Jump to content

Black molly w białe plamki jak pleśń


break456
 Share

Recommended Posts

Witam. Przed chwilą dostrzegłem że na samicy black molly są białe plamki jakieś 0,5mm średnicy ma 1 plamka i wygląda jak pleśń. Czy to może być ospa? Link do zdjęcia nie mojego ale takie same obiawy tylko że na brzuchu mnie ma aż ich tyle i ja mam samice a na zdj jest samiec. Parametrów wody nie podam bo nie posiadam testów.
Akwa było jakoś na początku września restartowane(zmiana podłoża z żwirku z ziemią na piach)http://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fimg546.imageshack.us%2Fimg546%2F8141%2Fmolinezja.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Ffireworksblog.pl%2Fczy-molinezja-ostrousta-to-odpowiedni-gatunek-dla-poczatkujacego-akwarysty%2F&h=241&w=300&tbnid=qaK1mZGxTdjBUM%3A&zoom=1&docid=UhaiyN8OiK6mfM&ei=98Z0VOuZMoThaLjZgdAE&tbm=isch&client=firefox-a&ved=0CCYQMygGMAY&iact=rc&uact=3&dur=1117&page=1&start=0&ndsp=16

 

 

Przeniosłem do odpowiedniego działu / splend

Link to comment
Share on other sites

Zatytułowałeś temat "plamki jak pleśń". To dosyć mylące. Typowa pleśń u ryb to bardziej taki nalot, jak strzępki waty, lub coś podobnego.

Jeśli masz pewność, że twoja ryba ma kropki takie jak na zdjęciu, które podałeś, to natychmiast rozpocznij leczenie na ospę, według tego tematu:

http://forum.superakwarium.pl/topic/9497-rybia-ospa-kompendium-wiedzy/

Najpóźniej trzeciego dnia od wystąpienia wysypki, należy podać leki. Ospa to choroba łatwa do wyleczenia, pod warunkiem, ze się szybko rozpocznie leczenie.

Edited by maziama
Link to comment
Share on other sites

Jeśli to ospa to właśnie pasożyt przechodzi w fazę cyst. Czyli wysypka będzie schodzić z ryb, a ty będziesz myślał, że ryby zdrowieją. Po czym pasożyt zaatakuje ponownie. Obawiam się, że wlewanie teraz leków nie pomoże zlikwidować pasożyta ze zbiornika.

To nie znaczy, że masz nie podać teraz leku! Podaj normalnie Ichtiosan według zaleceń producenta, ale w przeciągu następnych 2 tygodni bądź przygotowany, że ospa może (choć nie musi) wrócić. Wtedy kurację trzeba powtórzyć.

Chodzi o to, że pasożyt w fazie cysty jest odporny na leki, więc część z nich może przetrwać obecną kurację.

Mam nadzieję, ze uważnie przeczytałeś ten artykuł o ospie i leczysz wszystkie ryby, także te nie wykazujące objawów.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...