Skocz do zawartości

obsada do 1500l+


Niebieski Natural
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na samym początku chciałbym się przywitać.

Cześć. Jestem nowym użytkownikiem tego forum, mam na imię Marcin i mam 17 lat.

 

Akwa przejściowe to 240l a docelowe ok 1800.

 

 

Swoje pytania wypunktuję, żeby moja wypowiedź była bardziej przejrzysta.

1) W niedużym akwa mam młodziutkie akary pomarańczopłetwe 5 szt po 6-9cm Zaczynam już sobie kompletować obsadę do docelowego zbiornika. Chce żeby rybki podrosły nim je wpuszczę do dużego akwa. Oczywiście mam piec sztuk aby dobrały sie w pary. Jak to juz nastąpi to w akwa docelowym bd 1parka i tu pierwsze pytanie - czy w akwa mogą być dwie dobrane pary? Z tego co wiem to nie za bardzo ale wszystkie wypowiedzi dot szkiełek ok 600l.

2) Rybki są w akwa przejściowym. 5 akar, 2 gibki, długonos ciernisty. Czy puki co moge tam wpuścić arowanke, młodą sztukę? Nie będą sie rybki na wzajem tłukły? Nie o to mi przecież chodzi. Chce teraz wpuścić do tego małego akwa mlode sztuki po jednej z każdego gat. Chitala ornata , ducha amazońskiego i arowanke srebrną. Czy akary nie są zbyt agresywne do tych wolniejszych rybek? To nie jest akwa docelowe. Chce po prostu miec rybki od małego a przecież nie wrzucę kajtków 10cm do akwa 2000l :D. Chciałbym uniknąć konfliktów i stresu, ale miec tez te rybki, jakie na prawdę mi sie podobają. Jakich rozmiarów powinna być ta arowana, żeby pielęgnice jej nie ruszały i żeby ona ich nie zjadła? Te samo pytanie do nożowca i ducha.

3)Jaka filtracja byłaby najlepsza do takiego akwa?

4) Nie chce przepełnić akwarium rybami i chciałbym biotop płd ameryki, takie jaśniejsze czarne wody. Z początku chciałem wpuścić same rybki z amazonki i dorzeczy ale za dużo innych ty mi sie podoba np nożowiec . Jakie inne ryby, które są niezwykle dziwne mógłbym wpuścić do tego akwa? Co polecacie? Zalezy mi na niezwykłych kształtach, ale kolorki tez są fajne :)

5) Jaki gatunek płaszczki najbardziej by się nadawał? Najpopularniejsze P. Motoro czy jakies mniejsze?

6) Czy severumy pływają stadkami? Przychodzi wam jakaś rybka ławicowa osiągające ~20cm. Żeby pływaka w stadku 5-8sztuk.

7) Nie mg znaleźć nigdzie nazwy tej rybki bo nie wiem jak szukac, ale najbliższe porównanie jakie przychodzi mi do głowy to smok. To ty a denna z takimi pletwo-kolcami na grzbiecie pochodzi chyba z Afryki.

8)Problem jest tez to ze mieszkam w domku ale na piętrze i do kogo mam się zgłosić aby mi wyliczył czy strop to na pewno wytrzyma bo ciężar tego akwa to bd blisko 3tony. Strop mam niby betonowy ale jednak zanim postawie zbiornik trzeba sie upewnić. Może ktos się już kiedys takim czymś zajmował i będzie w stanie mi pomóc?

 

Akwarium bd miało wymiary 300/90/70h długość może ulec lekkiemu zwiększeniu o 10-30cm reszta parametrów raczej bez zmian. Przyjmijmy jednak 300x90x70 szkło 19mm.

 

 

Przepraszam za chaos i niespójności, których starałem sie uniknąć. Pisze post na telefonie w kibelku bo nie mam dostępu do kompa.

 

Przepraszam jeśli pomyliłem dział. Jak wspomniałem - jestem tu nowy.

 

Już z góry dziękuję za przeczytanie tych wypocin.

 

Pozdrawiam i liczę na szybki odzew.

