Skocz do zawartości

Krasnale i zielenice na zmianę


mcgawroni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jakoś świeżak na forum z góry przepraszam za błędy.

 

Zbiornik:

Obecnie ma 6 tyg.

akwa profilowane 72l, 60x33 cm podstawa, 40 cm wysokość.

Oświetlenie liche - 15 W świetlówka JUWEL z pasmem dla roślin.

Czas świecenia 11-12 h.

Filtr wewnętrzny 600 l/h z deszczownią. 

Grzałka 100 W

Nawożenie CO2 z bimbrowni, obecnie próby z cytrynownią.

 

Podłoże - żwirek rzeczny, 50-70mm wysokości, granulacja 1-8mm (grubszy zasypany mniejszym).

3 kamienie, jeden korzeń (8 cm). 

 

Rośliny:

Ludwigia, Kabomba, Hydrokotyle, Hygrofilia, 2 rodzaje mchu i 3 kępki trawy.

 

Obsada:

4x Pielęgniczka Ramireza,

9x Neon Innesa

3x Molinezja

2x Kirysek spiżowy

8x Krewetki Red cherry

 

Karmienie:

2x dziennie, suche płatki przemiennie z suchymi kulkami, uzupełniane suszoną dafnią co 3 dni. Raz się targnąłem na żywą dafnię i widłonogi i karmiłem przez tydzień. 

 

Woda:

Wodociągowa z uzdatniaczem Tetra AquaSafe (raz podmieniłem 5l wody źródlanej)

Temperatura 25-26 *C

pH: 6,8-7

GH: >21 (twarda jak cholera :/ )

KH - 6-10

NO2 - 25 mg/l

NO3 - 0

K - 20

Fe - 0,25-0,5

Cu - 0,0-0,25 (kupiłem pod kątem krewetek)

PO4 - 0,25

NH3 - 0

Wszystko Zoolek

 

Tyle z opisu, a teraz konkrety: 

Problem stanowią glony - krasnorosty i zielenice. Na początku (po 2 tyg od założenia) pojawiły się nitki na szybie i roślinach - głównie trawie, ale później ubóstwiły sobie korzeń. Korzeń uciąłem i wstawiłem tylko drobny kawałek dla i krewetek. Pomiar PO4 wskazał 2 mg/l, zakupiłem więc wkład do filtra na zbijanie PO4 i od tamtej pory fosforany utrzymują się na poziomie 0,25. Krasnorosty nie ustały ale krewetki zaczęły się raczyć. Nitki zatrzymały się, pojawiły się za to zielenice kolonijne na przedniej szybie i części podłoża, później zaczęły siadać na kamieniu i liściach ludwigii. Robiłem podmiany 10-15% co tydzień, jednak stwierdziłem, że chyba warto poczekać aż akwarium choć trochę dojrzeje - odpuściłem na 2 tyg. Parametry się ustabilizowały, zielenice wyhamowały. Za to na ich miejsce wskoczyły ukochane krasnorosty - tym razem w postaci brązowych pędzelków! Opanowują wszystko po kolei i stają się co raz bardziej widoczne i ohydne. Nic tego nie chce jeść... Krewetki strajkują i siedzą pod korzeniem lub w mchu a molinezje z kirysami przegrzebują dno spoglądając na brązowe pędzle i śmiejąc pod nosem... Skrzelami znaczy... 

Ręce mi opadają, bo nie wiem za co się wziąć...

Co do zielenic, to prawdopodobnie po części przyczyną jest słońce, ponieważ akwarium przez 2-3 godz jest oświetlane przez naszą gwiazdę... Niestety nie mam innego miejsca...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Filtr wewnętrzny 600 l/h z deszczownią. 
Konkretnie!!! Jaki filtr? 

 

Obsada: 4x Pielęgniczka Ramireza, 9x Neon Innesa 3x Molinezja 2x Kirysek spiżowy 8x Krewetki Red cherry
Masz zupę rybną.  Kiryski powinny mieć piach. Pielęgnice ramireza także muszą mieć piach. A parametry masz dla nich tragiczne, dziwie się że jeszcze w ogóle ci żyją. Dla neonów za twarda woda. A dla molinezji masz za małe akwarium. Oddaj te ryby!!!!

Obsadę doradził pan z zoologa?

 

W takich parametrach bardzo mało ryb może żyć. Zmiękcz jakoś tą wodę!!!! A najlepiej to kup filtr RO.

