Skocz do zawartości

72l drugie akwarium.


artek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam (trochę spaprałem temat...),

 

Akwarium założone 5 miesięcy temu, dzisiaj ostro zmodyfikowane - dodany korzeń nowe rośliny, nowe rybki.

 

Poprzednio w akwarium mieszkał bojownik, kirysek i zbrojnik lamparci.

Długo czekałem na zmianę obsady i rozwinięcie akwarium ze względu na zbrojnika, któremu szukałem nowego domu (27 cm).

Dziś w końcu udało mi się znaleźć dla niego nowy dom (będzie mieszkał z innymi bydlakami).

 

Ogólnie o akwarium:

Pojemność 72l 60x30x40(DxSxW).

Żwirek to bazalt, dwie grubości.

Nowy korzeń z mchem,

Z roślin to znam tylko moczrkę, anubiasa (te dwie zostały z poprzedniej aranżacji) i mech (reszta jak widać na zdjęciu)

Anubiasa nie ma na zdjęciu bo się moczył w kwasku cytrynowym.

 

Obsada:

Kirysek - wiem, że podłoże mu nie służy, ale ma już 4 lata więc nie będę go wymieniał (dużo mu już nie zostało).

Bojownik - 2 lata, uratowałem go z kuli.

2 ławice: razbora (chyba espei) x 12 i danio lamparci x 8 (obie karpiowate z azji).

 

Parametry wody:

- NO3 25

- NO2 - 0

- GH - ok 10 st d - planuję trochę podmian z RO zrobić (mam nadzieję, że zmięknie).

- KH - 6 st d

- PH ok 6,4

 

Testy paskowe Sera Quick Test - używam od 2 lat (jak się skończą to kupię kropelkowe).

 

Oświetlenie: świetlówka 15W + 8x moduł LED 0,72W.

CO2 brak - planuję w kropelkach kupić.

 

Filtr - do tej pory Agua shut kaskada n500 (dziś wywalona), od zeszłego tygodnia kubełek JBL e701 + JBL filter start.

 

Mam nadzieję, że bojownik się dogada z resztą bo w zeszłym roku wymordował mi w mniejszym akwarium stadko neonków.

post-21979-0-73610700-1416833619_thumb.jpg

Edytowane przez artek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Żwirek to bazalt, dwie grubości.

 

Kirysek - wiem, że podłoże mu nie służy, ale ma już 4 lata więc nie będę go wymieniał (dużo mu już nie zostało).

Szkoda, że świadomie męczysz rybę. Szkoda również, że nie dałeś zwykłego piasku co nie blokowałoby Ci wyboru niektórych gatunków ryb.

 

 

2 ławice: razbora (chyba espei) x 12 i danio lamparci x 8 (obie karpiowate z azji).

Za małe akwa na dwie ławice. Jedna wyglądałaby znacznie lepiej.

 

Co do aranżacji to widzę lekki nieład no ale to kwestia gustu. Czy te białe kamienie nie zatwardzają Ci wody? Daj czarne tło. Ryby i rośliny będą się lepiej prezentowały. Termometr na boczną szybę niech nie rzuca się w oczy jako pierwszy :)

 

Na początek carbo i potas. Micro i makro jak zaczniesz zauważać braki.

 

Akwa niby przemyślane ale mam wrażenie, że nie do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłoża, zostało takie jakie było bo nie miałem jak odlać wody, żeby wymienić wszystko, a nie chciałem robić restartu. Aranżacja jest trochę chaotyczna, ale w sumie to nie miałem jakiegoś 100% pomysłu i na koniec dokładałem gdzie pasowało. Tło dopiero w planach. Wywaliłem tą rurkę z prawej strony i zastąpiłem zwykłym wylotem wody.

Martwię się trochę tylko o filtrację, bo niby filtr mocny ale koszyczek przy maksymalnym skręceniu rurki mam przy samym dnie.

 

Termometr już jest z boku.

Co do kamieni to nie wiem, zrobiłem tylko test octem i się nic nie pieniło (ale juz nie pamiętam po co to było :P). Leżą w akwa od początku - przywiezione z Chorwacji.