Marcin ;)

Edytowane przez Niebieski Natural
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz testy wody (ph, gh, kh, i później przy dojrzewaniu przydadzą się jeszcze no2 i no3)? Temat o testach: http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/ Nie we wszystkich parametrach można trzymać wszystkie ryby. Najlepiej kup filtr RO wtedy będziesz mógł dopasować parametry wody do ryb.

A płaszczka do ameryki nie pasuje. Po pierwsze to ci wszystkie rośliny wygrzebie, kamienie i korzenie też. Dla płaszczek to powinno być oddzielne akwarium.  

Polecam przeczytać:

 ZNkrGDX.jpg

A z tym stropem to nie wiem, może do jakiegoś architekta pójdź, a najlepiej do tego co ten dom projektował.

Edytowane przez ibrachim12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry są w porządku, woda jest jednak lekko twardawa. Sama twardość nie powinna przeszadzać, korzenie i liście raczej zmiękczą wodę, dodadzą garbniką i parametry będą ok, dla ryb z am. płd. 

 

Czemu niby płaszczki nie pasują do takiego biotopu skoro pochodzą z ameryki południowej?

 

Akwarium będzie wypełnione drobniuśkim piaskiem, takim wręcz jak mąka. Czyli dla płaszczek spoko, ale nie tylko płaszczek ale i pielęgnic. W akwa będą korzenie z uczepionymi anubiasami, będą raczej podwieszone żeby zostawić większą powierzchnie dna, może ze dwa jakieś postawie. ale żadna roślina nie będzie rosła w podłożu.

 

Skąd mogę wziąć taki zeszyt akwarystyczny?

 

Dalej zachęcam do komentowania mojego tematu, dalej czekam na pomoc :))

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Parametry są w porządku, woda jest jednak lekko twardawa. Sama twardość nie powinna przeszadzać, korzenie i liście raczej zmiękczą wodę, dodadzą garbniką i parametry będą ok, dla ryb z am. płd. 


Fajnie, ale to teoria. W praktyce tak kolorowo nie jest :).

Marcin. Takich tematów niestety było tutaj multum i zazwyczaj kończyło się na planach. Jak już postawisz zbiornik ( a to też nie lada problem- miejsce, stelaż, filtracja, oświetlenie) to wtedy myśl nad obsadą.

Na razie wygląda to porywanie się z motyką na słońce. Zwłaszcza jak czyta się to co piszesz.

Powodzenia! Czekam na zbiornik :) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punki co zbiornik jest w wycenie u dwóch różnych firm, ta która da lepszą cenę, na tą sie zdecyduję. Pytam o rybki bo te akwarium mi tak chodzi po głowie że poprostu musiałem założyć ten temat. Puki co jestem w Zakopanem na zgrupowaniu sportowym i nie mam jak sprawdzić dokladnie parametrów, ale wód jest lekko twarda, taka dolna granica. Ph w kranie wynosi 7, czasem niecałe 7 reszty parametrów na prawdę nie pamiętam, ale czy one są takie potrzebne? Myślałem, że mi troche pomożecie i odpowiecie na któreś z pytań :) ryby rosną wolno, a w ścianie mam akwarium i mi go było szkoda że stało takie puste, więc je zalałem, poczekałem aż woda dojrzeje i wpuściłem ryby, ale już z myślą o dużym akwarium. To tyle. Jest ktoś w stanie mi pomóc i odpowiedzieć na pytania? :P

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skąd mogę wziąć taki zeszyt akwarystyczny?
Ja ten zeszyt akwarystyczny kupiłem na allegro.

 

W akwa będą korzenie z uczepionymi anubiasami, będą raczej podwieszone żeby zostawić większą powierzchnie dna, może ze dwa jakieś postawie
Podwieszone korzenie? Jak zamierzasz to zrobić? Mam wątpliwości czy to będzie ładnie wyglądać.

 

reszty parametrów na prawdę nie pamiętam, ale czy one są takie potrzebne?
Są potrzebne szczególnie dla pielęgniczek. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...