Skocz do zawartości

Krasnale i zielenice na zmianę


mcgawroni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam, wtrącę jak się pozbyłem niedawno tego dziadostwa po destabilizacji zbiornika:

 

  • lekkie przedawkowanie carbo (easy life) (10ml/240l),
  • odpiąłem deszczownię,
  • podmianki co tydzień 40l,
  • rogatek na taflę wody,
  • młode kosiarki,
  • głodówka dla całej obsady przez tydzień (molki, miecze, gupiki),
  • lekka herbatka z szyszek olchy,
  • z nawozów tylko, potas (easy life) i żelazo (femanga) w połowie zalecanych dawek (mam przerybienie zbiornika).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno światło nie ma wpływu na compsopogona? U mnie carbo 2ml codziennie na 72l, podmianki 13-15l co tydzień 2:1 kranówa:demineralizowana, światło ograniczyłem do 10h.

Zainwestuje w butle CO2 i szyszki olchy no szlag mnie trafia:/ czy liście dębu mają podobne działanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma wpływ światło to była rada Sławka121, szyszki olchy są bardziej wydajne od liści dębu. W 240 mam same anubiasy i zależało mi na powstrzymaniu szybko inwazji, bo praktycznie wszystkie liście były zarażone. Udało się w ciągu miesiąca, ale każdy baniak jest inny i trzeba traktować moją wypowiedź indywidualnie nie szablonowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich. Już 1,5 tyg od kuracji szyszkowej - efekt bardzo zadowalający! Po kolei:

Ustabilizowałem azot i fosfor 10:1, wrzuciłem 6 szyszek olchy które zabarwiły wodę i wprowadziły zmętnienie, które po 2 dniach zniknęło. Po 3 dniach compsopogon zesiwiał a nowe kłaczki przestały się pojawiać! :) Pierwszy sukces od dłuższego czasu... Usunąłem porażone liście i "uschnięte" nitki - akwarium wygląda o niebo lepiej, ale musi jeszcze się zregenerować...

Po 3 dniach od wrzucenia szyszek, dolałem wywar. Zainstalowałem również butlę i dozuję CO2: 1 bąbel/2-3 s - wskaźnik JBL pokazuje CO2 na poziomie 15-20 mg/l (gaz trafia z butli do wlotu filtra kaskadowego).

Kontrolowałem pH, jednak nie spadło poniżej 7,2. Leję również carbo w płynie 1ml rano. Co drugi dzień leję 1ml mikro ponieważ listki żółknął z braku żelaza.

Nie mówię o zwycięstwie, jednak jestem chyba na dobrej drodze :)

 

W ramach przypomnienia:

Zbiornik 72l 60x33x40

Oświetlenie 2x14W 6500K i 8000K

Filtr kaskadowy Versamax FZN-2

Temp wody 26*

pH 7,2-7,5

GH - 15

KH - 8

NO3 - 10

PO4 - 1

Fe - 0 - 0,25

 

Obsada:

1x Pielegniczka Ramireza

2x Kirysek spiżowy

9x Neon Innesa

6x Gupik Pawie oczko (samce)

4x Helenka

15x Red Cherry

 

Z flory:

Ludwigia, Kryptokoryna, Nadwódka szerokolistna, Kabomba, Hydrokotyle nerkolistne, Gwiazda, 2 rodzaje mchu. Akwarium dość gęsto zarośnięte...

 

Jeżeli macie jeszcze jakieś wskazówki, czekam na propozycje.

Edytowane przez mcgawroni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to filtr biologiczny. Według opinii na innych forach nie powinno mieć to negatywnego wpływu na bakterie nitryfikacyjne - układ działa już 2 tygodnie i raczej brak negatywnych skutków. Wszyscy żyją, rośliny rosną, poziomy NO3, NO2 i NH3 na prawidłowych poziomach (odpowiednio: 10, 0, 0)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już przestałem lać - faktycznie zaczęły nitki siadać na szybie... Wczoraj zrobiłem 30% podmianę wody i usunąłem co się dało. Dodałem wywaru z szyszek - zobaczymy jak długo wytrzymają.

 

Skoro nie mogę lać micro, to jak mam utrzymać rośliny w dobrej kondycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...