Samiec dosłownie z 2-3 godziny wachlował po czym wepchnęła mu się jedna z samic do groty. Do 'aktu' doszło w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu minut (niezłe jaja hipkarze co nie?). Kokon nie wydawał się zbyt wielki, ale samiec stosunkowo ładnie się opiekował, aż do dzisiejszej nocy. Rano po obudzeniu i zaspaniu do pracy (fan NBA pozdrawia) zauważyłem żółty kokon między grotami. Nie zważając na uciekający tramwaj szybko przerzuciłem jaja do kotnika. Po powrocie z pracy wyciągnąłem jeszcze kolejne 5 jajeczek gdzieś z syfku w akwarium.

Jaja mają obecnie 4 dni i już delikatnie widać zarodki.

 

Kilka obserwacji:

- Jaja są dużo mniejsze, niż ancistrusów 181 i 183. Można je porónać do jaja ancistrusa cirrhosus, choć mają jaśniejszą barwę. Są raczej żółte, a kokon ww. zbrojasów jest pomarańczowy.

- Moje przypuszczenia o burzy potwierdziły się, podmiana + burzowanie pomogło. Teraz już robię 'syfek' w kolejnych zbiornikach.

 

Teraz trochę zdjęć jaj i rodziców.

 

7c343f1355706f15med.jpg

563a26488b0be1cfmed.jpg

a31987c42d9b0295med.jpg

 

edaf8666adbe5d76med.jpg

9951d1c6aaaa1fb0med.jpg

c077bd7b500341f2.jpg

283cd67443619d07.jpg

30b2e577cc938477.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować, zapaleńcu Ty :) Chętnie bym zobaczył Twoje całe akwa ze zbrojnikami bo na fotkach to przeważnie chyba kotniki są itp :)

Co do NBA to też chętnie bym pooglądał lecz zawsze brakuje mi siły i zacięcia do siedzenia po nocach, a oglądanie powtórek to już nie to samo :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zrobię zdjęcie;)
Ale to nic szczególnego.
Akwarium bez podłoża, groty, korzenie, filtry gąbkowe lub głowica. Trochę liści lub szyszek olchy:)
Mam tylko jedno 'ozdobne'. Zdjęcia stare, teraz jest bardziej porośnięte anubiasami i microzorium:)

96c15d5f63d08652med.jpg

d7db2796763425b4med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...