Skocz do zawartości

Prośba o analizę dostępnych parametrów wody


rdr0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio zakupiłem sobie walizkę JBL do testowania paramertów wody. Niestety instrukcja oraz graficzne wyniki testów przeczą sobie co spowodowało założenie tego tematu.

Potrzebuję pomocy w doborze parametrów wody do swojego zbiornika 112 litrów

Paramerty które zmierzyłem za pomocą w/w testów:

ph-8; kh-6; no2-0,025mg/l; no3 -80mg/l; Fe-1,5mg/l; co2 -2mg/l

Zbiornik obsadzony jest dosyć bogato roślinnością: nurzaniec, kryptokoryna, anubis, echinodorus oriental. Dodatkowo - korzeń orzecha. Podłoże - żwirek bazaltowy i ziemia ogrodowa. Do wody stosuję złotą symfonie nawozów w dawce 5ml 2x w tygodniu. Dodatkowo stosowałem żelazo lecz przy tak podwyższonym jego stanie zaprzestałem.

Co2 podawane z bimbrowni i dozowane na podstawie testu stałego AZZO

Obsada rybek : gurami mozajkowy x3, Glonojad zbrojnikowy, kirysek x3, skalar x2, sum rekini x 2

Nadmieniam iż jest to zbiornik przejściowy i za ok 6 m-cy będę go wymieniał na kociołek min 300 lirtów

Byłbym zapomniał o filtracji - filtr AC300 nieznanej mi firmy ( nie podana na tabliczce znamionowej) temp 28 stopni, oświetlenie 2x 20W Azzo super lite i JBL solar color.

Proszę nie pisać że zbiornik jest za mały dla skalarów i suma - wiem o tym i dlatego będę go zmieniał

 

Miałbym prośbę o wypisanie najważniejszych parametrów wody, ich dolnej i górnej granicy i ewentualnych sposobów korekty tych parametrów

Z góry dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niestety instrukcja oraz graficzne wyniki testów przeczą sobie co spowodowało założenie tego tematu.

Nie rozumiem... to takie masz wyniki tych testów czy nie?

 

 

 

Paramerty które zmierzyłem za pomocą w/w testów:

ph-8;   no3 -80mg/l; Fe-1,5mg/l

To chyba trochę za wysokie wyniki jak na Twoją obsadę i oświetlenie.

NO3 - podmiana i to duża, trujesz obsadę.

pH- chyba nieodpowiednie dla tych ryb- woda RO, demineralka, destylka.

Fe- dużo za wysokie jak dla potrzeb Twoich roślin przy takim świetle-podmiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem... to takie masz wyniki tych testów czy nie?

 

 

 

To chyba trochę za wysokie wyniki jak na Twoją obsadę i oświetlenie.

NO3 - podmiana i to duża, trujesz obsadę.

pH- chyba nieodpowiednie dla tych ryb- woda RO, demineralka, destylka.

Fe- dużo za wysokie jak dla potrzeb Twoich roślin przy takim świetle-podmiana.

Wyniki testów dokładnie takie, jak napisałem wyżej. A mógłbyś jeszcze podać przedział, w jakim powinny znajdować się parametry wody przy mojej obsadzie ryb i roślinności.

Edytowane przez andy102
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem trochę wedle twojej sugestjii i w związku z tym mam pytanie

Czy istnieją jakieś media filtracyjne stale zmniejszające twardość i zmniejszające zawartość Fe w wodzie gdyż woda dotarczana przez wodociągi ma parametry które już wymagają korekty : ph-7,8 kh 50-60 mg/l Fe -80 mg/l

Edytowane przez rdr0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fe -80 mg/l

Tu Ci się coś chyba pomieszało.Radził bym zrobić własne testy a nie spisywać ze strony wodociągów.

 

 

kh 50-60 mg/l

Biorąc pod uwagę tylko twardość węglanową, która w przeliczeniu na stopnie niemieckie będzie 3-4 stopnie, to twardość ogólna (gh) z reguły powinna być podwojona, czyli około 8, jest to woda miękka, dla wielu gatunków ryb nie wymagająca korekty. Dla pewności zrób test GH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem jakie jest dopuszczalne stężenie tego pierwiastka w Polsce w wodzie pitnej, ale dziwnie wysokie się wydaje...

Jak tak jest  to tylko filtr RO i takie podmiany.

W mojej mieścinie są trzy ujęcia wody. W moim jest Fe 80mg/l, a na sąsiednim osiedlu 120mg/l więc norma dopuszczająca jest chyba wyższa niż 120 skoro to puszczają w kranach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w tej walizce JBLa nie ma testu na Gh?

Niestety nie ma . Jest tylko ph 3-10, kh, no2, no3, fe i tabela do odczytu co2. W dużej walizce jest tego więcej ale tylko o test Gh i Ph 6- 7,6 i 7,4-9 pozostałe testy są takie jak w małej walizce tyle że wszystkie testy są podwójne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...