Skocz do zawartości

Rośliny, podłoże, nawozy...


Bonzo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od 4 lat posiadam akwarium 126l.

Obsada: kirysek pstry 6 szt, zbrojnik niebieski 4 szt, oraz gurami perłowe 6 szt.

Akwarium zarośnięte dużą ilością roślin.

Podłoże: żwir 1-3mm, 2-3 cm

Oświetlenie: świetlówki 2x18W + odbłyśniki (wiem-trochę za mało), świece około 12-14h.

Podmiany co 2 tygodnie po około 30l + nawóz w płynie.

Filtracja: akuael multikani 800

 

Pytania:

1. Chciałem dosypać piasku. Czy mogę go umyć i umieścić w akwa, czy są konieczne inne zabiegi? 

2. Jaka powinna być warstwa piasku aby rośliny dobrze się rozwijały?

3. Ostatnio pojawiły się nitkowate glony. Od jakiegoś czasu daję trochę więcej nawozu niż zaleca producent ( od tego czasu rośliny świetnie rosną ). Czy glony mogą pojawiać się od przenawożenia?

4. Jak pogodzić przepływ wody przez filtr, aby dobrze filtrował wodę, ale nie powodował wzrostu glonów za silnym prądem?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dokładnie wypłukać, sprawdzić czy nie zmienia parametrów. Niektórzy również wyparzają. Kiryski wymagają piasku więc lepiej usunąć żwir, zwłaszcza że piasek po czasie i tak opadnie.

2. Ja do swojego akwarium (też 126L) użyłem 20kg i wg mnie jest ok. 

3. Przede wszystkim za długo świecisz. Max to 10h. Ale specem od glonów nie jestem więc poczekaj na info od speców.

 

edit: oświetlenie też mam 2x18W i nie uważam aby to było mało. Zależy jakie rośliny masz w akwarium.

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dosypać piasku

Dosypywanie piachu mija się z celem. Prędzej czy później piach i tak wymiesza się z obecnym podłożem, np. podczas przesadzania roślin. Lepszym wyjściem jest restart związany z wymianą całości podłoża na piach.

 

 

Czy glony mogą pojawiać się od przenawożenia?

Klucz do zdrowych roślin bez glonów, to odpowiedni stosunek NPK. Rzuć okiem http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

 

 

świece około 12-14h

Skróć czas świecenia do 10h.

 

 

Podmiany co 2 tygodnie po około 30l

Wodę podmieniamy raz na tydzień, w ilości około 25%.

Mierzysz parametry chemiczne wody?

 

 

Jak pogodzić przepływ wody przez filtr, aby dobrze filtrował wodę, ale nie powodował wzrostu glonów za silnym prądem?

Przy prawidłowo założonym zbiorniku, dojrzałym i ustabilizowanym, nie przerybionym, naprawdę wystarczy ustawić niewielki przepływ na filtrze, aby jego skuteczność była zadowalająca.

 

Jeśli interesuje Cię dokładniej temat pozbycia się glonów, to proponuję założyć oddzielny temat w odpowiednim dziale ( nie zapominając o dokładnym opisie zbiornika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...