Skocz do zawartości

Drak Duradrakon - sól podnosząca twardość, pytanie.


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zacząłem używać wody RO do podmianek już jakiś czas temu. Mieszałem z kranówką 1/1.

Obecnie próbuję przejść wyłącznie na RO by utrzymać twardość na poziomie 6-7 oraz pH ok7.

Obsada zbiornika to krewetki oraz od przyszłego tygodnia Kiryski Pandowate.

54L pojemności, wody w tym ok 52l (praktycznie 5L w filtrze kubełkowym - reszta w zbiorniku).

Dużo roślinności przeróżnej.

23*C

Azotany do 10. Fosforany do 1ppm.

Nawożę Seachem Flourish raz w tygodniu po 1ml + 0,7ml/dzień Flourish Excel.

Obserwuję czy nie trzeba z czasem dodać Flourish Iron.

Podaję także Nano-Crusta JBL + minerały dla krewetek AZOO.

Parametry badam testami kropelkowymi SERA(ph i twardość) i JBL(azotany i fosforany)

 

Ok, pytanie...

Podmieniam ok10L/tydzień.

PH wody po przefiltrowaniu wynosi 6. Po dodaniu 2 miarek Drak Duradrakon pH skacze do 7 (i to chyba ok) a twardość do 6-7. Tak było by super. Problem pojawia się, gdy przygotowuję wodę dzień czy dwa wcześniej... po dwóch dniach, pH przygotowanej wody podnosi się do ok 8.

Jeżeli dobrze rozumiem działanie produktu to dodaje się go do RO, miesza i po kilku minutach przelewa wodę.

Kwestia w tym, że nie rozpuszcza się w całości - pozostaje osad na dnie. Wnioskuję, że to właśnie podnosi mi pH.

 

Zrobiłem dzisiaj eksperyment:

Do RO dodałem preparat, zmierzyłem parametry i przelałem przez wkład filtracyjny do innego zbiornika tak, by cały nierozpuszczony osad został w poprzednim pojemniku.

 

Po powrocie z pracy zmierzę pH i napiszę, czy się mimo wszystko podniosło czy też nie.

 

Preparat powinien tak się zachowywać?

Zastanawiam się, czy pH ciągle nie rośnie po dodaniu wody do akwarium. Obecnie nie widać tego bo tak przygotowaną wodą podmiankę robiłem dopiero raz...

 

Ewentualnie, jaki preparat polecacie by przygotować RO do wymaganych parametrów?

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PH wody po przefiltrowaniu wynosi 6. Po dodaniu 2 miarek Drak Duradrakon pH skacze do 7 (i to chyba ok) a twardość do 6-7. Tak było by super. Problem pojawia się, gdy przygotowuję wodę dzień czy dwa wcześniej... po dwóch dniach, pH przygotowanej wody podnosi się do ok 8.

Ogólnie jest tak że w wodzie  RO po odstaniu pH idzie w górę.

U mnie po wyjściu z filtra RO ma 6,0 po napowietrzeniu pH skacze do 6,4.

Daj się RO odstać, dopiero wtedy dodawaj ten preparat.

Zapewne ten preparat to sole wapnia i magnezu, takie jak dawkujemy dla roślin np MgSO4.

Chyba że jakieś wapienie a wapienie znów do rozpuszczenia potrzebują CO2 i rozpuszcza się ich tyle ile jest CO2 w wodzie z którą to mieszasz a więcej trzeba dostarczyć stąd ten osad, bo jest jego brak (CO2).

Oczywiście mogę się mylić bo chemikiem nie jestem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem.

Woda po przejściu przez filtr stoi około 12h. Zbieram wieczorem a dodaję sól rano by się rozpuściła i na wieczór można było ją dolać do akwarium.

Problem jest gdy przygotowałem wodę przed wczoraj (zebrana w środę wieczorem) a podmienić mam zamiar dzisiaj wieczorem. Dzisiaj rano zmierzyłem pH i wyszło mi prawie 8. Przed dodaniem soli (w czwartek rano wynosiło ok 6, po dodaniu soli - 7).

