Skocz do zawartości

Krajowe ryby hodowane w akwariach


splend
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie chciałbym pokrótce przedstawić kilku przedstawicieli naszej rodzimej ichtiofauny, których można z powodzeniem hodować w domowych akwariach. Chciałby jednak zaznaczyć że niektóre z przedstawionych poniżej gatunków podlegają w Polsce ochronie i pozyskiwanie ich ze środowiska naturalnego jest zabronione.

 

Ciernik Gasterosteus aculeatus

 

240px-Gasterosteus_aculeatus.jpg

 

Ta niewielka rybka osiągająca do 9 cm długości może być z powodzeniem hodowana w akwarium o długości co najmniej 80 cm. Dla jednego samca z kilkoma samicami wystarczy standardowy zbiornik 112 litrowy. Temperatura dla tych ryb nie powinna być wyższa niż 20*C. Pod względem parametrów wody jest to gatunek dość plastyczny; jednak najlepsza dla ciernika będzie woda średnio twarda i o pH zbliżonym do 7.

Akwarium dla cierników powinno być częściowo zarośnięte z wolną przestrzenią do pływania. Bardzo ważne jest aby w akwarium z tymi rybami znalazły się rośliny drobnolistne z których samiec będzie budował gniazdo.

Bardzo ciekawe jest tarło u tego gatunku. Samiec buduje z gałązek delikatnych roślin gniazdo w którym wyciera nawet kilka samic. Po skończonym tarle samiec obejmuje opiekę nad gniazdem. W tym czasie należy usunąć z akwarium samice. Po wykluciu się narybku z akwarium należy usunąć także samca.

Ryby te zarówno dorosłe jak i młode przyjmują na ogół tylko pokarm żywy.

Należy pamiętać ze samce tego gatunku są bardzo agresywne i toczą ze sobą nieustanne walki. Z tego względu w akwarium powiniem znaleźć się tylko jeden samiec z jedną lub kilkoma samicami.

 

Cierniczek Pungitius pungitius

 

240px-Pungitius_pungitius.jpg

 

Cierniczek jest mniejszy o ciernika i osiąga długość do 6 cm. Jest także łagodniejszy przez co w akwarium można trzymać razem kilka samczyków z samiczkami.

Pozostałe warunki hodowli tej rybki są takie same jak u ciernika.

 

Słonecznica Leucaspius delineatus

 

240px-Leucaspius_delineatus_kurta_baing.

 

Rybka ta osiąga długość do 9 cm. Jest to spokojny i towarzyski gatunek ławicowy. Dla grupki ryb należy przygotować akwarium co najmniej 240 l częściowo zarośnięte z dużą wolną przestrzenią do pływania. Temperatura wody nie może być wyższa niż 20*C. Najlepsza dla tego gatunku będzie woda średnio twardo o pH w granicach 7.

W środowisku naturalnym rybki te odbywają tarło od kwietnia do czerwca. U samca w tym czasie występuje wysypka tarłowa. W czasie tarła samica przykleja ikrę do łodyg roślin. Po skończonym tarle samiec przejmuje opiekę nad ikrą. Młode wylęgają się po około 9 - 12 dniach.

Młode rybki odżywiają się głównie planktonem roślinnym. Dorosłe chętnie zjadają drobne zwierzęta wodne, oraz rośliny.

 

Kiełb Gobio gobio

 

240px-Riviergrondel.jpg

 

Ten stadny, pokojowo usposobiony gatunek doskonale nadaje się do wielogatunkowego akwarium zimnowodnego. Ryby te dorastają do 15 cm długości, z racji tego należy im przygotować odpowiednio duże akwarium udekorowane większymi kamieniami i korzeniami. Rybki te chętnie kopią  w poszukiwani pokarmy, zatem najlepszym podłożem będzie zwykły piach. Twardość wody może wynosić od 8 do 20 GH, pH 6,5 - 7,5 i temperatura nie wyższa niż 20*C.

Ryby te składają ikrę na kamieniach i korzeniach. Młode wylęgają się po około 8 dniach.

Kiełbie w akwarium przyjmują różnego rodzaju pokarmy.

