Jump to content
Sign in to follow this  
kamilp

Piasek kwarcowy zamiast żwirku

Recommended Posts

Witam. Zastanawiam się nad zmianą podłoża w akwa, mam żwirek ok 3mm(jest on łagodny, okrągły, nie jest ostry )  na piasek kwarcowy ok 1 - 1,6mm. Czy warto ? Chciałbym dać troszkę ziemie pod to.

Zacznijmy od tego, że każdy piasek jest piaskiem kwarcowym :)
Piasek jest świetny jeśli masz w zbiorniku ryby denne. Jest on dla nich strasznie łagodny i nie ma szans aby je zranił.

W piasku fajnie też rosną roślinki, lecz piasek jak wiadomo ma znacznie mniejszą granulację przez co łatwiej jest w nim kopać. Jeśli więc masz mieszkańców którzy lubią kopać w podłożu, to może wystąpić sytuacja, że wykopią Ci spore dołki albo i podkopią roślinki.

Dodam że podoba mi się bardziej piasek.... będę trzymał zbrojniki , dodatkowo nie wiem co ...A jak rośliny rosną w piasku ? Fakt że ten piasek byłby troszkę wiekszej granulacji niż taki typowy... bo miałby on ok 1- 1,6mm .

A jak rośliny rosną w piasku ?

Dobrze, daj tylko pod korzenie jakiś substrat, polecam kulki G-T. Możesz zerknąc w mojej galerii są rośliny właśnie rosnące na piasku kwarcowym, a pod korzeniami mają kulki G-T. Oczywiście podłoże to tylko jeden z czynników do prawidłowego wzrostu roślin.