 

Nawóz mam tylko taki, ale nie używałem w tym akwarium jeszcze. Konkretnego składu na opakowaniu nie ma...

 

tro_aquaplant.jpg

Edytowane przez artek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 ławice: razbora (chyba espei) x 12 i danio lamparci x 8 (obie karpiowate z azji).

Czy aby na pewno masz takie gatunki ryb ;) ? Poza tym 2 ławice w takim litrażu, nie powinny się znaleźć jednocześnie (obojętnie jakie to by były gatunki).

To, że "karpiowate z Azji", wcale nie oznacza, że żyją w  identycznych parametrach wody.

 

 

Kirysek - wiem, że podłoże mu nie służy, ale ma już 4 lata więc nie będę go wymieniał (dużo mu już nie zostało).

Szkoda, choć trochę mógłby poczuć, co to natura...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na pewno razbora i danio... Póki co nic im nie przeszkadza. W sumie to małe ryby i mają sporo przestrzeni. Czy żyją w takich samych warunkach? Według informacji odnośnie tych gatunków to tak, parametry wody są w zakresie ich bytowania. Jeśli chodzi o kiryska, no nie mam go gdzie oddać, a zmiana środowiska na te ostatnie dni, które mu zostały raczej gorzej na niego wpłyną niż to co ma teraz (a w zoologu kto mi przyjmie kiryska na skraju swojego żywota), a poza tym od kiedy zamieszkał z ławicami jest wyjątkowo aktywny i nawet z nimi próbuje pływać :P.

 

Odnośnie obsady, nie zamierzam już nic dodawać więc przerybienie nie grozi. Choć w sumie jak pomyślę o akwariach, które widuję na codzień to mam wrażenie, że mają u mnie jak w oceanie... Ale z reguły nikt nie słucha, że ma za dużo ryb i, że nie powinien nowych dokupywać. Widzę, że umnie jedynym problemem jest połączenie 2 ławic, ale nie przeszkadzają sobie więc nie widzę większego sensu tego zmieniać. Jeśli macie jakieś konkretne powody, dla których nie powinno się trzymać w jednym akwarium 2 gatunków ławicowych to poczytam i ewentualnie się zastanowię. Andy102 nie pomyśl, że neguję Twoją wiedzę czy doświadcznie, bardziej chciałbym wiedzieć z jakich powodów nie można tych ryb trzymać razem.

 

Mały update parametrów (kupiłem w końcu kropelki):

ph w okolicach 7

kh w okolicach 6, GH ni mierzyłem

NO3 trochę powyżej 20

NO2 jest 0 temperatura 25,5

Edytowane przez artek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kirysek - wiem, że podłoże mu nie służy, ale ma już 4 lata więc nie będę go wymieniał (dużo mu już nie zostało).


Tylko jakieś drugie tyle (przyjmując, że żył w odpowiednich warunkach)... 4letni Kirysek to dorosła ryba, ale nie staruszek!

Podłoże to masz koszmarne, obsadę jeszcze gorszą.

Bojownik i razbory z Danio? Jak ? Skoro te ryby wymagają innych parametrów? Widzę, że nie wiesz o co chodzi to rzucę hasłem: Twardości i temperatura

Kirysek? JEDEN? W 60cm długim baniaku C. paleatus? 


Jak widzę jak sąsiad wychodzi z psem tylko raz dziennie to patrząc na swojego psa dochodzę do wniosku, że ma prawie całodobowy wybieg. Może w takim razie przestać z nim wychodzić pare razy dziennie? A zaraz... Co mnie interesują inni? 

To samo w akwarystyce. Widziałem wiele takich akwariów jak Twoje. To znaczy, że mam iść tym torem lub klepać po pleckach tych, którzy już to robią? Bo "zawsze mogło być gorzej" ? 

Bezsensowne podejście do ŻYWYCH stworzeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pley, Nie rozumiem Twojego podejścia. Nie mam przerybionego akwarium więc pod tym względem nie powinno być problemu. 