 

Różanka Rhodeus sericeus

 

240px-Rhodeus_sericeus_L.jpg

 

Rybka ta osiąga długość 5 - 8 cm. Są to łagodne rybki które można trzymać w grupie składającej się z kilku osobników w akwarium o pojemności około 200 l. Akwarium powinno być częściowo obsadzone roślinami, a na dnie powinna się znaleźć około 10 centymetrowa warstwa piasku. Jest to gatunek nieco bardziej ciepłolubny, jednak woda nie może być cieplejsza niż 24*C. Odpowiednią wodą dla tego gatunku będzie woda średnio twarda o pH około 7.

Bardzo interesujący jest sposób rozmnażania tego gatunku. Aby zachęcić ryby do tarła należy w akwarium umieścić małża ( skójkę lub szczeżuję ). U gotowej do tarła samicy pojawia się 4 - 5 cm długości pokładełko. Ikra jest składana do otworu wpustowego małża gdzie rozwija się około 22 dni. Po wykluciu młode jeszcze przez 4 - 5 dni są przyczepione do skrzeli małża i dopiero po tym czasie wypływają w poszukiwaniu pokarmu.

Ryby te przyjmują prawie każdy pokarm, jednak musi on być urozmaicony.

Różanka w Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Pozyskiwanie jej ze środowiska naturalnego jest zabronione.

 

Koza Cobitis taenia

 

240px-Steinbeisser_001.jpg

 

Ryba ta osiąga długość do 12 cm. Wymaga akwarium o długości 100 cm, koniecznie z piaszczystym podłożem i udekorowanego roślinami, korzeniami, a także płaskimi kamieniami ułożonymi w ten sposób, aby umożliwiały rybie możliwość ukrycia się. Woda w akwarium nie może być cieplejsza niż 18*C. Jej twardość może wynosić od 8 - 18 GH, a pH 7 - 8.

Ryba ta jest gatunkiem na ogól łagodnym, prowadzącym nocny tryb życia.

Tarło ryby te odbywają wśród korzeni roślin pływających przy poziomie wody około 15 cm, jednak w niewoli rzadko przystępują do tarła. Młode wylęgają się po 4 - 5 dniach i żerują przy dnie w poszukiwaniu pokarmu. Dorosłe jak i młode najchętniej przyjmują pokarm żywy, ale mogą też zjadać opadły na dno pokarm suchy.

Koza w Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Pozyskiwanie jej ze środowiska naturalnego jest zabronione.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Usunąłem Twój link ponieważ wprowadzał w błąd. Już samo trzymanie sumika karłowatego, nawet małego w akwarium 20 l uważam za co najmniej niestosowne.

Druga sprawa to to:

 

Jeśli jednak zrobią się za duże można je przesadzić do większego zbiornika lub wypuścić, lecz KONIECZNIE DO WÓD W KTÓRYCH JESTEŚMY PEWNI ISTNIENIA POPULACJI SUMIKÓW!

Sumik ten jest uznawany za szkodnika naszych wód. Z tego względu wypuszczanie go jest zabronione.

 

Sumik karłowaty został uznany przez Polski Związek Wędkarski za szkodnika. W wydanym przez PZW regulaminie amatorskiego połowu ryb figuruje zapis, że "po złowieniu nie należy go wypuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

splendt, część z ryb, które opisujesz w Polsce objęta jest ścisłą ochroną, więc pozyskiwanie ich w jaki kolwiek sposób jest zabronione. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
Dlatego napisałem na samym początku

 

Chciałby jednak zaznaczyć że niektóre z przedstawionych poniżej gatunków podlegają w Polsce ochronie i pozyskiwanie ich ze środowiska naturalnego jest zabronione.
Poza tym przy opisanych gatunkach jest zaznaczone które z nich są pod ochroną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sumik ten jest uznawany za szkodnika naszych wód. Z tego względu wypuszczanie go jest zabronione.

Oczywiście. Celowo napisałem to co napisałem w artykule, by z jednej strony nie propagować spuszczania ryb w toalecie, a z drugiej przestrzec przed wpuszczaniem do niezasiedlonych przez sumika wód. Z ekologicznego punktu widzenia jeden więcej nie zrobi różnicy.

 

 

 

Już samo trzymanie sumika karłowatego, nawet małego w akwarium 20 l uważam za co najmniej niestosowne.

Mam odmienne zdanie i doświadczenie, ale cóż, prawo moderatora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...