 

Daj zdjęcia glonów i całego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyliłeś NO2 z NO3???
Zmniejsz czas świecenia do max 10h. Staraj się trzymać jednego czasu świecenia, nie raz 10 raz 11   ;) Możesz kupić w ŁOBI włącznik, np---> http://allegro.pl/programator-czasowy-wylacznik-wlacznik-analogowy-i4731497401.html
Stosunek NO3 do PO4 powinien wynosić 10:1 więc...  
PO4 stanowczo za mało. Czym zbijałeś PO4 i czy dalej masz to w filtrze?
Po co lać ten AquaSafe? Odtsaw kranówę na 24h i już./

Czy nawozisz baniak? Jeżeli tak to czym, tylko bimbrownia? 
Zbij za wszelką cenę GH!  Liście, szyszki, bimbrownia (CO2)...

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie pomyliłeś tego NO2 z NO3 to akwarium masz niedojrzałe albo robisz coś co destabilizuje zbiornik i dojrzewa na nowo, daj mu czas i pozwól dojrzeć (nie powinno być wtedy w nim ryb). Poczytaj o cyklu azotowym. NO3 i PO4 powinieneś utrzymywać w stosunku 10:1 - to kluczowe przy glonach. Do tego bardzo twarda woda, musisz coś z tym zrobić. Krasnorosty lubią też grzebanie w podłożu i szybki nurt wody więc postaraj się to ograniczyć. Tylko nie kupuj kosiarek, ani innych "cudownych" pożeraczy glonów czy jakiejś chemii, skup się na przyczynie, a pozbędziesz się skutków :) Obsada to już inna baja, w ogóle tutaj przy tych parametrach nie powinno być jeszcze ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pomyliłem NO2 z NO3 - sorki.

Molinezje są jeszcze małe, przygarnąłem od kolegi, nie były planowane - miały pomóc w walce z glonami.

Filtr chińskiej marki Sun Sun bodajże - przyszedł z akwarium.

Kirysy i pielęgnice radzą sobie dobrze w podłożu - wierzchnia warstwa to żwirek 1-3mm, więc nie jest gruby - grunt, że nie bazalt ;)

Kranówka jest chlorowana, stąd uzdatniacz.

Nawożę mikro 5 ml/tydz i makro 7 ml/ tydz tropical.

Rośliny zajmują sporą część akwarium - jutro postaram się dodać zdjęcia.

Nie grzebię praktycznie wcale w dnie. Wymieniłem końcówkę filtra na deszczownię, żeby zmniejszyć prąd i po tym fakcie glony właśnie ruszyły... Głównie te na szybie.

Szyszki olchy? Ile będzie mi potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr chińskiej marki Sun Sun bodajże - przyszedł z akwarium.

Wywal go!!! Ja miałem hiński filtr i był strasznie głośny (miałem 12h filtrację) teraz kupiłem aquael fan 1 plus (i mam 24h filtrację). A ty masz 24h filtrację?

 

Kirysy i pielęgnice radzą sobie dobrze w podłożu - wierzchnia warstwa to żwirek 1-3mm, więc nie jest gruby - grunt, że nie bazalt

A piasek ma 100 razy mniejszą granulację.

 

Kranówka jest chlorowana, stąd uzdatniacz.

Odstawienie kranówki na 24h przed wlaniem do akwarium właśnie usuwa ten chlor. 

 

Po za tym tak jak wcześniej pisała V_i w tym akwarium jeszcze nie powinno być żadnych ryb. Jeżeli będziesz bagatelizować nasze rady szybko twoje akwarium zamieni się w jedno wielkie g·wno. Ja przed założeniem akwarium miałem podobnie jak ty i po pół roku musiałem robić restart akwarium.

Edytowane przez ibrachim12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirysy i pielęgnice radzą sobie dobrze w podłożu - wierzchnia warstwa to żwirek 1-3mm, więc nie jest gruby - grunt, że nie bazalt ;)

 

 

Kirysy i pielęgniczki wymagają piachu nie dlatego,że w żwirku sobie nie radzą. One przesiewają go przez skrzela i w ten sposób je oczyszczają. To potrzebne dla ich zdrowia. Żadne uzdatniacze nie są Ci potrzebne, a zielenice na szybach to nie efekt zwiększenia przepływu wody, zmniejsz dawkę mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka, z rozpędu napisałem szyszki i liście :)  U ciebie jest kłopot z twardość, więc to nic nie da. I tak się dziwie jak to możliwe przy takim wskaźniku twardości ogólnej i węglowej uzyskałeś takie pH.
Masz może jakieś zameczki w akwa, lub jakieś kamienie, skałki wapienne?
Jak na razie to chyba tylko woda RO na zbicie twardości wody.

