Skocz do zawartości

Akwarium 54l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, założyłem rok temu akwarium. 

Z początku mieszkały w nim same gupiki, niedawno doszło kilka nowych mieszkańców.

 

Obsada:

8x Gupiki.

5x Kiryski (2x Albino, 3x Pstre)

okolo 3 - 4 ślimaków helenek. Kupiłem jednego reszta się skądś wzięła 

1x Ampularia

 

Rośliny:

echinodorus major

Hygrophila corymbosa (roślina zaczęła żółknąć, i marnieć w sklepie doradzono mi makroelementy Tropical AQUA PLANT wczoraj został zaaplikowany)

Anubias nana

Cryptocoryne balansae

Aegagropila linnae

 

Informacje o zbiorniku:

Temp. 22 stopnie  Ph 6,5  żwir jaki stosuje to jakiś specjalny żwir do roślin o zróżnicowanej wielkości 

Filtr którego używam to Aquael miniFAN-plus

przesyłam kilka zdjęć zbiornika.

 

Zamierzam przerzucić się na Czarny Piasek kwarcowy 0,8 - 1,2 mm. Ogólnie zamierzam kupić większe akwarium coś około 140 litrów. i do obsad dodać zbrojnika niebieskiego + kilka krewetek. Macie jakieś sugestie? 

post-21740-0-25069200-1417610943_thumb.jpg

post-21740-0-62249100-1417610945_thumb.jpg

post-21740-0-09773300-1417610948_thumb.jpg

post-21740-0-01151100-1417610950_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki i kiryski mają inne wymagania, dla gupików w tej chwili masz za niskie PH. Oprócz tego przydałoby się też znać GH i KH-to na prawdę podstawowe testy. Dla kirysków żwir, który masz się nie nadaje - kiryski wymagają piasku który przesiewają przez skrzela i w ten sposób oczyszczają je z bakterii, tak więc można powiedzieć, że piach jest niezbędny dla ich zdrowia. Nie ma w naturze czegoś takiego jak czarny piasek kwarcowy, jeśli jest sztucznie barwiony to może wydzielać do wody szkodliwe substancje, a jeśli to pokruszony bazalt to również się dla kirysów nie nadaje. Zmień to na naturalny, ekologiczny piasek tzw. "do piaskownic" - tani, bezpieczny i zdrowy. Poczytaj o rybach, które masz lub zamierzasz mieć.

Co do roślin to poczytaj o nawożeniu w dziale "Rośliny i ich pielęgnacja" np. http://forum.superakwarium.pl/nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

 

P.S. Nie wierz we wszystko co Ci powie sprzedawca ze sklepu, na ogół wciskają wszystko co im pasuje. Zanim cos kupisz lub zrobisz poczytaj.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc kiryski i gupiki nie mogą być trzymane razem w jednym zbiorniku?

Przeglądając forum spotkałem się już z podobną obsadą.

Poza tym krewetki preferują ciemne podłoże hmm... czytałem o tym piasku kwarcowym, jest bezpieczny podobno. Spora grupa go stosuje bez jakichkolwiek konsekwencji. Postaram się do końca miesiąca wykonać te testy. 

 

Dzięki za odpowiedź,

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A więc kiryski i gupiki nie mogą być trzymane razem w jednym zbiorniku? przeglądając forum spotkałem się już z podobną obsadą.

To, że ktoś jeszcze ma taką obsadę nie znaczy że jest właściwa. Twoja obsada wymaga korekty.

 

 

 

Poza tym krewetki preferują ciemne podłoże hmm... czytałem o tym piasku kwarcowym jest bezpieczny podobno. Spora grupa go stosuje bez jakichkolwiek konsekwencji.

Dobrze, że czytasz ale nie czytasz dokładnie ;)

Krewetki faktycznie lubią ciemne podłoża dlatego do krewetkariów używa się np czarny bazalt, który jest jak najbardziej bezpieczny ALE jest ostry i rybkom dennym (jak np kiryski) będzie kaleczył wąsiki itd.

Jeżeli z kolei znajdziesz gdzieś piasek kwarcowy, który ma czarny kolor to znaczy że jest barwiony i tak jak mówi V_i może być szkodliwy.

Teraz widzisz różnicę? Trzeba dokładnie czytać i z kilku źródeł żeby mieć rozeznanie w sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czytałem o tych rybkach i Gupiki, jak i kiryski to ten sam biotop.

Postaram się podnieść pH wody do 7. Ogólnie to rybki nie chorują i mają się dobrze. 

A jeśli chodzi o podłoże, to wiem że powinienem je zmienić, wiec co polecacie ? Wolał bym ciemne podłoże.

Edytowane przez andy102
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Postaram się podnieść pH wody do 7, ogólnie to rybki nie chorują i mają sie dobrze. 

 

Wtedy będziesz trzymał w dolnym zakresie PH dla gupików, a w górnym dla kirysa pstrego więc w skrajnościach co nie jest dobre ani dla jednego ani dla drugiego gatunku. Popatrz na wymagania PH, GH i KH ryb które masz, to, że mieszkają w Ameryce to nie znaczy, że wszystkie razem i w tej samej części. Zamień żwir na NATURALNY piach to dopiero wtedy zobaczysz dobrze się czujące kirysy :)

 

 

http://olx.pl/oferta/bialy-piasek-kwarcowy-1l1-6kg-0-5-1mm-CID103-ID5de3t.html#5c812e3985

 

Taki piasek się nada? roślinki będą w nim rosnąć?

 

Wygląda ok, pod korzenie daj kulki G-T ale co do roślin to podłoże to jedno, a oświetlenie i nawożenie to równie istotne kwestie.

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym przedstawić akwarium po pewnych zmianach i dokładniejszych pomiarach

Parametry: 

GH 20~21

KH 10

pH 7,5

Temp wody. 22 stopnie

Żwirek został zmieniony na piasek 0.5~1,0 mm (pod korzeniami znajdują się kulki GT)

Obsada:

8x Gupiki.

5x Kiryski (2x Albino, 3x Spiżowe)

3x helenki

1x Ampularia

Rośliny:

echinodorus major

Hygrophila corymbosa (roślina zgubiła prawie wszystkie liście, chyba muszę się jej pozbyć. Podejrzewam, że roślina nie przyjęła się z powodu słabego oświetlenia które robiłem własnoręcznie z taśmy ledowej)

Anubias nana  (od kiedy zacząłem stosować mikro i makroelementy roślina znacznie przyspieszyła ze wzrostem, nowe liście różnią się od starych są dość jasne)

Cryptocoryne balansae

Aegagropila linnae

 

Jest ktoś w stanie powiedzieć jakie rośliny mógłbym tu ewentualnie jeszcze dosadzić? ewentualnie poprawić jakość życia w akwarium? chociaż po zachowaniu ryb wydaje mi się że żyje im się całkiem dobrze :) 

post-21740-0-18185500-1421173621_thumb.jpg

post-21740-0-85618900-1421173624_thumb.jpg

post-21740-0-02094100-1421173628_thumb.jpg

post-21740-0-94425000-1421173630_thumb.jpg

Edytowane przez Korczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...