 

Chyba, że źle rozumiem to co mi tłumaczysz i chodzi o to, że daję za dużo soli. Twardość jest ok ale część zostaje na dnie i się z czasem rozpuszcza zgodnie z pojawiającym się CO2. Wniosek: jakoś dostarczyć CO2 o wody RO by dać mniej soli ale rozpuścić jej więcej z podanej dawki.

Tylko jak dostarczyć CO2 do wody przed podmianą... czy też lepiej podać normalną RO do zbiornika jednocześnie podając miarkę produktu bezpośrednio do akwarium?

 

Tylko pytanie pozostaje, czy to normalne, że preparat podnosi mi tak bardzo pH. Czy też, jest to wina mojego, błędnego, jego zastosowania zgodnie ze zdaniem wyżej.

 

Przeczytałem forumowy poradnik ale nie odpowiada on na moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z założenia chcę lać (raz na 5 dni - wg opakowania) Azoo mineral plus. Polecono mi to ze względu na krewetki. Na razie dałem jedną dawkę. W sobotę by przypadała kolejna ale to raczej nie wpływa u mnie na pH.

Kwestia dotyczy samej wody + "sól utwardzająca" w osobnych baniaczkach po 5L- w takich do dzisiaj mieszam. Tu pojawia się problem bo nie chcę dać do akwa wody o pH 8.

Całą resztę daję bezpośrednio do zbiornika i jest ok.

Za 4h będę w domu to zobaczę czy po przelaniu do osobnych baniaczków (bez pozostałego osadu) pH jest stabilne.

 

 

Ja leję mineralizator AA do zbiornika po podmianie i pH mam 7.

Co to dokładnie za środek bo wujek google mi nie chce powiedzieć.

Doczytałem jedynie, że część mineralizatorów podnosi pH i to czasem znacznie.

Może i mi taki się trafił... przydałby się jakiś nie ruszający pH.

 

Rozumiem też, że dajesz czystą RO i dopiero do zbiornika dawkę mineralizatora... to jest pomysł dla mnie do wykorzystania. Lepiej się rozpuści jeżeli kwestia CO2 poruszona przez Bena ma też miejsce.
Dałbym małą miarką i po godzinie zmierzył... dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło, że pH się nie zmieniło po przelaniu mineralizowanej wody do innego baniaka pozostawiając osad. Taką wodą obecnie podmieniam.

 

 

Aqua Art Hydro mineral. Leję czystą, odstaną RO i do baniaka Hydro mineral.

Od następnego razu zrobią podobnie.

O ile taka dawka (1ml/4L) podnosi twardość? Nie mogę tych danych znaleźć.

 

Edit.

Wpadł mi w ręce artykuł według którego, w wypadku wielu organizmów wodnych (zarówno ryb jak i krewetek) można stosować nawet czystą wodę RO z dodatkiem minerałów nie martwiąc się wcale i jej twardość (a raczej miękkość). To prawda?

Niby tylko dla ślimaków, miękka woda jest szkodliwa.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Większość (jak nie wszystkie) tak robi.

Jak wykończę butelkę aqua artu to zobaczę jeszcze Seachem Equilibrium ale pewnie zachowa się podobnie.

Mi nawet pasuje - balansuję na 7 przy pomocy JBL Tropol - glonów mniej, woda ładnie słomkowa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj test mineralizatorów AA.
Wlałem po 4 litry czystej RO o pH 6,4 i przewodności 20μS do dwóch wiader.
Potem do jednego wlałem 1ml Shrimp Mineral a do drugiego 1ml Hydro Mineral.
Po 5 godzinach we wiadrze z SM pH wynosiło 6,4 i przewodność 114μS.
Natomiast HM podniósł pH do 9,3! i przewodność do 89μS.
Przechodzę na Shrimp Mineral.

Edytowane przez locdog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... to jest myśl.

Mogłbym zastąpić HM przechodząc na SM i nie trzeba by dawać Azoo Shrimp minerals...
Tylko szkoda mi będzie herbacianej wody... od kiedy zaciemniam wodę mniej problemów jest ale to obniża pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...