Nie odpowiedziałeś na pytanie czy dalej masz w filtrze to cudo na zbijanie PO4?


Edit: aha, jest ;) Napisałeś, że masz trzy kamienie. A wiesz może jakie? Daj fotki całego zbiornika.
 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oświetlenie liche - 15 W świetlówka JUWEL z pasmem dla roślin.

Jaka barwa w K?

 

 

 

Filtr wewnętrzny 600 l/h z deszczownią.

Dokładnie jaki to model, jakie media (co masz w nim w środku).

 

 

 

Nawożenie CO2 z bimbrowni, obecnie próby z cytrynownią.

 

 

Nawożę mikro 5 ml/tydz i makro 7 ml/ tydz tropical.

Przy takim świetle jest to totalnie nie potrzebne, żyzne podłoże i wystarczy (mogą być kulki G-T).

 

 

 

Robiłem podmiany 10-15% co tydzień, jednak stwierdziłem, że chyba warto poczekać aż akwarium choć trochę dojrzeje - odpuściłem na 2 tyg.

I tu się ucieszyły krasnorosty. Zwiększ podmiany do 25% na tydzień.

 

Czas świecenia, uzdatniacze jw. Również zastanawia mnie tak niskie pH przy takim "betonie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelu filtra nie znam, bo nic więcej nie ma... Filtracja 24h. W środku jest pianka i miejsce na wkład - oryginalnie chyba węgiel a obecnie kulki filtrus do usuwania PO4 i osadzania bakterii nitro.

Świetlówka ma 2900 K.

Są to 3 kamienie rzeczne, dokładnie z rzeki Białej - dopływ Dunajca ;) otoczaki - nie są to kamienie wapienne.

Zameczek jest - ultimatum żony :/ ale jest chyba z tworzywa lub żywicy.

Nie mam zamiaru bagatelizować rad - inaczej by mnie tu nie bylo:)

Wracając do filtra - jeśli tylko hałas jest jego wadą, to na chwilę obecną odpuszczę wymianę :)

Myślałem o ewentualnej przeróbce - np. nałożeniu gąbki na filtr.

Czyli przy obecnym poziomie NO3, powinno być 2,5mg PO4?

 

Dorzucam poranne zdjęcia zbiornika.

post-21936-0-08168400-1416308878_thumb.jpg

post-21936-0-93281100-1416308886_thumb.jpg

Edytowane przez mcgawroni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a obecnie kulki filtrus do usuwania PO4

Do wymiany na ceramikę.

 

 

 

Świetlówka ma 2900 K.

Do wymiany na 6500 K.

 

 

 

Zameczek jest - ultimatum żony :/ ale jest chyba z tworzywa lub żywicy.

Pokaż żonie, naturalne zbiorniki, bez takich sztucznych dziwactw, bo to, to wygląda jak  stara opona lub butelka w naszej rzece.

 

 

 

Wracając do filtra - jeśli tylko hałas jest jego wadą, to na chwilę obecną odpuszczę wymianę :)

Im większa filtracja biologiczna tym lepiej ustabilizowane akwa, tym mniej problemów z nim (pomyśl o tym).

 

 

 

Czyli przy obecnym poziomie NO3, powinno być 2,5mg PO4?

Jeżeli  test na azotany dobrze pokazał to tak.

 

Postaraj się uporządkować obsadę odpowiednio do parametrów jakie masz, bo szkoda ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu ma barwa światła do rzeczy? Pytam z czystej ciekawości:)

 

Wkładu pozbędę się jak najszybciej.

 

Co sugerujesz poprzez zmianę obsady?

 

Zastanawiam się nad filtrem to, najtańszy na alle jest za 110zł. Czy podmiana wody demineralizowaną pomoże trochę zbić twardość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż żonie, naturalne zbiorniki, bez takich sztucznych dziwactw, bo to, to wygląda jak  stara opona lub butelka w naszej rzece.

 

 

Po tym co Mapet napisał i patrząc na Twój zbiornik przypomniały mi się moje początki:

 

post-15884-0-55614500-1416315744_thumb.jpg

 

I tak będąc na tym forum, słuchając rad wyszedł mi taki pozbawiony w 100% wszelkich sztuczności zbiornik:

 

post-15884-0-69082000-1416315882_thumb.jpg

 

Pokaż żonie, który jej się bardziej podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci odpowiedzieć za nią:P

 

Świetnie to wygląda, mnie jeszcze daleko do takiego zbiornika - ale dobrze mieć jakieś cele w życiu.

