Skocz do zawartości

Podłoże do roślinnego 63l


przemx23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przejdę od razu do rzeczy.

 

Przede wszystkim chciałbym, żeby akwarium przetrwało z minimum 3 lata bez żadnego restartu.
Dlatego też muszę wybrać trwałe podłoże, które nie straci szybko swoich wartości, oraz nie będzie się równie szybko rozkładać. Do tego nie chciałbym wydawać dużo kasy na to (nowy filtr, oświetlenie, ryby, rośliny, no i zbliżające się święta). Z tego względu odpada raczej AS ll+. ADA Amazonia też droga.
Jednak co mi ostatnio chodzi po głowie i zacząłem się tym interesować to ziemia ogrodowa. Dosyć ciekawe rozwiązanie według mnie. Do restartu przeprowadziłbym jej mineralizację. Ziemia na spód, a na nią żwir kwarcowy czarny lub bazalt (jeśli nie miałbym ryb dennych).

CO2 jest, oświetlenie 2x 15W oraz dodatkowo 5-7W Power LED do tego nawozy solami, więc uważam, że na ziemi mógłbym zaoszczędzić.

Rośliny jakie bym chciał mieć w zbiorniku to przeważnie łodygowe: Rotala rotundifolia, Rotala rotundifolia green, Ludwiga repens może jeszcze jakaś kryptokoryna
Tymi najbardziej wymagającymi gatunkami jakie chciałbym mieć to wydają się być Hemianthus callitrichoides oraz Pogostemon helferi.

Co o tym sądzicie?
Dałoby radę takie podłoże dla tych roślin?

Edytowane przez przemx23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemię ogrodową wielu akwarystów ma/miało i chwalili. Ja osobiście miałam torf i roślinli rosły świetnie. To podobny system, dobry i tani.

Jednak ziemię czy torf lepiej by było przykryć drobną siateczką lub dać warstwę piasku między tym a żwirkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny piasek kwarcowy - obawiam się zbyt drobnej granulacji

Mój poprzedni post odpowiada Tobie na pytanie jakie podłoże i w sprawie wątpliwości co do granulacji.

 

Między ziemię a piasek daj siatkę, nie worek foliowy tylko takie coś podobnego do siatki od ziemniaków czy cebuli, to nic się nie przedostanie.

Najlepiej dać zwykły piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładasz ,że ryb bytujących przy dnie nie bedziesz miał,to zdecydowanie bazalt 1-3 mm.Jeśli masz dojście do kogoś z betoniarką to proponuję przemieszać go przez dłuższy czas.Bazalt jest dość twardy.Nawet godzinę lub dłużej.Dzięki temu złagodzisz ostre krawędzie.W przyszłym tygodniu będę w domu i chcę tak przygotowac bazalt.Napiszę ile rzeczywiście czasu, trzeba mieszać, aby uzyskać zadowalający efekt.Postąpiłem tak z pokruszonym łupkiem filitowym.Po około półgodzinnym mieszaniu krawędzie  były wystarczająco stępione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...