Jump to content

Krajowe ryby hodowane w akwariach


splend
 Share

Recommended Posts

W tym temacie chciałbym pokrótce przedstawić kilku przedstawicieli naszej rodzimej ichtiofauny, których można z powodzeniem hodować w domowych akwariach. Chciałby jednak zaznaczyć że niektóre z przedstawionych poniżej gatunków podlegają w Polsce ochronie i pozyskiwanie ich ze środowiska naturalnego jest zabronione.

 

Ciernik Gasterosteus aculeatus

 

240px-Gasterosteus_aculeatus.jpg

 

Ta niewielka rybka osiągająca do 9 cm długości może być z powodzeniem hodowana w akwarium o długości co najmniej 80 cm. Dla jednego samca z kilkoma samicami wystarczy standardowy zbiornik 112 litrowy. Temperatura dla tych ryb nie powinna być wyższa niż 20*C. Pod względem parametrów wody jest to gatunek dość plastyczny; jednak najlepsza dla ciernika będzie woda średnio twarda i o pH zbliżonym do 7.

Akwarium dla cierników powinno być częściowo zarośnięte z wolną przestrzenią do pływania. Bardzo ważne jest aby w akwarium z tymi rybami znalazły się rośliny drobnolistne z których samiec będzie budował gniazdo.

Bardzo ciekawe jest tarło u tego gatunku. Samiec buduje z gałązek delikatnych roślin gniazdo w którym wyciera nawet kilka samic. Po skończonym tarle samiec obejmuje opiekę nad gniazdem. W tym czasie należy usunąć z akwarium samice. Po wykluciu się narybku z akwarium należy usunąć także samca.

Ryby te zarówno dorosłe jak i młode przyjmują na ogół tylko pokarm żywy.

Należy pamiętać ze samce tego gatunku są bardzo agresywne i toczą ze sobą nieustanne walki. Z tego względu w akwarium powiniem znaleźć się tylko jeden samiec z jedną lub kilkoma samicami.

 

Cierniczek Pungitius pungitius

 

240px-Pungitius_pungitius.jpg

 

Cierniczek jest mniejszy o ciernika i osiąga długość do 6 cm. Jest także łagodniejszy przez co w akwarium można trzymać razem kilka samczyków z samiczkami.

Pozostałe warunki hodowli tej rybki są takie same jak u ciernika.

 

Słonecznica Leucaspius delineatus

 

240px-Leucaspius_delineatus_kurta_baing.

 

Rybka ta osiąga długość do 9 cm. Jest to spokojny i towarzyski gatunek ławicowy. Dla grupki ryb należy przygotować akwarium co najmniej 240 l częściowo zarośnięte z dużą wolną przestrzenią do pływania. Temperatura wody nie może być wyższa niż 20*C. Najlepsza dla tego gatunku będzie woda średnio twardo o pH w granicach 7.

W środowisku naturalnym rybki te odbywają tarło od kwietnia do czerwca. U samca w tym czasie występuje wysypka tarłowa. W czasie tarła samica przykleja ikrę do łodyg roślin. Po skończonym tarle samiec przejmuje opiekę nad ikrą. Młode wylęgają się po około 9 - 12 dniach.

Młode rybki odżywiają się głównie planktonem roślinnym. Dorosłe chętnie zjadają drobne zwierzęta wodne, oraz rośliny.

 

Kiełb Gobio gobio

 

240px-Riviergrondel.jpg

 

Ten stadny, pokojowo usposobiony gatunek doskonale nadaje się do wielogatunkowego akwarium zimnowodnego. Ryby te dorastają do 15 cm długości, z racji tego należy im przygotować odpowiednio duże akwarium udekorowane większymi kamieniami i korzeniami. Rybki te chętnie kopią  w poszukiwani pokarmy, zatem najlepszym podłożem będzie zwykły piach. Twardość wody może wynosić od 8 do 20 GH, pH 6,5 - 7,5 i temperatura nie wyższa niż 20*C.

Ryby te składają ikrę na kamieniach i korzeniach. Młode wylęgają się po około 8 dniach.

Kiełbie w akwarium przyjmują różnego rodzaju pokarmy.

 

Różanka Rhodeus sericeus

 

240px-Rhodeus_sericeus_L.jpg

 

Rybka ta osiąga długość 5 - 8 cm. Są to łagodne rybki które można trzymać w grupie składającej się z kilku osobników w akwarium o pojemności około 200 l. Akwarium powinno być częściowo obsadzone roślinami, a na dnie powinna się znaleźć około 10 centymetrowa warstwa piasku. Jest to gatunek nieco bardziej ciepłolubny, jednak woda nie może być cieplejsza niż 24*C. Odpowiednią wodą dla tego gatunku będzie woda średnio twarda o pH około 7.

