Jump to content

Zgon prętnika


StepującePierogi
 Share

Recommended Posts

Witam, dzisiaj rano z przykrością zauważyłem, że jeden z prętników skonał. 

Ale najpierw specyfikacja:

Litraż - 112l

Filtracja-aquael unifilter 500 + oxyboost apr-150

Temperatura - stałe 24 stopnie, grzałka aquael 150w z termostatem.

Pokarm - z mrożonek tubifex, cyklop i dafnie, dla uzupełnienia wegetarianów sera flora. Jedna z mrożonek podawana rano, wieczorem dokarmiam płatkami.

Oświetlone dwoma jarzeniówami aqua glo,sztuk dwie 14w - święcą około 9-10 godzin. 

Akwarium dojrzewało 2 tygodnie, jestem przewrażliwiony na punkcie zwierzaków, więc załadowałem trochę sera bio nitrivec. Stało sobie elegancko z żywymi roślinkami (sztuk 4, na nazwach połamię paluchy ale są to najzwyklejsze roślinki + wodna trawa i jedna gałęzatka)

Żwir/piasek/kamienie - płukane,wygotowane kilkukrotnie. Żadnych ceramicznych dupereli nie posiadam w zbiorniku.

Akwarium znajduje się w zacienionym,spokojnym miejscu, sam przechodzę koło niego dwa razy dziennie.

Rybki nie wyglądają na apatyczne, żadnych widocznych dla oka defektów związanych z chorobami też nie przejawiają. Skubańce są tylko wiecznie głodne! (nie przekarmiane).

Obsada:

-6 szt. kirysków czarnych

-6 szt. danio

-3 parki gupików krajowych

-parka gurami mozaikowych

-4 szt. glonojadów złotych

-2 szt. drewniaków

-od rana 3 szt. prętników niebieskich

- no i jeden z błędów 2 szt. sumików szklistych. (jeżeli mam taką możliwość, chętnie dokupię - jeżeli odpada proszę o informacje)

 

Teraz czas na magiczne pytania.

1. Zgon prętnika. Sprawdzałem ciało, żadnych uszkodzeń/narośli - przewertowałem choroby. Początkowo kupiłem parkę, cały czas funkcjonują normalnie. Do towarzystwa kupiłem jeszcze 2 szt. w czwartek  i właśnie jedna z nich odeszła dzisiaj. Nie mam pojęcia co mogło spowodować nagły zgon rybki. 

2. Kwestia gupików - jedna zapłodniona samiczka padła, ale przy oględzinach miała zaczerwienione okolice tylnie :P ciężka ciąża? 

3. Drewniaki. Czy moim milusińskim powinienem dokupić jakiś specjalny pokarm żeby mogły żerować nocą? Po prawdzie nocą nie jestem w stanie stwierdzić czy dostatecznie się odżywiają.

4. Glonojady - mają lekko zaczerwienione okolice skrzeli, mój błąd - nie zwróciłem uwagi czy od samego początku takie posiadały. Poza tym zachowują się normalnie.

5. Roślinki - jeden z rosnących liści ma czerwonawe ubarwienie. Czy to jest problematyczne?

 

Wiem, że pojawią się pytania o testy, jednak w najbliższym tygodniu na nie mnie nie stać. Myślę,że to idealny pomysł na prezent świąteczny. 

Z góry dziękuje za poświęconą uwagę i możliwą pomoc :)  

Link to comment
Share on other sites

Jak nie masz testów to napisz chociaż, jak przebiegają porządki w akwarium: podmiany wody, odmulanie, czyszczenie filtra.

Zaczerwienienie okolic odbytu może wynikać np. z zapalenia przewodu pokarmowego. To czasem wynik niewłaściwej jakości pokarmów, przekarmienia (ale piszesz, że nie przekarmiasz) lub podawanie nadmiernej ilości pokarmów mięsnych rybom potrzebującym więcej pokarmów roślinnych (jak np. gupiki) lub na odwrót (ryby typowo mięsożerne dostają głównie roślinne pokarmy)

Nagłe zgony, bez widocznych objawów zewnętrznych to głównie z przyczyn niewłaściwych parametrów wody. Ale tu bez testów możemy tylko gdybać, czy to była przyczyna zgonu prętnika.

Do zmierzenia przede wszystkim NO2, czyli azotyny. Ale też pH, azotany i ewentualnie amoniak (na co mogą wskazywać zaczerwienione skrzela "glonojadów")

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje. Podmiany 1,5 tygodnia w okolicach 15-20% wody. Filtr czyszczę co 4-5 dni, w wodzie z akwarium, jednocześnie odmulam dno.

O testy postaram się w najbliższym czasie, obawiam się o stan wody - mieszkam w centrum miasta, woda nawet odstana może być problemem.

Przekarmienie odpada zdecydowanie, staram się żeby rybki zachowywały się "głodne".  Chociaż nie wiem czy odpowiednio je karmię mrożonkami, codziennie dostają inną kostkę. Z tego co zauważyłem najchętniej zjadają cyklopa. 

Najbardziej obawiam się zatruciem, zbiornik odstał niby swoje, dorzuciłem bakterie ale jednak pozostaje strach o zwierzaki. 

Link to comment
Share on other sites

Glonojady - mają lekko zaczerwienione okolice skrzeli,

Zaczerwienione skrzela mogą także świadczyc o zbyt wysokim stężeniu amoniaku, niestety bez niezbędnych testów ciężko jest to stwierdzić.

 

Pokarm - z mrożonek tubifex, cyklop i dafnie

Tubifex ( rurecznik ) to obok ochotki jeden z gorszy pokarmów. Podawany w nadmiarze może powodować otłuszczenie ryb.

 

 

Na pewno więcej będzie można powiedzieć jak zrobisz testy.

Link to comment
Share on other sites

Hm, tubifex dostają co trzeci dzień, ale jeżeli może mieć jakiś wpływ to ograniczę podawanie. 

Z powodu glonojadów zacząłem się przyglądać reszcie jak maniak, reszta nie ma takich objawów. Albo ma tylko,że na złotych łatwiej zauważyć.

Kurde, a co z moimi bestiami nocnymi? Czytałem o karmie w tabletkach, tylko nie wiem czy dla drewniaków będzie odpowiedni.

Edited by StepującePierogi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...