 

Zacząłem od małego akwa, bo jestem ograniczony miejscem - jak skończę dom, to będę myślał nad czymś większym - polki co, napełniam worek doświadczenia.

 

Ponawiam pytanie: Czy woda demineralizowana pomoże zbić twardość?

 

Proszę o wyjaśnienie, czemu ma służyć ceramika w filtrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie: Czy woda demineralizowana pomoże zbić twardość?

 

Tak, ale taniej Ci wyjdzie RO z zoologu, ja niestety też mam beton w kranie i muszę jej używać. W moim zoologu koszt 10 litrów to jakieś 2 zł.

 

 

Proszę o wyjaśnienie, czemu ma służyć ceramika w filtrze?

 

Do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, tych "dobrych", niezbędnych w naszym akwa.

 

A co do mojego zbiornika to akwarium ma 112l więc wcale nie jest dużo większe niż Twoje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr ro w szafce pod zlewem zajmuje jakieś 20x35x10cm. ;)

 

Skąd wziąłeś tę "trawkę"? Tylko na niej są te "pędzle"? Reszta roślin wygląda dość dobrze, sądzę że powinieneś pozbyć się tej rośliny. Wygląda mi ona na ophiopogon jakiś, w akwarium po prostu ginie, uwalniając DOC i stanowiąc szwedzki stół dla krasnali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem na giełdzie zoologicznej. W sumie tak, tylko na niej są pędzle - jeszcze na zamku zaczęły się pojawiać. No i jeszcze na pędach hydrokotyli.

Wywalamy trawkę? Jutro zrobię podmiankę jak kupię wodę demineralizowaną i wtedy usunę trawkę wraz z zamkiem. 

http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-75-gpd-wody-odwroconej-osmozy-i4785687927.html

http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-ro3-membrana-100-gpd-okazja-i4793213155.html

http://allegro.pl/filtr-ro-3-z-membrana-75-aquafilter-filmtec-osmoza-i4770677650.html

 

Czy któryś z tych się nadaje? Jak to w ogóle ma współpracować z akwarium, bo nie bardzo to widzę?

Edytowane przez mcgawroni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co tu ma barwa światła do rzeczy? Pytam z czystej ciekawości:)

Rośliny najlepiej rosną przy 6500K z to widmo to prawdopodobnie  dolna granica widma które wykorzystują rośliny.

 

 

 

Co sugerujesz poprzez zmianę obsady?

Każda Twoja ryba jest z innej "parafii" i wymagają różnych parametrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli pod względem idei nie różni się od kuchennego filtru w dzbanku?

Na jak długo starcza taki wkład? Może na stale sobie w kuchni zamontuje?

 

Z tego co pisali w jednej z aukcji, to filtr wręcz zwiększa zawartość jonów Mg i Ca - a to sie chyba mija z celem zmiękczania wody? Jesli nie, to czy nie opłaca się kupić wody mineralnej w biedronce zawierającej po 40 mg/l jonów Ca i Mg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aha, czyli pod względem idei nie różni się od kuchennego filtru w dzbanku?

Pod względem idei nie, ale pod względem działania i czystości wody bardzo.

 

 

 

Na jak długo starcza taki wkład? Może na stale sobie w kuchni zamontuje?

Zależy jaką masz wodę w kranie, jak dużo używasz, jaki typ filtra.

 

 

 

Z tego co pisali w jednej z aukcji, to filtr wręcz zwiększa zawartość jonów Mg i Ca - a to sie chyba mija z celem zmiękczania wody? Jesli nie, to czy nie opłaca się kupić wody mineralnej w biedronce zawierającej po 40 mg/l jonów Ca i Mg?

Woda po wyjściu z tego filtra jest czyściutka bez żadnych minerałów z niską przewodnością, żeby coś się w tej wodzie znalazło potrzebny jest mineralizator.

Co Ci się bardziej opłaca to już sam musisz ocenić, czy będzie Ci sie chciało biegać po wodę i po jakim czasie filtr Ci się zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę bez sensu demineralizować wodę, żeby później z powrotem ją mineralizować?

 

Zapytam inaczej: Ile litrów wody jest w stanie przepuścić filtr przez siebie, nim stacji swoje właściwości? Niech to będzie najtańszy z zaprezentowanych.

 

Jeszcze pytanie odnośnie nieszczęsnej trawki - czy korzeń też jest źródłem DOC?

Edytowane przez mcgawroni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...