Nie napisałem, że inni mają źle to i ja będę miał tylko, że mam dobrze w stosunku do innych pod tym względem. Czytanie ze zrozumieniem nie boli.

 

Po 2.

Zgodnie z informacjami o: Kirysku, Danio, Razborze (nawet bojowniku)- wszelkie warunki spełnia mój zbiornik... Twardość, temperatura, litraż.

 

Może korzystamy z innych źródeł informacji, ale sprawdziłem w kilku.

 

A co ma bojownik do razbor i danio. U mnie żyły w zgodzie. Przy czym bojownika już nie ma jakbyś nie doczytał.

 

Po 3, względem info o kirysku to żyje 3-5 lat. Ale nie ważne już odnośnie kiryska. Zadałem pytanie odnośnie życia 2 ławic w jednym akwarium. Co je wyklucza? Brak odpowiedzi z Twojej strony, ale za to dobrze wyszło Ci wyciąganie moich odpowiedzi z kontekstu.

 

Zresztą skoro tak ma wyglądać ta dyskusja to można zamknąć temat. Szkoda czasu.

Zero sensownych komentarzy, nie popartych nawet żadnym argumentem (a chyba o to właśnie chodziło).

Edytowane przez artek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z informacjami o: Kirysku, Danio, Razborze (nawet bojowniku)- wszelkie warunki spełnia mój zbiornik... Twardość, temperatura, litraż.

 

Bojownik wraz z razborami preferuje wodę miększą, cieplejszą (od 25st. w górę) i z dodatkiem związków humusowych. Woda o średnim lub znikomym nurcie.

 

Danio to ryby z wód twardszych, zimniejszych o mocnym nurcie i małej ilości garbników.

 

EDIT: Litraż... Mocno teoretyczne podejście.

Ryby należy dobierać pod wymiary zbiornika bo litrów możesz mieć i 100, a na Danio akwarium się nadawać nie będzie.

Tak jest i w tym przypadku. Zbiornik jest po prostu za mały. Ma za małą powierzchnia dna

 

Może korzystamy z innych źródeł informacji, ale sprawdziłem w kilku.

 

Popatrz na miejsce występowania w/w gatunków i będziesz miał pewność jaką wode preferują.

 

 

A co ma bojownik do razbor i danio. U mnie żyły w zgodzie. Przy czym bojownika już nie ma jakbyś nie doczytał.

 

 

Owszem, doczytałem, ale napisałem w kontekscie całej obsady ;). Tej, która była w pierwszym poście.

 

 

Po 3, względem info o kirysku to żyje 3-5 lat.

 

Ciekawe ;).

 

 

Co je wyklucza? Brak odpowiedzi z Twojej strony

 

Ponieważ należy też samemu się wysilić w poszukiwaniu informacji. Napisałem Ci w jakim kontekście masz szukać popełnionych błędów, ale widocznie liczyłeś na gotowce :).

 

 

Edytowane przez Pley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na pewno razbora i danio...

Źle mnie zrozumiałeś. To, że u Ciebie pływają Razbory i Danio, nie ulega wątpliwości. Ale czy to na pewno Razbora Espei (Trigonostigma espei), a nie Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha) i Danio lamparcie (Danio frankei), a nie Danio pręgowany ( Danio rerio ) ? Zapraszam do lektury : http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/

O reszcie nie będę pisał, bo Pley wyłożył wszystko, chyba dość jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No odnośnie gatunków to racja. Nie wiem czemu napisałem lamparci. Nie zwróciłem uwagi na ten błąd. A razbora klinowa (z początku nie wiedziałem, a potem nie dopisywałem).

Odnośnie Kiryska czerpałem informację z internetu. Nie mam na tyle długo akwarium, żeby sprawdzić ile przeżyje.

 

Gatunki dobierałem względem dolnej i górnej granicy ich dopuszczalnych warunków.

 

Możliwe, że na wolności różnią się między sobą, ale woda w środowisku naturalnym też zmienia parametry.

 

Ok, przyjmuję słowa krytyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...