Skocz do zawartości

300L zmiana


Fecita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad "większymi" rybami(pyszczaki, pielęgnice) jako że akwarium z mieczami,neonami itp zrobiło się po 10 latach monotonne.

Problem jest taki że gdzie czytam o pięknie wybarwionych rybach wszędzie jest problem z roślinami, a wolałbym się ich nie pozbywać bo stanowią dużą dekoracje.

Jeśli zna ktoś ciekawe gatunki które nie zniszczą/zjedzą roślin był bym wdzięczny ponieważ chce wymienić 90% obsady.

 

Jeśli chodzi o akwarium

300l 120x50x50

 

Oświetlenie 108W (2x10000k,2x8500,2x6500)+ dwie listwy ledowe

 

Filtr 1500L/H

 

Nawożenie Co2 ( w dzień)

 

Podłoże drobny żwir 1-3mm

 

Korzenie

 

Rośliny Anubias,Mchy,gałęziatki, kryptokoryna karbowana ,  kryptokoryna zielona

 

Obsadę którą chciałbym zatrzymać to 2 bocje wspaniałe, 2 skalary, glonojad złoty.

 

Będę wdzięczny za pomoc jak i uwagi, w załączniku słabe zdjęcie jak to w tej chwili wygląda.

post-9559-0-41359900-1418156895_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Strasznie pustawe to akwarium jak możesz do dokup jakieś korzenie i pójdź w stronę amazonki czyli skalary ( pielęgnice ).

Te 2 małe skalary prawdopodobnie się nie dobiorą w parę więc musiałbyś do kupić z 4 sztuki więcej i tego jakieś stadko mniejszych rybek.

A tak po zatym podaj więcej danych o parametrach wody ( PH,GH,KH ) i całego akwa to ułatwi przy doborze obsady.

Tak na marginesie :

 

 

Nawożenie Co2 ( w dzień)

 

CO2 podaje się 24 h i przy tym

 

 

Oświetlenie 108W (2x10000k,2x8500,2x6500)+ dwie listwy ledowe

i

 

 

Rośliny Anubias,Mchy,gałęziatki, kryptokoryna karbowana , kryptokoryna zielona

Raczej wogóle nie jest potrzebne.

Edytowane przez krzysiachek21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skalarów to się zgadzam że musze dokupić ich więcej, a co do reszty jak już mówimy o pielęgnicach?

Dobrze wiedzieć o Co2 myślałem że podaje się tylko gdy włączone jest oświetlenie,  co masz namyśli że przy ośw i tych roślinach nie jest potrzebne co2?

Jeśli chodzi o podłoże to będzie czarny piasek jak i więcej korzeni.

Parametrów niestety nie podam bo nigdy nie robiłem żadnych testów.

Jakie jeszcze informacje o akwarium podać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze są parametry wody wtedy będziesz wiedział w którą stronę możesz iść czy pyszczaki (twarda woda) czy skalary ( miękka woda ).

Jaką masz wodę możesz sprawdzić na stronie wodociągów twojej miejscowości ale w akwa możesz mieć troszkę inne parametry bo może masz coś tam  co zakwasza lub zatwardza wodę.

 

 

co masz namyśli że przy ośw i tych roślinach nie jest potrzebne co2?

Zazwyczaj CO2 podaje się gdy oświetlenia jest rzędu i wyżej 0,5w/l, a ty masz 0,36 w/l. Co do roślin to masz mało i do tego mało lub średnio wymagające.

 

 

Jeśli chodzi o podłoże to będzie czarny piasek j

Lepiej zwykły piasek taki do piaskownic bo coś takiego jak czarny piasek nie istnieje w naturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek już zamówiony, co do oświetlenia to 0,36 + 2 listwy ledowe więc troch e więcej w/l ale nie wiem jak ledy przeliczać ale mniejsza o to.

o do parametrów to na stronie jakoś nie ma tego uwzględnionego chyba że ślepne jaka woda w Gdańsku leci w kranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, nie wiem jak ale nie potrafiłem tego odnaleźć.

Tak więc z powyższej tabelki wynika że parametry wody mam takie :

Twardość 15 0N, Chlorki 14 mg/l, Żelazo 27ug/l, Mangan <5 ug/l, Fluor 0,3 mg/l, Wapń 94 mg/l, Sód 9 mg/l, Potas 4 mg/l, Magnez 7 mg/l, 

siarczany 51 mg/l

 

Mam nadzieje że o te parametry wody chodziło.
 