Bardzo interesujący jest sposób rozmnażania tego gatunku. Aby zachęcić ryby do tarła należy w akwarium umieścić małża ( skójkę lub szczeżuję ). U gotowej do tarła samicy pojawia się 4 - 5 cm długości pokładełko. Ikra jest składana do otworu wpustowego małża gdzie rozwija się około 22 dni. Po wykluciu młode jeszcze przez 4 - 5 dni są przyczepione do skrzeli małża i dopiero po tym czasie wypływają w poszukiwaniu pokarmu.

Ryby te przyjmują prawie każdy pokarm, jednak musi on być urozmaicony.

Różanka w Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Pozyskiwanie jej ze środowiska naturalnego jest zabronione.

 

Koza Cobitis taenia

 

240px-Steinbeisser_001.jpg

 

Ryba ta osiąga długość do 12 cm. Wymaga akwarium o długości 100 cm, koniecznie z piaszczystym podłożem i udekorowanego roślinami, korzeniami, a także płaskimi kamieniami ułożonymi w ten sposób, aby umożliwiały rybie możliwość ukrycia się. Woda w akwarium nie może być cieplejsza niż 18*C. Jej twardość może wynosić od 8 - 18 GH, a pH 7 - 8.

Ryba ta jest gatunkiem na ogól łagodnym, prowadzącym nocny tryb życia.

Tarło ryby te odbywają wśród korzeni roślin pływających przy poziomie wody około 15 cm, jednak w niewoli rzadko przystępują do tarła. Młode wylęgają się po 4 - 5 dniach i żerują przy dnie w poszukiwaniu pokarmu. Dorosłe jak i młode najchętniej przyjmują pokarm żywy, ale mogą też zjadać opadły na dno pokarm suchy.

Koza w Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Pozyskiwanie jej ze środowiska naturalnego jest zabronione.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Usunąłem Twój link ponieważ wprowadzał w błąd. Już samo trzymanie sumika karłowatego, nawet małego w akwarium 20 l uważam za co najmniej niestosowne.

Druga sprawa to to:

 

Jeśli jednak zrobią się za duże można je przesadzić do większego zbiornika lub wypuścić, lecz KONIECZNIE DO WÓD W KTÓRYCH JESTEŚMY PEWNI ISTNIENIA POPULACJI SUMIKÓW!

Sumik ten jest uznawany za szkodnika naszych wód. Z tego względu wypuszczanie go jest zabronione.

 

Sumik karłowaty został uznany przez Polski Związek Wędkarski za szkodnika. W wydanym przez PZW regulaminie amatorskiego połowu ryb figuruje zapis, że "po złowieniu nie należy go wypuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód

Link to comment
Share on other sites

 

 

splendt, część z ryb, które opisujesz w Polsce objęta jest ścisłą ochroną, więc pozyskiwanie ich w jaki kolwiek sposób jest zabronione. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
Dlatego napisałem na samym początku

 

Chciałby jednak zaznaczyć że niektóre z przedstawionych poniżej gatunków podlegają w Polsce ochronie i pozyskiwanie ich ze środowiska naturalnego jest zabronione.
Poza tym przy opisanych gatunkach jest zaznaczone które z nich są pod ochroną.
Link to comment
Share on other sites

 

 

Sumik ten jest uznawany za szkodnika naszych wód. Z tego względu wypuszczanie go jest zabronione.

Oczywiście. Celowo napisałem to co napisałem w artykule, by z jednej strony nie propagować spuszczania ryb w toalecie, a z drugiej przestrzec przed wpuszczaniem do niezasiedlonych przez sumika wód. Z ekologicznego punktu widzenia jeden więcej nie zrobi różnicy.

 

 

 

Już samo trzymanie sumika karłowatego, nawet małego w akwarium 20 l uważam za co najmniej niestosowne.

Mam odmienne zdanie i doświadczenie, ale cóż, prawo moderatora...

Link to comment
Share on other sites

Mam odmienne zdanie i doświadczenie, ale cóż, prawo moderatora...

Myślę że prawo moderatora w tym przypadku nie ma nic do rzeczy. Ryby te osiągają dość znaczne rozmiary i uważam, przede wszystkim jako akwarysta, że akwarium 20 l jest dla nich zdecydowanie za małe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...