Jeszcze jedno pytanie odnośnie Akary Pomarańczowopłetwej wiem że jest to duża ryba i terytorialna jakie inne gatunki ryb mógłbym z nimi trzymać oraz czy dogadają się z bocjami i skalarami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze jedno pytanie odnośnie Akary Pomarańczowopłetwej wiem że jest to duża ryba i terytorialna jakie inne gatunki ryb mógłbym z nimi trzymać oraz czy dogadają się z bocjami i skalarami?

Taki cytacik (znalezione w sieci):

"Ryby pływają we wszystkich partiach wody. Uchodzą za bardzo agresywne dlatego nie powinny być trzymane z rybami mniejszymi od siebie."

"Z reguły są to ryby bardzo agresywne i terytorialne, o ile nie posiadamy ogromnego akwarium to wskazane jest trzymanie pojedynczej sztuki lub dobranej pary. W większych zbiornikach (powyżej 650 litrów) mogą być trzymane razem z innymi dużymi pielęgnicami, zbrojnikami i sumami. Dobrym towarzystwem będą tez bardziej aktywne gatunki np. Brzanka Rekinia, Brzanka Wielka czy niektóre piraniowate. Nie należy ulegać pokusie trzymania pary Akar pomarańczowopłetwych w akwarium towarzyskim, ponieważ jak tylko przystąpią do tarła w zbiorniku rozpęta się piekło."

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako że temat ucichł zgapiłem trochę obsadę od znajomego tyle że jest dość specyficzna więc może ktoś zabierze zdanie co w niej zmienić.

 

1+1 piekęgniczka ramireza

1+1 akara błękitna

1+1 pielęgniczka agassiza

1+1 pielęgniczka boliwijska 

5 bocja wspaniała

1 glonojad złoty

 

2 opcja to

 

po 4 szt tęczanek trójpręgich,niebieskich,neonowych,czerwonych,boesemana

 

3 opcja

 

tęczanki + np para pięlęgniczek ramireza

 

będę wdzięczny za opinie/zmiany/komentarze

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaż znajomemu, że ma koszmarną obsadę. Na temat tęczanek się nie wypowiadam, ale to...

 

1+1 piekęgniczka ramireza 1+1 akara błękitna 1+1 pielęgniczka agassiza 1+1 pielęgniczka boliwijska  5 bocja wspaniała 1 glonojad złoty


To po prostu zupa. Akwarium pełniące funkcje pojemnika na ryby bo żadnych ciekawych obserwacji tutaj nie dostrzeżesz z racji tego, że nie ma tutaj miejsca na tyle ryb.

Jeżeli zbiornik ma faktycznie już NORMALNY piasek i zmierzyłeś chociaż twardości i ph to możemy coś dobrać, ale prawdopodobnie będziesz musiał się kierować w twardsze wody.

Czyli np Ameryka Centralna- parka-dwie pielęgnic, harem jajożyworódek i tyle. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tym razem chce stworzyć akwarium po za wszelkimi zasadami obserwacji zachowań lecz jako hmmm dziwnie zabrzmi dekoracje salonu

Jako dekoracje salonu, sobie obraz na ścianę powieś, a jak chcesz akwarium jako ozdobę, to pomyśl nad holendrem i go nie zarybiaj.

"Zupa rybna" to nie dekoracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dekoracje salonu, sobie obraz na ścianę powieś, a jak chcesz akwarium jako ozdobę, to pomyśl nad holendrem i go nie zarybiaj.

"Zupa rybna" to nie dekoracja.

Każdy ma inny gust więc jeśli Tobie on nie odpowiada wystarczy przemilczeć a nie od razu atakować, nie każde akwarium musi spełniać ten sam perfekcyjny obraz, ile ludzi tyle akwariów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie każde akwarium musi spełniać ten sam perfekcyjny obraz, ile ludzi tyle akwariów.

Nie każde akwarium musi wyglądać tak samo ale każde powinno zapewnić rybom komfortowe warunki zbliżone do naturalnych.

Jako dekoracja salonu może być i welon w kuli. Tylko że nie tędy droga.

 

A jako fajne źródło inspiracji do dekorowania salonu na pewno coś znajdziesz w galerii. Wtedy będzie i ładnie i mądrze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako że nie uzyskałem satysfakcjonującej pomocy w obsadzie proszę o zamknięcie tematu.

Na koniec informacje na czym skończyła się obsada akwarium:

5x tęczanka boesemana

5x tęczanka neonowa

5x tęczanka czerwona

3x skalar

2x ramirez

2x bosja wspaniała

1x glonojad złoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...